ВП ВС сформувала новий висновок щодо наслідків пропуску строку для подання заяви про перегляд заочного рішення — PRAVO.UA ВП ВС сформувала новий висновок щодо наслідків пропуску строку для подання заяви про перегляд заочного рішення — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » ВП ВС сформувала новий висновок щодо наслідків пропуску строку для подання заяви про перегляд заочного рішення

ВП ВС сформувала новий висновок щодо наслідків пропуску строку для подання заяви про перегляд заочного рішення

  • 11.07.2024 16:17

У разі пропуску строку для подання заяви про перегляд заочного рішення за умови відсутності поважних причин для його поновлення суд має залишити таку заяву без розгляду, а не залишити її без задоволення.

На це вказала Велика Палата Верховного Суду у постанові від 12 червня 2024 року у справі № 756/11081/20.

Також ВП ВС відступила від раніше сформованого нею висновку, викладеного в постанові від 9 листопада 2021 року у справі № 214/5505/16.

Зокрема, ВП ВС вирішувала питання:

  • чи наділений повноваженнями суд першої інстанції за результатами розгляду заяви про перегляд заочного рішення, поданої з пропуском строку та відсутніми поважними причинами для його поновлення, застосувати загальні положення статті 126 ЦПК України та залишити таку заяву про перегляд заочного рішення без розгляду;
  • чи за відсутності поважних причин для поновлення строку на подання заяви про перегляд заочного рішення можливе лише одне з процесуальних рішень, перелічених у частині 3 статті 287 ЦПК України, а оцінка поважності причин пропуску відповідачем строку на подання заяви про перегляд заочного рішення вже надаватиметься судом апеляційної інстанції під час розгляду апеляційної скарги на заочне рішення.

За обставинами справи

Громадянка, яка є відповідачкою у справі про стягнення трьох процентів річних за договором позики, подала апеляційну скаргу на заочне рішення районного суду.

У грудні 2022 року апеляційний суд повернув їй цю скаргу та роз’яснив право на звернення до районного суду із заявою про перегляд заочного рішення відповідно до статті 285 ЦПК України.

У січні 2023 року відповідачка звернулася до районного суду із заявою про перегляд заочного рішення, у якій просила скасувати це рішення від 1 червня 2021 року та поновити строк на подання заяви про перегляд заочного рішення.

Районний суд відмовив у задоволенні клопотання про поновлення строку, а заяву залишив без розгляду з огляду на відсутність поважних обставини, які об’єктивно перешкоджали звернутися до суду із заявою про перегляд заочного рішення у визначений законом строк. Таку позицію підтримав і апеляційний суд.

У касаційній скарзі відповідачка зазначила, зокрема, що суди не врахували правового висновку, викладеного в постанові ВП ВС від 9 листопада 2021 року у справі № 214/5505/16, згідно з яким місцевий суд не наділений повноваженням залишати заяву про перегляд заочного рішення без розгляду.

Висновки Великої Палати ВС

ВП ВС відмовила в задоволенні касаційної скарги, навівши таке обґрунтування.

  • Право відповідача на доступ до суду апеляційної інстанції за заочного розгляду справи місцевим судом не є абсолютним та забезпечується за умови дотримання відповідачем порядку попереднього звернення до суду першої інстанції із заявою про перегляд заочного рішення, зокрема з урахуванням визначених процесуальним законом строків.
  • Установлений ч. 2 ст. 284 ЦПК України строк на звернення до суду із заявою про перегляд заочного рішення – один з інструментів забезпечення принципу правової визначеності.
  • Якщо відповідач подає клопотання про поновлення пропущеного строку на подання заяви про перегляд заочного рішення, суд повинен застосувати ст. 127 ЦПК України, у якій вказано, що суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, установлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними.

Тож ВП ВС сформувала нові висновки щодо застосування положень статей 126, 127 ЦПК України в сукупності зі статтями 284, 286, 287 цього Кодексу:

передбачені частиною 3 статті 287 ЦПК України повноваження суду першої інстанції стосуються саме суті заяви про перегляд заочного рішення (зокрема, подання чи неподання відповідачем доказів по суті справи і доказів поважності неявки в судове засідання, на якому було ухвалене заочне рішення) і не застосовуються у ситуації пропуску строку на подання заяви про перегляд заочного рішення;

оцінка поважності причин пропуску строку на подання заяви про перегляд заочного рішення та наявності підстав для його поновлення належить до компетенції місцевого суду, до якого подана така заява. Наслідком пропуску строку для подання заяви про перегляд заочного рішення за умови відсутності поважних причин для його поновлення є залишення такої заяви без розгляду на підставі частини 2 статті 126 ЦПК України, а не залишення її без задоволення.

 

Читайте також: КМУ врегулював проведення
обстеження зруйнованого житла на
території активних бойових дій

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA