Виїзд за кордон: законодавчі новели війни та практичні проблеми їх втілення — PRAVO.UA Виїзд за кордон: законодавчі новели війни та практичні проблеми їх втілення — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Аналітика » Виїзд за кордон: законодавчі новели війни та практичні проблеми їх втілення

Виїзд за кордон: законодавчі новели війни та практичні проблеми їх втілення

  • 11.07.2022 13:05
Юрій Бабенко, адвокат, керівник практики вирішення цивільних спорів MITRAX

У перші місяці повномасштабної війни звична юридична практика суттєво змінилася. Суди фактично припинили свою роботу. Як і більшість адвокатів-практиків, я перевів значну частину своєї роботи на вивчення законодавчих новел воєнного часу та консультування з цих питань. Уже з початку березня звернення клієнтів переважно стосувалися виїзду чоловіків за кордон. Саме тому вважаю за доцільне розглянути, які проблеми законодавчого регулювання існують в цій сфері.

Правила виїзду динамічно змінюються

Насамперед Правила перетинання державного кордону громадянами України, затверджені постановою № 57 Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 року. До цих правил сам Кабмін регулярно вносить зміни. Зокрема, додано окремий пункт про перетин кордону в умовах воєнного стану чоловіками призовного віку.

Водночас є роз’яснення цих правил від Державної прикордонної служби (ДПС), які вони періодично публікують у себе на сайті, на Telegram-каналі та у Facebook.

На перший погляд, все зрозуміло і просто. Кабмін створює правила, ДПС їх роз’яснює. І все було б добре, якби не постійні проблеми під час застосування цих правил на кордоні. Розглянемо дві найбільш поширені з них.

Постанови Кабміну та роз’яснення ДПС часто не узгоджуються між собою

Наявність проблем яскраво демонструє безліч практичних ситуацій. Наприклад, в постанові Кабміну вказано, що всі заброньовані чоловіки мають право виїзду за кордон. Однак роз’яснення ДПС не містить такої норми, і прикордонники часто вимагають додаткові документи. Навіть враховуючи, що постанова Кабміну є чинною вже понад місяць, у пунктах перетину кордону досі часто вимагають документи, що підтверджують скерування у відрядження.

Ще один приклад. Кабмін прийняв постанову № 383 від 29 березня 2022 року, яка дозволила чоловікам з будь-якою групою інвалідності виїжджати за кордон. Але на момент прийняття постанови ДПС керувалася власними роз’ясненнями, за якими право виїзду мали лише інваліди першої та другої групи. Тому певний час на кордоні не пропускали чоловіків з третьою групою інвалідності. Однак згодом ДПС надала нові роз’яснення, де також підтвердила право виїзду для інвалідів усіх груп.

Роз’яснення ДПС розмиті, а ситуацію вирішує людський фактор

Навіть прикордонники не завжди однаково сприймають та застосовують роз’яснення, що надає ДПС. Внаслідок цього в пунктах пропуску трапляються прикрі ситуації.  Наприклад, право законного перетину кордону має чоловік, який виховує трьох і більше дітей. Нібито все однозначно. Але якщо хоча б одна його дитина походить від попереднього шлюбу, починаються проблеми. У такого чоловіка можуть вимагати рішення суду про визначення місця проживання дитини з батьком або довідку з виконавчої служби про наявність у матері боргу зі сплати аліментів. Хоча, звісно ж, ми розуміємо, що наявність шлюбу ніяк не впливає на обсяг обов’язків щодо виховання та утримання дитини.

Інший приклад: досить часто у тих, хто навчається за кордоном, вимагають довідку з військкомату про надання відстрочки. Однак на практиці не всі військкомати видають такі довідки, посилаючись на те, що законом взагалі не передбачено їх видавання.

Також до прикладу: у батька, який самостійно виховує дитину при живій матері, незаконно вимагають рішення суду. Зокрема, мова йде про  судове рішення щодо встановлення місця проживання дитини з батьком, а іноді — про стягнення аліментів з матері. Також бували випадки, коли вимагали обидва ці рішення та ще додатково рішення про розірвання шлюбу. Але всі ми розуміємо, що в наших реаліях судового рішення можна чекати дуже довго, інколи й більш ніж рік.

Схожих ситуацій дуже багато у випадках, коли чоловік має справді гарантоване законом право виїзду. Найчастіше у нього вимагають додаткові документи і відмовляються пропускати на кордоні.

Що робити в цих випадках? Як адвокат я раджу не сперечатись, а просто їхати через інший пункт пропуску. Так ви швидше досягнете результату і не будете витрачати час на оскарження відмови.

Окреме питання — повернення в Україну дітей, яких вивезли без згоди одного з батьків

З часом надзвичайно актуальним буде питання: як безпроблемно повернутися з дитиною в Україну, якщо ви виїхали без згоди іншого з батьків? Ще на початку війни держава дозволила батькам перетинати кордон з дитиною без нотаріально посвідченої згоди іншого з батьків. Звісно, в умовах воєнного стану це правильно. Але зрештою такі послаблення неодмінно породжують нові проблеми.

Дуже багато жінок і чоловіків вивезли дітей без волі на це іншого з батьків і зараз або перешкоджають спілкуватись із дитиною, або взагалі не надають жодної інформації про місце перебування дитини. Це матиме наслідком відкриття великої кількості нових судових процесів стосовно повернення дитини в Україну, визначення її місця проживання або встановлення порядку зустрічей з нею.

У підсумку варто зауважити, що наразі адвокатам недостатньо добре знати законодавство воєнного часу. Треба постійно відстежувати практичні випадки виїзду за кордон різних категорій чоловіків і розробляти нестандартні рішення, щоб отримати бажаний результат. Безумовно, всім би полегшило роботу, якби Кабмін і ДПС налагодили між собою гармонійне функціонування. Вкрай бажано, щоб Кабмін встановлював та доповнював правила перетинання кордону, а ДПС роз’яснювала їх застосування, а не створювала додатково «власні» правила.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA