За збитки в результаті падіння дерева відповідальність несе виконавчий орган міської ради — PRAVO.UA За збитки в результаті падіння дерева відповідальність несе виконавчий орган міської ради — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » За збитки в результаті падіння дерева відповідальність несе виконавчий орган міської ради

За збитки в результаті падіння дерева відповідальність несе виконавчий орган міської ради

  • 30.12.2021 09:17

Суд апеляційної інстанції виніс рішення, що за завдані збитки в результаті падіння дерева відповідальність несе виконавчий орган міської ради, якщо не призначено іншого балансоутримувача. Відповідно, Східний апеляційний господарський суд залишив рішення І інстанції без змін.

Щодо рішення І інстанції

Рішення місцевого господарського суду мотивовано тим, що дерево, яке впало на застрахований автомобіль, було розташовано на землі комунальної власності, тобто його власником є територіальна громада міста. Відповідальною особою за дерево є Управління ЖКГ Виконавчого комітету міської ради, якому міською радою делеговані повноваження щодо організації благоустрою міста.

Рішення ІІ інстанції

Перевіривши матеріали справи, правильність їх юридичної оцінки та застосування місцевим господарським судом норм законодавства, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Предметом позову у цій справі є вимога позивача як страховика про відшкодування збитків, зазнаних у результаті здійснення виплат після настання страхової події – падіння дерева, відповідно до договору добровільного страхування наземного транспорту, на підставі страхового акта, рахунку та акта виконаних робіт.

Отже, правовідносини, що виникли між позивачем та відповідачем у зв`язку із виплатою на користь потерпілого страхового відшкодування, засновані на суброгації – переході до позивача права вимоги потерпілої сторони у деліктному зобов`язанні.

Керуючись нормами законодавства, суд дійшов висновку, що відповідальними за збереження зелених насаджень, належний догляд за ними на об`єктах благоустрою державної чи комунальної власності є балансоутримувачі зелених насаджень, уповноважені органами місцевого самоврядування підприємства, які відповідають за утримання та збереження зелених насаджень. Тобто до відання виконавчого органу міської ради належить організація благоустрою населених пунктів, визначення балансоутримувача та контроль за станом зелених насаджень.

Щодо страхових компаній

У разі виплати страховою компанією страхового відшкодування до неї у межах фактичних витрат від потерпілої особи переходить право вимоги до особи, відповідальної за завдані збитки. В таких правовідносинах відбувається передання (перехід) права вимоги від страхувальника (вигодонабувача) до страховика (суброгація). Нового зобов`язання з відшкодування збитків при цьому не виникає, оскільки відбувається заміна кредитора, а саме потерпілий (страхувальник) передає страховику своє право вимоги до особи, відповідальної за заподіяння шкоди.

Таким чином, за суброгацією відбувається лише зміна осіб у вже наявному зобов`язанні (зміна активного суб`єкта) зі збереженням самого зобов`язання. Це означає, що одна особа набуває прав і обов`язків іншої особи у конкретних правовідносинах. У процесуальному відношенні страхувальник передає свої права страховику на підставі договору і сприяє реалізації останнім прийнятих суброгаційних прав.

Така правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 04.07.2018 у справі № 755/18006/15-ц (провадження № 14-176цс18).

Читайте також:Погіршення правового становища засудженого – Велика Палата ВС вирішила виключну правову проблему.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA