Виключення росії з Ради Європи — прецедент із непередбачуваними наслідками — PRAVO.UA Виключення росії з Ради Європи — прецедент із непередбачуваними наслідками — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Виключення росії з Ради Європи — прецедент із непередбачуваними наслідками

Виключення росії з Ради Європи — прецедент із непередбачуваними наслідками

  • 27.04.2022 16:54

Вихід/виключення країни з Ради Європи є екстраординарним заходом. Загалом хоч існування відповідних процедур і передбачене статутами або міжнародними договорами, ніхто не прогнозує їх реального застосування. Тому реальні правові наслідки спрогнозувати непросто. Чим обернеться виключення росії з ради Європи для країни та осіб, які позивалися проти неї в ЄСПЛ, досліджувала Марія-Соломія Петрівська, студентка ІІІ курсу (спеціальність “міжнародне право”) Київського університету імені Бориса Грінченка.

Виключення країни з Ради Європи як покарання

24 лютого російська федерація розпочала повномасштабну війну проти України. Задля зупинення агресора світ застосовує широкі пакети санкцій проти росії. Одним із покарань було виключення країни з Ради Європи. Парламентська асамблея Ради Європи 15 березня одноголосно рекомендувала виключити росію з Ради Європи. росія пішла на випередження, і віцеспікер російської держдуми пьотр толстой заявив, що генеральному секретарю Ради Європи було вручено лист очільника МЗС сергія лаврова про вихід росії з організації:

«Рішення про вихід із Ради Європи прийнято. Відповідний лист міністра закордонних справ вручено генеральному секретареві Організацій. Уся відповідальність за розрив діалогу з Радою Європи лежить на країнах НАТО, котрі увесь цей час використовували тему прав людини для реалізації власних геополітичних інтересів та нападів на нашу країну. Підкреслю, росія виходить з РЄ з власної волі, це зважене та обдумане рішення».

«Мені сумно, що нам довелося це зробити, але радий, що ми наважилися зробити це вперше. Ця жорстока агресія проти нашої країни-члена України просто неприйнятна. Завершіть війну зараз!» — повідомив президент Парламентської асамблеї Ради Європи Тіні Кокс у своєму твіттері.

Питання виключення країни-агресора із Ради Європи як однієї із санкцій було порушено внаслідок:

  • недотримання росією цінностей організації,
  • факту порушення принципів міжнародного права та скоєних злочинів.

У вівторок, 15 березня, на позачерговій сесії ПАРЄ депутати одноголосно ухвалили резолюцію «Наслідки агресії Російської Федерації проти України». Було вирішено застосувати до росії статтю 8 статуту Організації. Загалом за висловились 216 депутатів ПАРЄ, троє утримались. Рішення було прийнято.

Процедура виключення країни зі складу учасників та затвердження такої резолюції є безпрецедентним випадком в історії. Проте, як ми спостерігаємо протягом багатьох років, у рф — своя правда. Після того як 25 лютого в РЄ було оголошено про призупинення членства росії, остання заявила про добровільний вихід із організації. Пьотр толстой заявив, що росія виходить із РЄ «з власної волі». Він також наголосив, що це рішення було ухвалено «у розпал чергової антиросійської дискусії в ПАРЄ, результатом якої може стати чергова брехлива русофобська резолюція, заснована на домислах, які не мають жодного стосунку до реальності».

Зрештою, 16 березня 2022 року прапор росії був спущений біля Ради Європи — організації, створеної після Другої світової війни для забезпечення верховенства права, дотримання прав людини та демократії в Європі.

Наслідки для виключеної країни

У результаті виключення з Ради Європи росія не має зобов’язання щодо відмови від смертної кари. Тобто вона може повернутися до такого виду покарання.

Від початку повномасштабного російського вторгнення в Україну дмітрій мєдвєдєв уже говорив про можливість відновлення смертної кари у росії. Уперше він виступив із такою заявою 26 лютого: «Якщо повертатися до сьогоднішньої ситуації, вона така: міжнародні підстави відпали, є внутрішні правові позиції конституційного суду. Ці правові позиції ґрунтуються на поточному правопорядку, на поточній криміногенній ситуації. Я зважаю на те, що якщо все буде спокійно, ці правові позиції можуть залишатися такими самими, як і були. Але правові позиції теж не є вічними, якщо щось зміниться у житті суспільства, тоді ці правові позиції також можуть бути переглянуті».

Важливим наслідком є неможливість для російських громадян звертатись до Європейського суду з прав людини. Зокрема, Європейська конвенція з прав людини, а отже, й доступ росіян до Європейського суду з прав людини буде діяти до 15 вересня 2022 року. Прот, ЄСПЛ продовжить розгляд шести міждержавних скарг. А саме щодо:

  • збиття МН-17,
  • порушень Конвенції в окупованому Криму,
  • порушень Конвенції в ОРДЛО,
  • захоплення моряків у Керченській протоці тощо.

ЄСПЛ наразі взяв невелику процесуальну паузу щодо розгляду спорів у зв’язку з оцінкою наслідків виходу росії з РЄ.

Чому росія пішла з РЄ?

Франческо Палермо, професор порівняльного конституційного права Університету Верони в Італії, в січні 2020 року зазначив, що верховенство національного права над міжнародним є “дуже нехарактерним” для Європи, хоча тенденція до цього є:

«У принципі, основна ідея полягає не в тому, щоб скоротити співпрацю з ЄСПЛ, — зазначив Палермо. — Швидше, це означає, що російська влада хоче залишати за собою вирішальне слово щодо кожного рішення ЄСПЛ і мати повноваження анулювати, спростовувати або просто ігнорувати ті рішення Суду, які вважає несумісними з національним конституційним правом».

Отже, виключення росії з Ради Європи та заява про її добровільний вихід із РЄ демонструє, що росія не є частиною цивілізованого світу, де кожен поділяє загальноприйняті принципи та цінності й дотримується їх.

Правових наслідків для росії та її громадян, змін буде небагато. Рф давно почала розмежовувати поняття прав людини та міжнародного права. Нею, наприклад, були прийняті правки до закону «Про безпеку», якими закріплюється верховенство російської конституції. Навіть виконання рішення ЄСПЛ вирішувалось індивідуально та могло виконуватись лише з урахуванням верховенства конституції росії. Можливим наступним кроком буде відновлення тортур у системі виконання покарань. Тож вихід росії з РЄ — це процес повного безправ’я для неї та її громадян.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA