Здійснення судочинства в умовах воєнного стану: судові повістки через «Дію» та інші зміни до законодавства — PRAVO.UA Здійснення судочинства в умовах воєнного стану: судові повістки через «Дію» та інші зміни до законодавства — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Здійснення судочинства в умовах воєнного стану: судові повістки через «Дію» та інші зміни до законодавства

Здійснення судочинства в умовах воєнного стану: судові повістки через «Дію» та інші зміни до законодавства

  • 08.08.2022 19:39
Богдан Врублевський, юрист ADER HABER

Незважаючи навіть на оголошений воєнний стан у державі, відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» органи судової влади в Україні зобов’язані працювати та здійснювати правосуддя за законодавством України та міжнародно-правовими нормами. Так, одним із основним принципів здійснення судочинства в Україні є гласність та відкритість судового процесу. Цей принцип передбачає, що ніхто не може бути обмежений у праві на отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи.

У тих регіонах, де не ведуться активні бойові дії або які не перебувають під тимчасовою окупацією, цей принцип дотримується. Учасники судового процесу надалі отримують за місцем своєї реєстрації за допомогою кореспонденції повідомлення про дату судових засідань, а також копії судових рішень.

Але яким чином можуть отримати такі повідомлення та документи внутрішньо переміщені особи, які на сьогодні не перебувають за місцем своєї реєстрації?

Саме вирішення цього питання пропонує Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо здійснення судочинства в умовах воєнного чи надзвичайного стану», який вже прийнято Верховною Радою України та наразі скеровано на підпис Президенту.

Якщо закон вступить в силу, це дасть можливість за допомогою Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (в тому числі і мобільного додатка «Дія») надавати інформацію про суд, який розглядає справу, сторони спору та предмет позову, місце, дату та час судового засідання у справі.

Крім того, за допомогою додатка «Дія» особа, яка є стороною у справі, зможе отримувати в електронній формі судове рішення або виконавчий документ.

Перші такі зміни формату правосуддя розпочались ще у 2020 році, коли на території України був запроваджений карантин у зв’язку із епідемією COVID-19.

З того часу вже повноцінно працює система повідомлення учасників справи та надсилання копій судових рішень, судових повісток та інших процесуальних документів.

Наразі законодавством України передбачаються такі засоби належного інформування учасника справи:

  • безпосередньо в суді;
  • рекомендованим листом;
  • листом на електронну адресу (якщо така адреса відома суду);
  • SMS-повідомленням на номер телефону учасника справи (якщо учасник справи подав заяву до суду про інформування його за допомогою SMS-повідомлень).

Своєю чергою, як пояснюють автори законопроєкту, надання такої інформації учасникам справи через додаток «Дія» не матиме офіційного статусу повідомлення. Це лише дасть змогу забезпечити краще інформування учасників справи, що згодом допоможе їм вжити необхідних заходів для захисту своїх прав та інтересів.

Через «неофіційний статус» такі повідомлення у додатку «Дія» будуть лише додатковими методами інформування учасників справи. Тому цей засіб не спричинятиме правових наслідків.

Отже, із суду не знімається обов’язок використання засобів належного інформування учасника справи, перелік яких зазначено вище, а повідомлення через вебпортал електронних послуг (зокрема і мобільний додаток «Дія») будуть використовуватись як додаткові.

Також пропонується передбачити можливість під час дії воєнного чи надзвичайного стану, а також під час дії карантину з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) проводити збори суддів дистанційно у режимі відеоконференції.

Така ідея в судовій сфері не є новою. Вже достатній час учасниками судового процесу використовується сервіс EasyCon, який дає змогу брати участь у судових засіданнях дистанційно шляхом відеоконференції, не відвідуючи приміщення суду.

Саме використання режиму відеоконференції при проведення зборів суддів сприятиме належному вирішенню поточних питань діяльності того чи іншого суду з дотриманням безпекових заходів.

Внесення таких змін до Закону України «Про судоустрій та статус суддів» було очікуваним, враховуючи, якими темпами останніми роками в Україні розвивається та інтегрується у всі сфери вебпортал електронних послуг «Дія».

Отже, адаптація законодавства до реалій сьогодення надає можливість забезпечити не тільки доступ учасників судового процесу до інформації щодо стану розгляду справ, але і дотримання заходів безпеки під час здійснення судочинства.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA