600-90_WAIT
прапор_України

Генеральний партнер 2023 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » ВС пояснив, коли суб’єкт владних повноважень може оскаржити в адміністративному суді дії іншого держоргану

ВС пояснив, коли суб’єкт владних повноважень може оскаржити в адміністративному суді дії іншого держоргану

  • 28.09.2021 12:40

Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду роз’яснив, коли суб’єкт владних повноважень може виступати як юридична особа і позиватися до адміністративного суду.

Про це повідомляє пресслужба ВС.

Суть справи

Дніпровська міська рада оскаржила в касаційному суді рішення судів попередніх інстанцій, які відмовили у відкритті провадження в справі, мотивуючи своє рішення тим, що міськрада не наділена повноваженнями звертатися до адміністративного суду з позовом у відповідних правовідносинах.

Міськрада оскаржила в суді дії обласного Головного управління Держгеокадастру, зокрема:

  • щодо надання витягів із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, де показники сукупного коефіцієнта Км3 є нижчими, ніж ті, що містилися в попередніх витягах, виданих орендарям цих ділянок,
  • вплив заниження в оскаржуваних витягах коефіцієнта Км3 на кінцевий результат розрахунку нормативної грошової оцінки ділянок, що суттєво впливає на орендну плату.

Відмовляючи у відкритті провадження в справі, суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, брав до уваги, що за загальним правилом один суб’єкт владних повноважень не може звертатися з позовом до іншого суб’єкта владних повноважень, за винятком компетенційних спорів. Спір не належить до компетенційних, оскільки в цьому випадку не йдеться про розмежування компетенції між сторонами. Окрім того, суди зазначили, що цей спір взагалі не може розглядатися в судах.

Висновок КАС ВС (постанова від 23 вересня 2021 року у справі № 160/11892/20)

Верховний Суд скасував ці рішення та скерував справу до окружного адміністративного суду для продовження розгляду, вказавши, що суди попередніх інстанцій дійшли помилкового висновку про те, що міська рада не має права на звернення до суду із цим позовом і що цей спір не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Колегія суддів КАС ВС роз’яснила, що в цьому спорі позивач діяв не як суб’єкт владних повноважень (у розумінні п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України), звернення якого до адміністративного суду визначено чіткими умовами, а як сторона договору оренди земельної ділянки, укладеного на підставі ЗК України та Закону України «Про оренду землі». За цих спірних правовідносин міська рада,  звертаючись до суду з позовом про захист своїх прав, виступає як юридична особа (сторона земельних правовідносин) від імені територіальної громади. Отже, в цьому випадку не може бути застосовано положення ч. 4 ст. 5 КАС України (про право на звернення до суду та способи судового захисту).

Крім цього, КАС ВС звернув увагу, що спір у цій справі є публічно-правовим і належить до компетенції адміністративного суду з огляду на наявність у ньому критеріїв, які притаманні саме адміністративній юрисдикції:

  • між учасниками справи виникли публічно-правові відносини;
  • у спірних правовідносинах присутній суб’єкт владних повноважень;
  • дії вчинено суб’єктом владних повноважень;
  • суб’єкт владних повноважень здійснює адміністративні повноваження у сфері публічного адміністрування;
  • спірні правовідносини врегульовано адміністративним законодавством.

Суд дійшов висновку, що дії відповідача мали вплив на Дніпровську міську раду як на юридичну особу – сторону договору оренди земельної ділянки і що, відповідно, така особа має право на звернення саме до адміністративного суду на підставі п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України, згідно з яким юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема у спорах юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

unnamed
tg-10
Slide

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA