Запрацювали зміни до Порядку зупинення реєстрації ПН — PRAVO.UA Запрацювали зміни до Порядку зупинення реєстрації ПН — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Блог » Запрацювали зміни до Порядку зупинення реєстрації ПН

Запрацювали зміни до Порядку зупинення реєстрації ПН

 • 11.12.2023 08:48
Анастасія Вороненко, адвокат ЮФ «Юрлайн»

9 грудня 2023 року вступили в силу зміни до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, оскільки набирає чинності постанова КМУ від 7 листопада 2023 р. № 1154.

Це не перші зміни стосовно блокування податкових накладних у 2023 році, але чого чекати платникам ПДВ цього разу?

Уряд анонсував, що метою змін є запобігання набуттю доброчесним платником ПДВ статусу ризикового, а також вдосконалення показників позитивної податкової історії.

На сьогодні ситуація із зупиненням реєстрації податкових накладних (так зване блокування) залишається гострою проблемою і змушує підприємства реального сектору економіки витрачати чималі зусилля, щоб довести, що платник ПДВ або його операції не відповідають критеріям ризиковості.

На противагу суцільному блокуванню всіх податкових накладних у законодавстві закладено інструменти, які мають сприяти платникам ПДВ в безболісній реєстрації податкових накладних, а саме:

 • ознаки безумовної реєстрації,
 • позитивна податкова історія платника податку (ППІ).

Ці інструменти зазнали нових змін.

По-перше, згідно з підп. 3 п. 3 Порядку № 1165 раніше підлягали безумовній реєстрації податкові накладні, якщо одночасно:

– податкове навантаження за останні 12 місяців було понад 5%, тобто показник D > 0,05;

– показник збільшення сум ПДВ у податкових накладних відповідав: Р< Рм х 1,4;

– загальна сума ПДВ, сплачена за останні 12 місяців, понад 1 млн гривень.

Тепер із 09.12.2023 загальна сума ПДВ, сплачена за останні 12 місяців, має бути понад 10 млн гривень для безумовної реєстрації.

А ось поріг в 1 млн гривень ПДВ перенесли в показники позитивної податкової історії (пункт 7 додатку 2).

Водночас формули показників D і P зазнали несуттєвих змін, які необхідно враховувати під час обчислення. В електронному кабінеті відображатимуться показники Рпоточ та Pмакс замість одного показника Р.

По-друге, відбулась, на перший погляд, несуттєва зміна формулювання у підп. 2 п. 3 Порядку № 1165, зокрема, що керівник платника ПДВ не є керівником більш ніж у трьох (включно) платників податків (ось тут слово «податку» замінено словом «податків»). Це означає, що враховуватиметься також зайняття посади керівника у неплатників ПДВ, як і в платників ПДВ.

Щодо позитивної податкової історії (додаток 2 до Порядку № 1165):

 1. Залишився критерій, передбачений пункт 1 додатку 2, так звані 100 тис. на 1 млн, але умова, що керівник такого платника податку обіймає аналогічну посаду не більш як у трьох (включно) платників податків, було переформульовано так, що враховуватиметься також зайняття посади керівника у неплатників ПДВ.
 2. Змінився пункт 2 додатку 2: протягом останніх 6 послідовних місяців 75% податкового кредиту від усього обсягу придбання сформовано не більш ніж за чотирма УКТЗЕД та 75% податкових зобов’язань від усього обсягу постачання – за одним УКТЗЕД. Одночасно «податкове навантаження» має бути понад 5% (показник D> 0,05).
 3. Пункт 3 додатку 2 залишився без змін.
 4. Пункт 4 додатку 2 залишився без змін.
 5. Змінився пункт 5 додатку 2, з якого прибрали умову, що з початку попереднього року керівник та/або засновник платника податку не мають змінюватися. Тепер пункт 5 передбачає, що середньомісячна сума ПДФО за останні 12 місяців більша за суму ПДФО, розраховану з подвійної мінімальної заробітної плати, та середньомісячна чисельність працівників у такому періоді щонайменше 5 осіб.
 6. Новий пункт 7 додатку 2, який перекочував з ознак безумовної реєстрації, вимагає одночасного виконання таких умов: податкове навантаження за останні 12 місяців було понад 5%, тобто показник D > 0,05; показника Pпоточ менший за Рмакс; загальна сума ПДВ, сплачена за останні 12 місяців, більша за 1 млн гривень.
 7. Новий пункт 8 додатку 2 вимагає одночасного виконання таких умов:
 • щодо усіх ПН/РК, які зупинені протягом 6 місяців, подано пояснення та копії документів;
 • щодо всіх ПН/РК, стосовно яких настав граничний строк розгляду поданих пояснень та копій документів, прийнято позитивне рішення комісією регіонального рівня або комісією центрального рівня;
 • у поточних ПН/РК зазначені УКТЗЕД, щодо яких були прийняті позитивні рішення;
 • у поточному місяці значення показника Pпоточ за операціями згідно з кодом УКТЗЕД/ДКПП, що відображений у ПН/РК, щодо яких виконується попередня умова про позитивні рішення комісій, є меншим за значення Рмакс за таким кодом УКТЗЕД;
 • щомісячний обсяг постачання, зазначений платником податку в ПН/РК, прийнятих для реєстрації за операціями останніх 6 послідовних місяців, що передують поточному місяцю, перевищує 500 тис. гривень.

Однак на практиці після безрезультатного надання пояснень комісії регіонального рівня та адміністративного оскарження до комісії центрального рівня платник ПДВ часто вирішує звернутись до суду і отримує позитивне рішення, яким скасовується рішення про відмову в реєстрації ПН/РК. Прямо це не враховано в пункті 8 додатку 2, хоча логічно, що будь-яке скасоване судом рішення не має впливати на позитивну податкову історію платника ПДВ. Таке формулювання може стати суттєвим недоліком, якщо враховуватимуться лише позитивні рішення комісій.

Крім того, умова абз. 3 щодо позитивних рішень комісій за всіма ПН/РК, як анонсував уряд, має обмежуватись 6 місяцями до подання ПН/РК для реєстрації, але за буквального тлумачення норми виявляється, що таке обмеження в абз. 3 п. 8 додатку 2 не встановлено, а це може перетворити цей критерій на недосяжний.

      8. Новий пункт 9 додатку 2 вимагає одночасного виконання таких умов:

 • протягом 3 років у платника ПДВ відсутня заборгованість зі сплати ЄСВ та податків і зборів;
 • протягом 3 років податкову звітність та звітність щодо нарахованих сум ЄСВ подано до контролюючого органу без порушення строків для подання такої звітності;
 • протягом 3 років ПН/РК подавалися для реєстрації без порушення строків, визначених у п. 201.10 ПКУ;
 • протягом 3 років середньомісячний обсяг постачання, зазначений платником податку у зареєстрованих ПН/РК, перевищує 500 тис. гривень;
 • у поточному місяці значення показника D становить понад 0,05;
 • у поточному місяці значення показника Pпоточ є меншим за значення Рмакс.

Як бачимо, майже всі показники позитивної податкової історії є багатоскладовими і потребують виконання декількох умов одночасно.

Крім вже очевидних нюансів і недоліків постанови КМУ від 7 листопада 2023 р. № 1154, які ми акцентували вище, тільки практика покаже, які справжні результати матиме запровадження вказаних змін на рівні контролюючих органів і чи буде хоча б частково досягнута мета – зменшення тиску на платників ПДВ.

Автор: Анастасія Вороненко, адвокат ЮФ «Юрлайн»

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA