Затверджено правила розслідування авіаційних подій та інцидентів у цивільній авіації — PRAVO.UA Затверджено правила розслідування авіаційних подій та інцидентів у цивільній авіації — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Затверджено правила розслідування авіаційних подій та інцидентів у цивільній авіації

Затверджено правила розслідування авіаційних подій та інцидентів у цивільній авіації

  • 01.06.2022 12:50
Олександр Камша, адвокат, арбітражний керуючий ЮФ «Ілляшев та Партнери»

20 травня 2022 року Кабінет Міністрів України постановою № 610 затвердив Правила та порядок технічного розслідування авіаційних подій та інцидентів у цивільній авіації (Правила). Вони набрали чинності з 25 травня після офіційного опублікування повідомлення про їх затвердження.

Частиною 2 статті 119 Повітряного кодексу України (ПКУ) встановлено, що технічні розслідування авіаційних подій, надзвичайних подій та пошкоджень повітряних суден в Україні проводяться згідно з правилами та в порядку, що затверджуються Кабміном. До затвердження урядом постанови № 610 такі або подібні до них правила не були затверджені та не застосовувалися.

Звісно, це не перша спроба врегулювати галузь розслідування авіаційних інцидентів в Україні. До певного часу, а саме до 2015 року, в Україні діяли правила, які також нормативно регулювали цю галузь. Минула версія подібних правил була затверджена у відповідності до наказу Державної авіаційної служби України від 13 грудня2005 року № 943. Але через деякий час, відповідно до наказу Міністерства інфраструктури України від 18 травня 2015 року № 172, вищезгаданий наказ Державної авіаслужби був визнаним таким, що втратив чинність. Тож після 19 червня 2015 року в Україні не було актуальної, чинної версії правил розслідування авіаційних подій.

Відсутність правил негативно впливала на авіаційну галузь в Україні та не давала змоги Україні ефективно реалізувати свої власні зобов’язання, які випливають зі статті 26 Конвенції про міжнародну цивільну авіацію від 1944 року (Чиказька конвенція).

Процес здійснення технічних розслідувань причин авіаційних подій посідає одне з основних місць в засадах реалізації державних програм стосовно безпеки авіації. Неналежне нормативне врегулювання норм, що визначають порядок проведення розслідувань авіаційних подій, погано впливало на процедури, що проводяться з метою мінімізації авіаційних подій, та не давало змоги Україні та її компетентним органам організувати технічні розслідування в обсязі, що визначені міжнародними зобов’язаннями України.

Правила розробили задля документарного закріплення порядку та правил проведення технічних розслідувань авіаційних подій, що сталися на території України, розмежування компетенцій та зон відповідальності органів, які залучені до розслідування, подальшого убезпечення користування громадянами України цивільною авіацією та запобігання авіаційним подіям відповідно до міжнародних зобов’язань України, що передбачені у додатках до Чиказької конвенції (додаток 13).

Основним завданням прийнятих правил є забезпечення безпеки польотів шляхом встановлення законних процедур здійснення розслідувань, які повинні відповідати зобов’язанням України, що вказані у Чиказькій конвенції, зокрема:

  • прийняття порядку та загального алгоритму проведення технічних розслідувань подій у авіаційній галузі;
  • адаптації національних правових норм до міжнародного законодавства, яке регулює відносини у сфері технічного розслідування подібних авіаційних подій;
  • нівелювання нашою державою законодавчих прогалин стосовно регулювання розслідувань, які були виявлені ІКАО в процесі перевірки;
  • виконання Україною міжнародних зобов’язань, передбачених Чиказькою конвенцією.

Отже, затверджені урядом правила дадуть змогу компетентним органам забезпечити проведення належних досліджень негативних подій в галузі авіації та зможуть таким чином убезпечити використання громадянами України цивільної авіації. На жаль, наразі український авіаційний простір для цивільних користувачів закрито.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA