Вища рада правосуддя підтримала законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення проведення судового засідання у разі неможливості його повного фіксування технічними засобами в умовах воєнного чи надзвичайного стану» (№ 8359). Свої пропозиції вона надала у консультативному висновку.
Проєктом пропонується доповнити Господарський процесуальний кодекс України, Цивільний процесуальний кодекс України та Кодекс адміністративного судочинства України положеннями про те, що в умовах воєнного чи надзвичайного стану в разі об’єктивної неможливості здійснення повного фіксування судового засідання технічними засобами перебіг судового засідання фіксується секретарем судового засідання письмово у протоколі судового засідання, в якому відображаються істотні моменти розгляду справи в тій послідовності, в якій вони мали місце в судовому засіданні.
Запропоновано також доповнити Закон України «Про доступ до судових рішень» положенням про те, що в умовах воєнного чи надзвичайного стану в разі об’єктивної неможливості внесення судового рішення до Єдиного державного реєстру судових рішень, як виняток, суд вносить до Реєстру всі судові рішення і окремі думки суддів невідкладно за першої можливості, але не пізніше від п’яти робочих днів із дня усунення відповідних обставин.
ВРП вважає, що запропоновані законопроєктом № 8359 зміни необхідні для реалізації державою обов’язку щодо забезпечення кожному права на судовий захист в умовах воєнного або надзвичайного стану, нівелюватимуть ризики тривалого розгляду судових справ, зумовлені нестабільним електропостачанням судів та забезпечать своєчасне вирішення спорів.
Рада також наголошує, що право на судовий захист, утвердження та забезпечення прав і свобод людини не можуть бути обмежені навіть в умовах воєнного або надзвичайного стану та є головним обов’язком держави.
Надання секретарю судового засідання права здійснювати фіксування судового засідання письмово в протоколі судового засідання в умовах воєнного чи надзвичайного стану, вважає ВРП, сприятиме безперешкодному здійсненню правосуддя, дотриманню положень Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та буде єдиним можливим способом гарантування принципу безперервності здійснення правосуддя.
Викладену в законопроєкті позицію також підтримала Рада суддів України.
Водночас ВРП звернула увагу на те, що визначена законопроєктом № 8359 термінологія у статтях 222 Господарського процесуального кодексу України, 247 Цивільного процесуального кодексу України, 229 Кодексу адміністративного судочинства України потребує узгодження.
З огляду на зазначене ВРП підтримала законопроєкт № 8359 з урахуванням запропонованих технічних правок.
© Юридична практика, 1997-2023. Всі права захищені
Пожалуйста, подождите…