ВС зобов’язав ДІАМ подати позов про знесення самочинно збудованого об’єкта — PRAVO.UA ВС зобов’язав ДІАМ подати позов про знесення самочинно збудованого об’єкта — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » ВС зобов’язав ДІАМ подати позов про знесення самочинно збудованого об’єкта

ВС зобов’язав ДІАМ подати позов про знесення самочинно збудованого об’єкта

  • 21.07.2023 18:01

Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду визнав протиправною бездіяльність Державної інспекції архітектури та містобудування України та зобов’язав її звернутися до суду із позовом до громадянина про знесення самочинно збудованого будинку.

Об’єктивні обставини цієї справи свідчать про те, що ДАБІ достеменно знала про самочинне будівництво зі стадії котловану і не вжила заходів для його припинення і знесення. Фактично самоусунулася від виконання своїх завдань, ховаючись за формальну причину – відсутність сприяння з боку правоохоронних органів у пошуку замовника будівництва.

На цьому наголосив Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду в постанові від 14 червня 2023 року у справі № 826/22842/15.

Обставини справи

Громадянка подала позов, у якому серед іншого просила зобов’язати Державну архітектурно-будівельну інспекцію України (зараз функції виконує ДІАМ) подати позов до власника земельної ділянки, яка межує з її ділянкою, про знесення самочинного будівництва.

На її думку, Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області свідомо не зверталася в суд, що давало можливість забудовнику продовжувати незаконне будівництво.

У суді ДІАМ посилалася на неможливість проведення перевірки виконання забудовником вимог припису через його ухилення від її проведення. Також представники ДІАМ просили поліцію сприяти проведенню перевірки виконання відповідачем вимог приписів. Але правоохоронці не надавали відповіді на їхні звернення. А тому, як вважали в ДІАМ, для позову до суду не були виконані всі визначені законодавством передумови.

Суди першої та апеляційної інстанцій відмовили в задоволенні позову, аргументуючи це тим, що не був складений акт перевірки виконання приписів, тобто не був установлений факт невиконання припису протягом визначеного законодавством строку.

Висновки ВС

КАС ВС скасував судові рішення судів попередніх інстанцій.

Зокрема, КАС ВС звернув увагу на те, що основне завдання ДАБІ полягає саме у тому, щоби вчасно припиняти самочинне будівництво, запобігати негативним наслідкам незаконного будівництва.

Діючи належно і добросовісно, ДАБІ вживає відповідних заходів, які є своєчасними та дієвими. Формальне виконання повноважень без наміру отримання реальних результатів не виконує завдань ДАБІ. Спроба перевірки виконання припису, яка закінчилася відсутністю відповіді поліції, не призвела до припинення будівництва.

«У цій справі позивачка звернулася до органів державної влади на початковому етапі будівельних робіт, і належні, послідовні, логічні та своєчасні дії органів влади могли б ефективно захистити права позивача та не допустити порушення законодавства. Водночас неналежне реагування на звернення громадянки, недобросовісне виконання обов’язків та самоусунення відповідача та третьої особи Обухівської міської ради від припинення самочинного будівництва нівелювали всі законодавчо передбачені приписи, спрямовані на захист інтересів члена громади та громади м. Обухів загалом», — зауважив КАС ВС.

Читайте також: КАС ВС вказав на ефективний спосіб захисту
прав співвласників багатоквартирного будинку

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA