прапор_України

Генеральний партнер 2022 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Зараз відбувається формування нових звичаїв ділового обороту, — учасники V Business & Legal Real Estate Forum проаналізували ринок комерційного обігу нерухомості

Зараз відбувається формування нових звичаїв ділового обороту, — учасники V Business & Legal Real Estate Forum проаналізували ринок комерційного обігу нерухомості

 • 23.11.2022 17:12
Рубрика Новини

V Business & Legal Real Estate Forum продовжує роботу. В реаліях ринку комерційної нерухомості та його повоєнних перспективах розбиралися:

 • Юрій Горда, радник практики нерухомості та будівництва AEQUO
 • Ігор Касьянов, адвокат АФ «Грамацький і Партнери»
 • Ярослава Лаган, адвокат ADER HABER
 • Тетяна Пономарьова, керівник юридичного відділу ДП «АДІДАС-УКРАЇНА»
 • Ольга Мицик, заступник директора юридичного департаменту ТОВ «ЕКО»

Модерував обговорення Антон Мартиненко, керівник київського офісу АО «Шкребець  і Партнери»

Інвестиційний фон

Юрій Горда зосередився на питаннях інвестування в Україну, розповівши, зокрема, про бар’єри, які перешкоджають західним інвесторам виходити на українських ринок. Однією із причин він назвав позицію європейських банків, які не готові фінансувати проєкти в Україні. При цьому ситуація може відрізнятися в залежності від місця знаходження об’єкта інвестування — західні області є більш привабливими для залучення західного капіталу. Другою складністю доповідач назвав недоступність інструментів страхування для таких інвестицій та подальших експортних операцій. Юрій Горда також звернув увагу на інфраструктурні проєкти в сфері ядерної енергетики, а саме — переобладнання реакторів українських АЕС.

Серед основних очікувань західних інвесторів доповідач виділив:

 • Отримання податкових та митних пільг
 • Муніципальні преференції (землевідводи, підключенні до мереж тощо)
 • Можливість швидкої комунікації з органами влади для вирішення буль-яких проблемних питань

«Є певний відкладений попит з боку західних інвесторів на інвестування в українську нерухомість і ми вбачаємо досить стриманий, але оптимізм в цьому напрямі», — резюмував свою доповідь Юрій Горда.

Реалії оренди

Про функціонування ринку оренди під час війни, існуючі проблеми та шляхи їх вирішення, учасникам форуму розповіла Тетяна Пономарьова. Вона, зокрема, звернула увагу на прогалини законодавчого врегулювання орендних відносин на час війни. Так, проблеми на практиці, виникають із переходом на електронний документообіг — нотаріальним посвідченням електронних документів, укладенням договорів із іноземними контрагентами та їх належного сприйняття податковими органами.

Далі пані Пономарьова розповіла про юридичні нюанси орендних платежів та обґрунтування їх перегляду, виходячи із умов того чи іншого орендного договору. Доповідач детально проаналізувала особливості доведення факту неможливості користування орендованим приміщенням. Дане питання не може вичерпно регулюватися на законодавчому рівні — по суті зараз відбувається формування нових звичаїв ділового обороту.

Форс-мажору у сфері нерухомості

«Застосування форс-мажору у сфері нерухомості», — тема доповіді Ігоря Касьянова. За його словами, форс-мажор — питання з яким наразі регулярно звертаються до юристів. він наголосив, що форс-мажор не може розглядатися як панацея: він звільняє від відповідальності, але не від виконання, за певними винятками, самого зобов’язання. Доповідач звернув увагу на необхідність отримання індивідуального сертифікату — листа ТПП, про те що військова агресія рф є форс-мажором буде недостатньо. За статистикою, в 2022 році подано більше 7 тис звернень про отримання сертифікату. Ігор Касьянов детально розповів про процедуру отримання сертифікату та особливості його використання в різних правовідносинах. Він, зокрема, звернув увагу, що оскаржити відмову у видачі сертифікату — єдиним варіантом буде повторне звернення до ТПП чи регіональної ТПП.

В продовження свого виступу доповідач проаналізував судову практику ВС щодо застосування положень про форс-мажор, прокоментувавши найбільш розповсюджені ситуації, які виникають на практиці. Зокрема він звернув увагу, на можливість посилання на форм-мажор для звільнення від орендної плати чи її перегляду.

Податкові акценти

Про останні податкові нововведення, що стосуються первинного та вторинного ринків житла учасникам форуму розповіда Ярослава Лаган. Вона нагадала класифікацію майбутніх об’єктів, закріплену в Законі України № 2518-ІХ: об’єкти незавершеного будівництва q майбутні об’єкти нерухомості та прокоментувала положення Закону України № 2600-ІХ щодо оподаткування операції з нерухомістю, та їх вплив на ринок. За її словами, абсолютно позитивно оцінюється застосований касовий метод, але загалом на ринку висловлюються побоювання, що ці нововведення сприятимуть тінізації ринку та збільшенню цінового навантаження на покупців.

Втримати нерухомість

На завершення профільної сесії та всього форуму Ольга Мицик поділилася думками,  як зберігати комерційну нерухомість та її прибутковість під час війни. Вона проаналізувала тенденції та фактори зміни попиту на комерційні приміщення, серед яких скорочення офісних площ, знищення та руйнація складських приміщень, скорочення торгівельних площ та закриття транснаціональних компаній. Для прикладу, Київ втратив 50-70 % попиту і відповідно вартості комерційних приміщень.  Водночас частина компаній перемістилися на Захід України, також відбулося зміщення логістичних маршрутів та й загалом структури споживання. Крім того на попит впливає і зміна пріоритетних форматів приміщень, зокрема торгових.

Відповідаючи на питання, що важливіше — збереження орендаря чи прибутковість, доповідач зазначила, що в «ЕКО» (компанія також є орендодавцем) намагаються не допустити відтоку орендарів, для чого запровадили ряд заходів:

 • Звільнення від сплати орендної плати та сплата лише комірного (комунальні та експлуатаційні платежі) на певний час
 • Зарахування гарантійних платежів (оренда за останні місяці оренди) в рахунок поточної орендної плати
 • Встановлення орендної плати в розмірі відсотка від товарообігу за мінімальних фіксованих платежів
 • Знижки на період воєнного стану
 • Відсутність індексації та підвищення розміру орендної плати
 • Зміна цільового призначення приміщення
 • Скорочення площ

Ольга Мицик наголосила, що всі ці заходи запроваджуються виключно на договірних умовах.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

tg-10
4_TaxForce600_90
covid
На-сайт_балы_600х90
На-сайт1_600x90
top50_2020_600x90
ULF_0002
Vacancies_600x90_ua
doroszab2
Slide

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Loading ... Loading ...

PRAVO.UA