Захист, страховка та виплати — гарантії українським журналістам на час війни — PRAVO.UA Захист, страховка та виплати — гарантії українським журналістам на час війни — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Аналітика » Захист, страховка та виплати — гарантії українським журналістам на час війни

Захист, страховка та виплати — гарантії українським журналістам на час війни

  • 17.06.2022 13:00
Григорій Мамка, народний депутат України, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності, д.ю.н.

У час війни робота українських журналістів дуже цінна. Попри ворожі зусилля, кинуті на пропаганду, висвітлення повномасштабного вторгнення у ЗМІ нашими медійниками стало рушійною силою, яка відкрила очі на правду всьому світу.

Водночас багато молодих журналістів, які раніше не мали досвіду роботи екстремальних умовах, стали військовими репортерами без підготовки. Комусь довелось працювати без базового захисного спорядження, не кажучи вже про володіння навичками особистої безпеки. Утім, для нормальної праці «в полях» журналісту потрібні, як мінімум, якісний бронежилет (для ЗМІ є спеціальні бронежилети з написом PRESS), каска та індивідуальна аптечка. Враховуючи складнощі із забезпеченням, які гостро постали в перший місяць війни, багатьох журналістів, так само як і військових, забезпечували волонтери та фонди підтримки.

За даними Інституту масової інформації, повномасштабна війна забрала життя 32 вітчизняних журналістів – восьмеро загинули саме під час виконання професійних завдань, решта – як учасники бойових дій, через ворожі обстріли чи тортури.

Для створення додаткових гарантій медійникам, які працюють у зонах ведення бойових дій або на тимчасово окупованих територіях України, Верховна Рада наприкінці травня ухвалила за основу законопроєкт 7367 щодо надання журналістам додаткових гарантій захисту.

Проєктом пропонується:

  • доповнити ст. 15 Закону України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів» положенням, за яким редакції повинні забезпечувати журналістів, які працюватимуть в районах бойових дій, бронежилетами, шоломами та аптечками. Також журналісти підлягають обов’язковому страхуванню за рахунок роботодавця у разі заподіяння шкоди їх життю і здоров’ю під час виконання професійних обов’язків;
  • у ст. 18 цього закону пропонується зафіксувати розмір разової грошової допомоги журналістам у разі їх поранення під час виконання професійних завдань;
  • також у ст. 7 Закону України «Про страхування» до обов’язкових видів страхування включається страхування працівників ЗМІ на час роботи в районах бойових дій та на тимчасово окупованих територіях України.

Питання страхування журналістів, які працюють у зонах підвищеного ризику, має неабияке значення — так у випадку травмування чи загибелі вони або їх родини зможуть отримати належну підтримку.

Збільшення виплат журналістам

Змінами до Закону «Про державну підтримку ЗМІ та соціальний захист журналістів» у ст. 18 пропонується зафіксувати разову підтримку у розмірі 124 тис. грн (50 прожиткових мінімумів, встановлених законом для працездатних осіб на час цієї виплати).

Правками, внесеними до другого читання, я пропоную доповнити ст. 18 таким чином:

  • у випадку смерті журналіста під час виконання ним професійних обов’язків в районі бойових дій членам сім’ї загиблого, а в разі відсутності сім’ї – його батькам та утриманцям з держбюджету виплачуватиметься разова грошова допомога в розмірі 500 прожиткових мінімумів (1 240 500 грн);
  • у разі встановлення інвалідності журналіста внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним професійних обов’язків в районі бойових дій, залежно від ступеня втрати працездатності йому має виплачуватись разова допомога на умовах, визначених урядом:
  • для інвалідності I групи – 250 прожиткових мінімумів (620 тис. грн);
  • для інвалідності II групи – 200 прожиткових мінімумів (496 тис. грн);
  • для інвалідності III групи – 150 прожиткових мінімумів (372 тис. грн).

Враховуючи внесок українських журналістів в інформаційну політику країни у військовий час та цінність їх праці на інформаційному фронті, такі розміри виплат цілком виправдані.

Необхідність підготовки

Окрім того, важливе значення має підготовка журналістів, які планують відрядження до зо зони бойових дій або працюють на тимчасово окупованих територіях. Міжнародною організацією «Репортери без кордонів» разом із Національною спілкою журналістів України за підтримки ЮНЕСКО підготовано українську адаптацію видання «Посібник з безпеки для журналістів».

Підручник містить практичні поради для медійників, які працюють у зонах підвищеного ризику, а також короткі інструкції щодо підготовки до різного типу небезпек: збройних конфліктів, епідемій, стихійних лих, вуличних протестів.

Online-доступ до посібника є у бібліотеці ЮНЕСКО за посиланням: https://unesdoc.unesco.org/ark:/48223/pf0000381168.

Також українські редакції мають подбати про навчання журналістів навичкам першої медичної допомоги. Одноденні курси можна пройти на базі українських вишів, медцентрів та інших організацій.

Журналістика належить до професій підвищеного ризику, і, обираючи кар’єру, більшість журналістів це усвідомлюють. Від рівня їх захищеності та знань правил особистої безпеки залежить їх життя. Важливе значення мають і забезпечення редакцій, обмін інформацією між колегами та надання підтримки вітчизняними та міжнародними організаціями.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA