Впровадження BIM-технологій в Україні — аналіз законопроєкту — PRAVO.UA Впровадження BIM-технологій в Україні — аналіз законопроєкту — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Впровадження BIM-технологій в Україні — аналіз законопроєкту

Впровадження BIM-технологій в Україні — аналіз законопроєкту

  • 21.07.2022 11:15
Олександр Коваль, адвокат, керівник департаменту GRAMATSKIY & PARTNERS

Досвід застосування економічно розвиненими країни технологій інформаційного моделювання будівель (BIM-технологій) переконливо свідчить про успішну оптимізацію процесів як проєктування, так і будівництва. А з допомогою програмних продуктів (BIMх, ArchiCAD) можна візуалізувати в цифровому вигляді тривимірні моделі будівель, які використовувати не лише в маркетингових цілях. Законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження будівельного інформаційного моделювання(ВІМ-технології) на всіх етапах життєвого циклу об’єктів та науково-технічного супроводу об’єктів, удосконалення процедури обстеження об’єктів, прийнятих в експлуатацію в установленому законодавством порядку» (реєстр. № 6383) є необхідним кроком у запровадженні системних змін, диджиталізації будівельних процесів й самої галузі відповідно до Концепції впровадження ВІМ-технологій в Україні, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2021 року № 152-р.

Законопроєкт № 6383, якщо стане законом, створить правові умови для спільного використання в Україні BIM-технологій усіма суб’єктами, залученими в процес проєктування, зведення, введення в експлуатацію, подальшого використання об’єктів будівництва з можливістю їх науково-технічного супроводу на всіх етапах життєвого циклу цих об’єктів. Процес створення та обміну цифровою інформацією стане системним.

Законопроєкт № 6383 доповнює Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначеннями нових понять:

  • «будівельне інформаційне моделювання»,
  • «виконавча документація»,
  • «життєвий цикл об’єкта»,
  • «інформаційна модель об’єкта»,
  • «науково-технічний супровід».

Так, інформаційною моделлю об’єкта є сукупність інформаційних наборів даних, які містять у прив’язці до геоінформаційної системи тривимірну модель об’єкта з багаторівневою деталізацією конструктивних і просторових елементів та цифрову інформацію про їхні фізичні, технічні, технологічні, часові, екологічні та вартісні характеристики. За задумом розробників законопроєкту, інформаційна модель визнаватиметься об’єктом авторського права в галузі архітектури. Вона стане складовою частиною проєктної документації з доступом в режимі обмеженого огляду.

Передбачається, що Мінрегіон затверджуватиме:

  • порядок розроблення проєктної документації з використанням BIM-технологій;
  • методику визначення та оцінювання вартості життєвого циклу об’єкта (таке оцінювання може здійснюватися на вимогу замовника проєктувальником при розробленні проєктної документації);
  • порядок виконання науково-технічного супроводу, а також порядок визначення вартості його виконання;
  • методику проведення обстеження об’єкта будівництва та оформлення його результатів, а також методику визначення вартості проведення обстеження (під час проведення обстеження за рішенням власника або управителя може проводитись сертифікація енергетичної ефективності об’єкта);
  • склад, зміст та порядок оформлення виконавчої документації, а також методику визначення вартості робіт із нормування у будівництві.

На думку очільника Мінрегіону, спільне використання BIM-технологій у запропонованому в законопроєкті № 6383 порядку дасть змогу:

  •  скоротити терміни розроблення проєктної документації;
  • зменшити ймовірності помилок під час проектування;
  • пришвидшити надання інформації щодо результатів досліджень і випробувань, проєктної документації та звітів в електронному вигляді зацікавленим сторонам;
  • підвищити ефективність використання ресурсів;
  • оперативно коригувати вартісні показники будівництва;
  • забезпечити ефективну інтеграцію з геоінформаційними системами.

Ідея системної комплексної реформи будівельної галузі, зокрема через її цифрову трансформацію, є довгоочікуваною та має ледве не загальну підтримку учасників ринку. Адже того самого, що й Мінрегіон, очікують усі суб’єкти будівельної галузі. Проте успішність переходу від традиційного проєктування та будівництва до розрахунку вартості всього життєвого циклу об’єктів будівництва, удосконалення процедури обстеження об’єктів прямо залежатимуть від змісту затверджуваних Мінрегіоном нормативно-правових актів, а точніше, від того, чи вдасться Мінрегіону під час розробки зазначених вище порядків та методик враховувати як успішний іноземний досвід використання BIM-технологій, так і побажання учасників вітчизняного ринку. Як завжди, неухильне дотримання запроваджених процедур усіма, від кого це вимагається, — вкрай важлива складова частина процесу успішного реформування.

Читайте також: Законопроєкт № 6485: інституційні умови для масової термомодернізації будівель

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA