ВП ВС: дії чи бездіяльність НАБУ щодо оголошення особи в міжнародний розшук не підлягають оскарженню в адміністративному суді — PRAVO.UA ВП ВС: дії чи бездіяльність НАБУ щодо оголошення особи в міжнародний розшук не підлягають оскарженню в адміністративному суді — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » ВП ВС: дії чи бездіяльність НАБУ щодо оголошення особи в міжнародний розшук не підлягають оскарженню в адміністративному суді

ВП ВС: дії чи бездіяльність НАБУ щодо оголошення особи в міжнародний розшук не підлягають оскарженню в адміністративному суді

  • 11.07.2022 17:03

Спори щодо правомірності дій чи бездіяльності Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) про оголошення особи в міжнародний розшук з метою арешту та подальшої екстрадиції до України не належать до юрисдикції адміністративного суду.

Такий висновок зробила Велика Палата Верховного Суду у постанові від 2 лютого 2022 року у справі № 826/15154/17.

Обставини справи

Громадянин оскаржив в адміністративному суді дії та бездіяльність департаменту міжнародного поліцейського співробітництва Національної поліції України та НАБУ щодо повідомлення стосовно оголошення його в міжнародний розшук Генеральному секретаріату Інтерполу з метою арешту та екстрадиції до України для притягнення до кримінальної відповідальності.

Також просив визнати протиправною бездіяльність посадових осіб НАБУ та Нацполіції щодо неповідомлення повної та об’єктивної інформації про відсутність відносно нього рішень, що могли б дозволити його екстрадицію згідно з національним законодавством.

Позивач зазначив, що у нього відсутня можливість оскаржити дії та бездіяльність відповідачів у межах КПК України, оскільки законодавцем така можливість не передбачена.

Вважав, що правовідносини між сторонами виникли у зв’язку зі здійсненням відповідачами владних функцій, тому ця справа підвідомча окружному адміністративному суду за місцем знаходження відповідача.

Окружний адміністративний суд м. Києва позов задовольнив частково. Рішення суду залишено без змін в апеляційному порядку.

Справу було передано на розгляд Великої Палати ВС для вирішення виключної правової проблеми стосовно характеру спірних правовідносин та юрисдикції цього спору.

Висновки ВС

Велика Палата ВС дійшла висновку, що цей спір не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, а питання, які ставить перед судом позивач, можуть розглядатися за правилами КПК України.

Зокрема, ВС вказав, що:

  • дії щодо скерування запиту про внесення до обліків Генерального секретаріату Інтерполу клопотання про публікацію повідомлення щодо міжнародного розшуку особи з метою арешту та подальшої екстрадиції до України, а також подальша інформаційна взаємодія відповідного правоохоронного органу, що звернувся з таким запитом (у цій справі НАБУ), із Національним центральним бюро Інтерполу в Україні не є публічно-владними управлінськими функціями. Зазначені відносини пов’язані із завданнями кримінального провадження;
  • у цій справі НАБУ не здійснювало публічно-владних управлінських функцій, що свідчить про відсутність обов’язкової ознаки адміністративної справи згідно з пунктами 1 та 2 частини 1 статті 4 КАС України;
  • спір у цій справі виник, зокрема, у зв’язку з протиправними, на переконання позивача, діями та бездіяльністю НАБУ, вчиненими або не вчиненими останнім у межах кримінального провадження, тому перевірка правомірності таких діянь знаходиться поза межами юрисдикції адміністративного суду;
  • за змістом відносини у цій справі не є владно-управлінськими, а оскаржувані дії та бездіяльність НАБУ й департаменту випливають з відносин у рамках розслідування кримінального провадження.

Проаналізувавши правові норми, що регулюють міжнародний розшук особи з метою арешту та подальшої екстрадиції до України для притягнення до кримінальної відповідальності, Велика Палата Верховного Суду доходить висновку про непоширення юрисдикції адміністративних судів на оскаржувані в цій справі дії та бездіяльність департаменту міжнародного поліцейського співробітництва.

Також читайте: Справедлива вартість акцій для примусового викупу (сквіз-аут) може бути вищою за ринкову — КГС ВС

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA