X Щорічний форум юрисконсультів: зараз є виклики, але є і можливості - що думають інхауси про ринок юридичних послуг — PRAVO.UA X Щорічний форум юрисконсультів: зараз є виклики, але є і можливості - що думають інхауси про ринок юридичних послуг — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » X Щорічний форум юрисконсультів: зараз є виклики, але є і можливості - що думають інхауси про ринок юридичних послуг

X Щорічний форум юрисконсультів: зараз є виклики, але є і можливості – що думають інхауси про ринок юридичних послуг

  • 26.10.2022 19:15

Четверта сесія «Взаємодія із зовнішніми юридичними радниками» X Щорічного форуму юрисконсультів стосувалася найболючішого питання для юридичних фірм: чи є світле майбутнє в українського юрбізнесу? Тон розмові задав модератор Олександр Фефелов, партнер ЮФ «Ілляшев та Партнери», який прямо запитав: чи можуть молоді юристи та студенти-правники планувати своє майбутнє, пов’язане з юридичним бізнесом, чи буде він в Україні?

Принципи співпраці з ЮФ

«Мені здається, що співпраця з юридичним фірмами – це правило доброго тону» – так розпочав свою доповідь Олександр Зима, директор юридичного департаменту АТ «Ощадбанк». І продовжив: «Ринок повністю перекроївся зараз, є виклики, але є і можливості. Можу точно сказати, що юридичному ринку бути».

Згадуючи 24 лютого 2022 року, Олександр Зима розповів, що спочатку інхауси закривали всі внутрішні справи виключно своїми силами (працювали понад 12 годин на день). “Ми видавали такі результати, яких у мирний час не було”, – пояснив він.

«Після операційного шоку ми звернулись до юридичних консультантів, почали робити dd з тими договорами, які в нас є, і з тими, які планували укласти. Насамперед було питання щодо перетворення зобов’язання під нову реальність. Тобто мова йшла про переосмислення тих договірних відносин, які вже існували», – згадав спікер.

Говорячи про той час, Олександр Зима розповів, що тоді зідзвонювались із партнерами-юристами і питали, в якому вони стані, чи в безпеці їхні родини, як вони почуваються, чи є можливість працювати, які подальші плани. А коли перший шок минув, повернулись до середньої перспективи.

«На ринку є значний демпінг, для нас це негативний фактор», – наголосив спікер. На його думку, має бути розумний баланс між ціною і якістю.

Олександр Зима назвав такі основні принципи під час обрання зовнішнього консультанта: стабільність, довіра (в цьому плані легше відомим системним компаніям, а маленьким чи бутиковим юридичним фірмам важче), емпатія та проактивність.

Завершуючи доповідь, пан Олександр висловив сподівання, що після перемоги і внутрішні юристи, і зовнішні будуть працювати 24/7 і відновлювати країну.

Синергія роботи

Дмитро Таранчук, директор із правового забезпечення АТ «Фармак», звернув увагу на такий аспект роботи внутрішніх і зовнішніх юристів, як синергія роботи замість конкуренції, адже в кінцевому результаті обидві команди працюють задля бізнесу та його розвитку: «Ми не конкуруємо, а надаємо кращу послугу за оптимальні строки та ціну».

Відповідаючи на питання, що ж змінилось з 24 лютого, пан Таранчук зауважив, що всьому вітчизняному бізнесу зараз дуже важко: він зазнає збитків, у країні війна… Але бізнес почав пристосовуватись: «Ключовий меседж: виживання і розвиток». За словами пана Таранчука, його компанія працює над оптимізацією, тож на відповідні дії розраховує і від юридичних радників:

«Якщо потрібно пройти болісні процеси реорганізації, то ми їх так само проходимо».

Даючи пораду на час до перемоги, Дмитро Таранчук наголосив, що «необхідно зчепити зуби і працювати над ефективністю, професіоналізмом. І тоді ми точно переможемо як у війні, так і в бізнесі – зробимо кращими наші процеси».

Чіткий розподіл задач

Дмитро Стрижов, засновник, генеральний директор холдингу охоронних підприємств «ШЕРИФ», розповів про чотири ланки внутрішніх та зовнішніх юристів, які залучені до забезпечення діяльності компанії:

«До холдингу «Шериф» входять 5 різних бізнесів, і ми прийшли до такої моделі: у нас є свій юридичний департамент, який обслуговує ці бізнеси. Якщо виникає щось нестандартне або щось, де ціна питання дуже висока, залучаємо адвокатське об’єднання, яке виросло з юридичного департаменту компанії, – це наше друге коло, яке захищає. Третє коло захисту бізнесу – це мій персональний радник із захисту бізнесу, мій адвокат. Четверта ланка – це дуже рідкісна експертиза, необхідність у якій виникає періодично, наприклад, із питань інтелектуальної власності чи франшизи».

«За 20 років у бізнесі я бачу, що працює система, де залучені різні люди: ті, хто займається умовною рутиною, ті, хто залучається на проєкти, і ті, хто відповідає за нестандартні юридичні питання. Це все разом дає результат для бізнесу», – зазначив Дмитро Стрижов.

Комунікації з юридичними радниками

Про типові помилки в комунікації клієнтів та юридичних радників розповіла Ольга Мицик, заступник директора юридичного департаменту ТОВ «ЕКО».

Перший блок проблем: зовнішні юристи не завжди повністю імплементуються в бізнес-процеси і не завжди їх розуміють. Натомість інхаус повністю поєднується з усіма бізнес-процесами і досконало їх розуміє.

Другий блок: має бути виключна юридична експертиза. Тобто інхаус повністю довіряє тому, що зовнішній радник – експерт у цьому питання і не потрібно перевіряти роботу в інших зовнішніх радників.

Третій блок: важливий результат надання послуги і навіть наслідки, які можуть з’явитися згодом.

І найголовніше, що показало 24 лютого, – потрібно бути 24/7 на зв’язку за допомогою будь-яких засобів.

Пані Мицик звернула увагу на два моменти, які можуть стати причиною припинення співпраці:

  •            відсутність спільного погляду на проблему і різне бачення кінцевого результату;
  •            непередбачуване збільшення вартості в процесі.

«Виклики, які зараз постали, і інхауси не можуть їх опрацювати, – це насамперед відшкодування збитків. Це питання номер один, яке ми віддаємо юридичним радникам», – пояснила пані Ольга і додала ще одне питання, яке вони віддали зовнішнім консультантам: це поновлення необхідності проведення зборів для акціонерних товариств.

WCC та антикорупційний захист – без втрат

Мирослав Гнатюк, партнер Benchers, представляв саму ту сферу юрбізнесу, де очікується тільки пожвавлення через поновлену діяльність антикорупційних органів. Даючи загальну оцінку ситуації, пан Мирослав Гнатюк зауважив, що загалом змінилася співпраця з бізнесом із точки зору питань, з якими тепер звертаються до зовнішніх юристів: поточні проєкти, інвестиційні питання поставлено на паузу. Натомість з’явились нові актуальні практики – фіксація наслідків війни, відшкодування шкоди.

Специфіка кримінального права і процесу, як зауважив пан Мирослав Гнатюк, полягає в тому, що ці справи не зупинялись. По-перше, сам клієнт у більшості випадків не може поставити на паузу процес, бо ініціатива йде від правоохоронних органів. За його словами, зараз правоохоронні органи почали знову активно працювати, до того ж можна очікувати нового сплеску активності через обрання голови НАБУ.

WCC і антикорупційний захист – це та тематика, де складно обійтись без зовнішніх радників, пояснив пан Гнатюк. Адже є своя специфіка, оскільки захист у WCC стосується не тільки бізнесу, а його бенефіціара, посадових осіб бізнесу, а це не зовсім належить до обов’язків юридичних служб бізнесів.

Певною мірою зовнішні юристи також вибирають клієнта, оскільки без взаємодії та взаєморозуміння в таких справах не можна обійтися взагалі, наголосив Мирослав Гнатюк і розповів про механізм роботи з клієнтом, який складається з таких моментів:

  • вступ у справу – отримання інформації та документів;
  • розробка стороннього погляду на ситуацію;
  • розробка стратегії захисту, презентація клієнту та її обговорення.

Без взаємного бачення процесів досягнення найкращого захисту клієнта подальша співпраця не буде найбільш ефективною, резюмував пан Гнатюк.

Завершили сесію учасники оптимістичною ремаркою: «Ринку – бути, а далі побачимо».

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA