600-90_WAIT
прапор_України

Генеральний партнер 2023 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Виконавець має отримати дозвіл органів опіки на примусову реалізацію житла, де є діти

Виконавець має отримати дозвіл органів опіки на примусову реалізацію житла, де є діти

  • 15.02.2022 15:39

Виконавець має отримати дозвіл органу опіки на примусову реалізацію житла, право на користування яким мають діти.

Cкаржниця просила визнати протиправними дії державного виконавця щодо передання належної їй житлової нерухомості на торги у виконавчому провадженні. Суд першої інстанції позов задовольнив частково. Суд апеляційної інстанції відмовив у задоволенні позову.

Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду передав справу на розгляд Великої Палати ВС для вирішення виключної правової проблеми щодо необхідності отримання державним (приватним) виконавцем дозволу органу опіки і піклування на примусову реалізацію житлової нерухомості, право на користування якою мають діти.

Обґрунтування позиції ВС

ВП ВС встановила, що відповідно до Порядку реалізації арештованого майна (затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 29 вересня 2016 року № 2831/5) у разі передання на реалізацію нерухомого майна, право власності на яке (або право користування яким) мають діти, необхідний попередній дозвіл органів опіки та піклування, що надається відповідно до закону.

Якщо такий дозвіл не надано, виконавець продовжує виконання рішення за рахунок іншого майна боржника, а в разі відсутності такого майна повертає виконавчий документ стягувачу.

Вимогу про отримання дозволу державним виконавцем від органу опіки та піклування на реалізацію майна встановлено задля додаткового забезпечення захисту прав неповнолітньої дитини від можливого порушення.

Висновок

Велика Палата ВС дійшла висновку, що для судових рішень, які передбачають стягнення боргу (в тому числі солідарного) з боржника (його поручителя) на визначену суму зобов’язань, отримання державним виконавцем дозволу органу опіки та піклування є обов’язковим з огляду на сам факт існування права власності або права користування неповнолітньої дитини щодо нерухомого майна, яке реалізується в рамках виконавчого провадження.

Захист відповідних прав неповнолітньої дитини забезпечує орган опіки та піклування в межах своїх повноважень, приймаючи рішення про надання зазначеного дозволу або відмову в наданні дозволу державному виконавцю, а також суд у випадку звернення до нього учасника виконавчого провадження щодо дій держвиконавця та/або органу опіки і піклування.

Зазначене стосується також дій приватних виконавців.

Однак саме в цій справі Велика Палата ВС не погодилася з доводами скаржниці, оскільки дійшла висновку, що в її онуків житлові права на її нерухомість не виникли з огляду на недобросовісні дії скаржниці щодо реєстрації місця проживання власних онуків саме з метою перешкоджання виконавчому провадженню.

Постанова Великої Палати ВС у справі № 755/12052/19 (провадження № 14-113цс21) .

Читайте також: Безбар’єрний доступ до виконавчого провадження за допомогою мережі “Інтернет”

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

IkarPapuga600x90
DorZab600x90
600-90_WAIT
tg-10

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA