прапор_України

Генеральний партнер 2022 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Захисник постраждалих – в Офісі Генпрокурора презентували нові підходи до ведення справ щодо сексуального насильства

Захисник постраждалих – в Офісі Генпрокурора презентували нові підходи до ведення справ щодо сексуального насильства

  • 14.10.2022 15:27
ФОТО: gp.gov.ua

У п’ятницю, 14 жовтня, в Офісі Генпрокурора відбувся брифінг, на якому презентували нову Стратегію забезпечення підходу, орієнтованого на постраждалих та свідків, для ведення справ щодо сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом (СНПК), про це повідомляє пресслужба.

Прокурор Офісу Генпрокурора Ірина Діденко, яка опікується вказаним напрямом, зазначила, що прокурори фіксують вчинення злочинів сексуального насильства у всіх регіонах, де були чи є російські військові. Водночас немає жодної категорії громадян, які були б у безпеці від такого роду злочинів. Однак потерпілі не завжди готові про це говорити.

«Ми зрозуміли, що маємо повністю змінити наші підходи до розслідування злочинів цієї категорії. На перший план ми винесли те, що прокурор – не обвинувач у цій категорії злочинів, а захисник постраждалої особи. Ми відштовхуємося від готовності наших громадян говорити по ці злочини. Ми готові їм гарантувати насамперед конфіденційність. За бажання постраждалої особи ми знеособлюємо її анкетні дані, змінюємо місце проживання. Ми об’єднуємо зусилля з волонтерами і громадськими організаціями для того, щоб допомогти постраждалій людині», –

наголосила Ірина Діденко і додала, що часто зґвалтування може бути поєднаним з пограбуванням чи навіть із вбивством рідних: «Людина може залишитися без засобів до існування на вже деокупованих територіях. Тому ми допомагаємо психологічно, матеріально, морально, лікарськими засобами. Весь комплекс сервісів ми здатні забезпечити».

Повідомляється, що стратегія,  розроблена в Офісі Генерального прокурора спільно з міжнародними правниками та громадськими організаціями, спрямована на забезпечення підходу, орієнтованого на постраждалих та свідків. Вона спрямована не лише на збільшення ефективності кримінальних переслідувань, але і на поліпшення доступу до правосуддя для осіб, що постраждали від СНПК, забезпечення їх ефективними заходами захисту та підтримки.

Формування доказової бази та переслідування таких злочинів у судах є одним із найбільших викликів, зазначають у повідомленні. Потерпілі від злочинів сексуального насильства під час конфлікту часто відмовляються звертатися до правоохоронних органів. Мало хто готовий про це розповідати, адже вони пережили тяжку психологічну травму. Ще одна причина мовчання – страх перед осудом із боку громади та родичів. До того ж хтось боїться повернення окупантів або хвилюється за безпеку рідних, які перебувають на окупованих територіях. Ще однією проблемою під час розслідування цієї категорії злочинів є те, що постраждалі виїжджають за межі держави, що спричиняє затягування слідчих дій.

Відповідно до Стратегії Офіс Генерального прокурора забезпечить співпрацю з організаціями громадянського суспільства щодо документування воєнних злочинів, обміну інформацією і використання доказів в Україні, міжнародних судах та спеціальних трибуналах у разі їх створення. Координація зусиль із документування вплине на ефективність ведення справ щодо СНПК, а також унеможливить повторну травматизацію потерпілих і свідків.

Керуючий партнер Global Rights Compliance / керівник мобільних груп правосуддя, старший експерт МГП/МКП Консультативної групи щодо злочинів, пов’язаних зі звірствами в Україні, Вейн Джордаш зазначив, що прийняття Стратегії є на часі, а сама вона є важливою складовою частиною захисту прав постраждалих від сексуального насильства. Під час розслідування цієї категорії злочинів з постраждалими працює експертна команда, яка забезпечує дотримання конфіденційності, надання медичної, психологічної і моральної допомоги постраждалим.

 

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

tg-10
4_TaxForce600_90
covid
На-сайт_балы_600х90
На-сайт1_600x90
top50_2020_600x90
ULF_0002
Vacancies_600x90_ua
doroszab2
Slide

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Loading ... Loading ...

PRAVO.UA