ВС: судові рішення щодо правонаступництва у справі про банкрутство не підлягають касаційному оскарженню — PRAVO.UA ВС: судові рішення щодо правонаступництва у справі про банкрутство не підлягають касаційному оскарженню — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » ВС: судові рішення щодо правонаступництва у справі про банкрутство не підлягають касаційному оскарженню

ВС: судові рішення щодо правонаступництва у справі про банкрутство не підлягають касаційному оскарженню

  • 17.03.2021 15:00
процедур банкрутства

Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду постановив: судові рішення щодо правонаступництва у справі про банкрутство не підлягають касаційному оскарженню. Про це повідомляє пресслужба ВС.

Господарський суд міста Києва ухвалою, залишеною без змін постановою Північного апеляційного господарського суду, відмовив у задоволенні заяви ТОВ «Файненс Компані» про заміну кредитора на правонаступника у справі № 50/311-б про банкрутство ПАТ «Київський завод гумових та латексних виробів».

Висновок КГС ВС (постанова від 28.01.2021 у справі № 50/311-б)

Верховний Суд у складі судової палати для розгляду справ про банкрутство КГС ВС закрив касаційне провадження за касаційною скаргою «Файненс Компані» на оскаржувані судові рішення.

Таким чином ВС підтвердив раніше висловлену позицію про неможливість касаційного оскарження судових рішень щодо правонаступництва у справі про банкрутство.

Вирішуючи питання про співвідношення інститутів процесуального правонаступництва в позовному провадженні та у справі про банкрутство і, як наслідок, можливість перегляду в касаційному порядку постанов апеляційного господарського суду, прийнятих за результатами перегляду судових рішень суду першої інстанції щодо заяв (клопотань) про заміну кредитора у справі про банкрутство на його правонаступника, ВС сформулював такі висновки.

Правонаступництво кредитора у справі про банкрутство здійснюється згідно зі ст. 21 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»  (ст. 43 Кодексу України з процедур банкрутства). Заміна кредитора у справі про банкрутство правонаступником відповідно до ст. 25 закону про банкрутство (ст. 47 КУзПБ) тягне за собою внесення змін до затвердженого ухвалою господарського суду реєстру вимог кредиторів щодо особи кредитора.

Процесуальне правонаступництво за ст. 52 ГПК України допускає заміну сторін у справі – позивача, відповідача – і не має наслідком внесення змін до затвердженого ухвалою місцевого суду реєстру вимог кредиторів щодо особи кредитора.

Отже, існує суттєва відмінність між регулюванням правонаступництва у справі про банкрутство, передбаченого нормами закону про банкрутство (КУзПБ), і процесуальним правонаступництвом у позовному провадженні, визначеним ГПК України.

Процедура банкрутства поєднує в собі як розгляд процедурних питань, пов’язаних саме зі здійсненням провадження у справі про банкрутство, так і вирішення спорів, стороною в яких є боржник, які розглядаються за позовом сторони, тобто в позовному провадженні,  тим судом, який відкрив провадження у справі про банкрутство.

Щодо спорів, які згідно зі ст. 7 КУзПБ розглядаються за правилами позовного провадження в межах справи про банкрутство, мають застосовуватися загальні положення щодо правонаступництва, передбачені ГПК України, зокрема ст. 52. Для заміни кредитора у справі про банкрутство, вимоги якого включено до реєстру кредиторських вимог, на правонаступника  мають застосовуватися спеціальні норми законодавства про банкрутство (ст. 21 закону про банкрутство, ст. 43 КУзПБ). Отже, залежно від цього мають застосовуватися ст. 8 закону про банкрутство, ч. 3 ст. 9 КУзПБ, а для спорів, які вирішуються в межах справи про банкрутство відповідно до ст. 7 КУзПБ, – статті 255, 287 ГПК України.

Ч. 3 ст. 9 КУзПБ (як і ч. 3 ст. 8 закону про банкрутство в редакції, чинній із 19.01.2013) не передбачено оскарження в суді касаційної інстанції ухвали про заміну (відмову в заміні) кредитора на правонаступника.

Аналіз наведеного дає підстави дійти висновку, що в касаційному порядку не підлягають оскарженню постанови апеляційного господарського суду, прийняті за результатами перегляду ухвал про заміну (відмову в заміні) кредитора на його правонаступника (ч. 3 ст. 9 КУзПБ, ч. 3 ст. 8 закону про банкрутство).

Детальніше про актуальні судові висновки у справах про банкрутство поговоримо на VI Форумі з реструктуризації та банкрутства, який відбудеться 31 березня 2021 року.

Поділитися
Напомним, все актуальные вопросы отрасли и практического применения норм Кодекса по процедурам банкротства будут предметом дискуссий экспертов на Форуме по реструктуризации и банкротству.

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA