600-90_WAIT
прапор_України

Генеральний партнер 2023 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » ВС пояснив особливості визначення розміру статутного капіталу ТОВ та розмірів часток учасників товариства

ВС пояснив особливості визначення розміру статутного капіталу ТОВ та розмірів часток учасників товариства

  • 31.03.2021 12:35

Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду пояснив особливості визначення розміру статутного капіталу ТОВ та розмірів часток учасників товариства. Про це повідомляє пресслужба ВС.

Суть справи

Компанія «Зафорпо Венчурс Лімітед» звернулася з позовом до ТОВ «Кримська водочна компанія», Компанії «І-Бі-Сі Істерн Беверіж Кампані Лімітед», у якому просила:

  • визнати право власності (та визначити розмір частки) позивача на 100 % частки у статутному капіталі ТОВ;
  • визначити розмір статутного капіталу ТОВ, 100 % якого належить позивачеві.

ТОВ проти позову заперечувало, стверджуючи, що відповідно до відомостей про юридичну особу, єдиним учасником товариства є компанія «Істерн Беверідж Компані С.А.»(діяльність якої припинена). Відповідач-2 позов визнав.

Господарський суд рішенням, залишеним без змін постановою апеляційного господарського суду, відмовив у задоволенні позову.

Висновок КГС ВС (постанова від 24 лютого у справі № 911/1149/19)

КГС ВС рішення судів попередніх інстанцій скасував у частині відмови в задоволенні позову щодо визначення розміру статутного капіталу ТОВ та розміру часток учасників у такому товаристві, ухваливши у цій частині нове рішення – про задоволення позову; визначив, що розмір частки компанії у статутному капіталі ТОВ становить 100,00 %.

Колегія суддів КГС ВС виходила з такого.

Суд першої інстанції встановив, що позивач є власником 100 % частки статутного капіталу ТОВ на підставі договору, укладеного між позивачем та відповідачем-2, який придбав цю частку в компанії «Істерн Беверідж Компані С.А.». Чинне законодавство, як на момент укладення договору купівлі-продажу частки, так і на момент укладення договору з позивачем у справі, не визначало, що продавець частки у статутному капіталі товариства має право продати її стороннім особам лише за умови вчинення державним органом реєстраційної дії щодо внесення змін у відомості про таку особу як учасника товариства.

Право власності на частку в статутному капіталі ТОВ у третьої особи виникає з моменту укладення договору, якщо інше не встановлено домовленістю сторін. Закон не пов’язує момент виникнення права участі у ТОВ з моментом державної реєстрації відповідних змін у складі учасників ТОВ.

Правові наслідки невнесення відповідних відомостей щодо змін у складі учасників товариства до Реєстру, що визначені ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців», стосуються правовідносин у спорі юридичної особи з третіми особами.

Натомість у ч. 5 ст. 89 ЦК України передбачено, що юридичні особи та їх учасники не мають права посилатися на відсутність державної реєстрації таких змін у відносинах із третіми особами, які діяли з урахуванням цих змін.

Вичерпний перелік способів захисту учасників ТОВ/ТДВ міститься у ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань», норми якого є спеціальними для зазначених товариств. Належним способом захисту у цьому разі є позов про визначення розміру статутного капіталу товариства та розмірів часток учасників товариства.

Позовна вимога про визнання права власності на частку в статутному капіталі товариства не є належним та ефективним способом захисту.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

IkarPapuga600x90
DorZab600x90
600-90_WAIT
tg-10

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA