ВП ВС постановила, що в разі спору щодо обсягу спожитого споживачами газу необхідно керуватися нормами КМУ — PRAVO.UA ВП ВС постановила, що в разі спору щодо обсягу спожитого споживачами газу необхідно керуватися нормами КМУ — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » ВП ВС постановила, що в разі спору щодо обсягу спожитого споживачами газу необхідно керуватися нормами КМУ

ВП ВС постановила, що в разі спору щодо обсягу спожитого споживачами газу необхідно керуватися нормами КМУ

  • 13.12.2021 17:01

У постанові від 26 жовтня 2021 року в справі № 212/5836/17 Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що:

  • визначення обсягу спожитого споживачами газу до встановлення індивідуальних лічильників має відбуватися за нормами споживання, встановленими Кабінетом Міністрів України.

Обставини справи

У цій справі двадцять п’ять осіб звернулися з позовом до ПАТ «Криворіжгаз» про захист прав споживачів. Зокрема, вони просили суд:

  • визнати незаконним встановлений газопостачальною організацією режим нарахування об’ємів спожитого природного газу згідно з показаннями загальнобудинкового приладу обліку газу;
  • зобов’язати організацію поновити позивачам режим нарахування природного газу відповідно до норм споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників;
  • визнати право за побутовими споживачами природного газу на забезпечення індивідуальними безкоштовними газовими лічильниками за рахунок газопостачальника.

У січні 2017 року ПАТ «Криворіжгаз» установило позивачам на будинок загальнобудинковий вузол обліку газу.

З 1 травня 2017 року ПАТ «Криворіжгаз» почало нараховувати споживачам об`єми використаного природного газу згідно з показаннями загальнобудинкового приладу обліку газу.

Станом на 1 червня 2017 року в управителя будинку були відсутні договірні відносини з ПАТ «Криворіжгаз» щодо:

  • зняття показань будинкового (загальнобудинкового) вузла обліку та лічильників газу;
  • проведення монтажу, збереження та здійснення експлуатації будинкового (загальнобудинкового) вузла обліку природного газу в будинку.

У червні 2017 року було проведено загальні збори мешканців будинку. На цих зборах було вирішено звернутися до ПАТ «Криворіжгаз» із заявами про:

  • забезпечення та встановлення індивідуальних лічильників газу;
  • за рахунок ПАТ «Криворіжгаз».

ПАТ «Криворіжгаз» у відповідь на звернення повідомило, що фінансування робіт зі встановлення індивідуальних лічильників газу в кожній квартирі будинку не передбачено.

Рішення судів попередніх інстанцій

Рішенням суду першої інстанції, залишеним без змін постановою апеляційного суду, позов задоволено частково:

  • визнано за позивачами право на забезпечення індивідуальними безкоштовними газовими лічильниками за рахунок ПАТ «Криворіжгаз»;
  • у задоволенні решти вимог – відмовлено.

Позиція Великої Палати ВС

Щодо правомірності встановлення загальнобудинкового лічильника Велика Палата ВС вважає, що як до, так і після 20 січня 2018 року втручатися у газові мережі, що є спільним майном багатоквартирного будинку, можна лише за згодою власників такого майна.

Отже, за висновками Великої Палати ВС, дії газорозподільної організації щодо визначення обсягів спожитого природного газу до 1 січня 2021 року на підставі показників загальнобудинкового лічильника газу будуть правомірними за одночасного дотримання низки умов.

Такими умовами є те, що:

  • у споживачів не встановлено індивідуальні лічильники обліку газу;
  • загальнобудинковий лічильник газу встановлено з дотриманням положень законодавства;
  • лічильник встановлено, зокрема, за наявності згоди на це співвласників відповідного багатоквартирного будинку.

Щодо визначення обсягу спожитого газу споживачами за нормами, визначеними КМУ, то колегія суддів зауважила, що у разі невстановлення населенню у строки, зазначені у частині 1 статті 6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» (до 1 січня 2021 року), лічильників газу з вини суб`єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу:

  • припинення розподілу природного газу таким споживачам забороняється;
  • а його облік до моменту встановлення лічильників газу здійснюється за нормами споживання, визначеними Кабінетом Міністрів України.

Велика Палата ВС також констатувала, що починаючи з серпня 2018 року існує прогалина у правовому регулюванні відносин щодо споживання населенням природного газу за відсутності лічильників. Колегія суддів у цій справі взяла до уваги, що позивачі мають правомірні очікування стосовно законності й дійсності юридичних актів, які приймають органи публічної влади. Ситуація невизначеності ж, що триває, сама собою становить непропорційний тягар для особи.

Отже, за висновками Великої Палати ВС, у такій ситуації:

  • в разі виникнення спору суд повинен застосовувати останні норми споживання природного газу, які затвердив Кабінет Міністрів України (незалежно від втрати чинності відповідною постановою, зокрема від визнання її нечинною чи скасування), до затвердження нових норм споживання природного газу.

Читайте також: Судова практика щодо використання праці без документального оформлення трудових відносин – позиція ВС.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA