600-90_WAIT
прапор_України

Генеральний партнер 2023 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Військові пенсії від Зеленського: адвокати прогнозують нові кола судових спорів

Військові пенсії від Зеленського: адвокати прогнозують нові кола судових спорів

 • 15.07.2021 10:00

Нещодавно стався безпрецедентний випадок — військкомат добровільно погодився видати довідки про доходи, необхідні для перерахунку (індексації) військових пенсій. Фактично відповідач добровільно задовольнив позовні вимоги, не очікуючи ухвалення судового рішення, зміст якого був прогнозованим. Це сталося за кілька днів до того, як Президент України Володимир Зеленський публічно поставив завдання уряду вжити заходів для відновлення справедливості у виплаті пенсій військовим пенсіонерам.

Якщо дійсно надалі довідки видаватимуть військовим пенсіонерам без судового примусу, це може значно спростити перерахунок пенсій особам, звільненим з військової служби до 1 березня 2018 року, однак без судової тяганини все одно не обійдеться. Чому — пояснила адвокат Аліна Самарець, яка представляє інтереси військових пенсіонерів в Окружному адміністративному суді м. Києва та в адміністративних судах інших регіонів.

Проблема в постанові КМУ

30 серпня 2017 року Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка мала врегулювати питання грошового забезпечення військовослужбовців. Ця постанова набула чинності з 1 березня 2018 року, а разом з нею і постанова КМУ № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

Саме постанова № 103 поставила у нерівне становище військових пенсіонерів, звільнених з лав Збройних сил до 1 березня 2018 року, порівняно з військовими пенсіонерами, звільненими після цієї дати, пояснює адвокат.

Через постанову № 103 утворилася дискримінація, хоча це прямо заборонено нормами Конституції. У звільнених до 1 березня 2018 року до складу доходів для визначення пенсії ввійшли лише три складники грошового забезпечення:

 • посадовий оклад,
 • оклад за військове звання,
 • доплата за вислугу років.

У звільнених після 1 березня 2018 року також враховувалися:

 • додаткові види грошового забезпечення,
 • премії.

“Саме такий склад бази для розрахунку пенсії передбачено безпосередньо частиною 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», — коментує Аліна Самарець.

Адвокат пояснює: ще 12 грудня 2018 року ОАСК скасував підпункти 1 та 2 постанови №103 (у рамках справи № 826/3858/18), котрі спричиняли таку дискримінацію.

Це рішення було підтримано:

 • постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року,
 • постановою Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду від 12 листопада 2019 року.

Таким чином, у березні 2019 року, а фактично — з 1 квітня 2019 року військові пенсіонери, звільнені до березня 2018 року, набули право на перерахунок пенсії з врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій.

Нові кола оскарження

«Логічним би було, щоб державні органи після визнання цих пунктів постанови № 103 автоматично зробили перерахунок пенсій усім військовослужбовцям. Однак не в нашій державі. Тут доводиться вибивати свої права через суд», — коментує адвокат.

Тож і після ухвалення наведеного рішення суду щодо постанови № 103 пригоди військових пенсіонерів в Україні тільки почалися.

Аліна Самарець зазначає: доводилось проходити два кола пекла:

 • спочатку відсуджувати довідки у військкоматів,
 • потім судитись уже безпосередньо з органами Пенсійного фонду України, щоб отримати фактичний перерахунок пенсії.

Одночасно одним рішенням суду вирішити ці два питання, на жаль, не вдавалось. Суд вважав, що без нової довідки вимоги до пенсійного фонду передчасні.

Суди зазначали:

 • зобов’язано лише військкомати видати довідки;
 • зобов’язань на ПФУ не покладено;
 • підстав для перерахунку немає, оскільки немає нової постанови КМУ.

Адвокат підкреслює, що на підставі рішення Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у зразковій справі № 160/8324/19, залишеного без змін ухвалою Великої Палати Верховного Суду від 24 червня 2020 року, добровільно видавати такі довідки для перерахунку почали фінансові управління

 • Служби Безпеки України,
 • Служби зовнішньої розвідки,
 • інших силових структур.

«Але Збройні сили України тримались до останнього», — іронізує адвокат. Пані Самарець наводить цифри: лише на судовий збір за такими справами ЗСУ витратили понад 8 млн гривень.

«На початку червня я повторно звернулась до Київського міського центру комплектування та соціальної підтримки (військкомат) з проханням видати довідки в рамках мирного врегулювання спору у десяти справах, — зазначає адвокат. — Через місяць нарешті мої клієнти отримали довідки».

Однак радіти зарано. Тепер ці довідки треба подати до органів Пенсійного фонду та попросити про перерахування, а потім знову звертатися до суду.

Оскільки ПФУ досі відмовляється фактично перераховувати пенсії на підставі нових довідок, пенсіонери вимушені повторно звертатись до суду вже з позовами про:

 • оскарження цих відмов ПФУ,
 • зобов’язання здійснити перерахунок з 1 квітня 2019 року,
 • виплату різниці між раніше виплаченою та перерахованою пенсією за цей період.

Економлять на лінивих

Попри те що звучить подібне як щось сюрреалістичне, такий стан речей має прагматичну причину — економія бюджетних коштів.

Як розповідає Аліна Самарець, у 2015 році військовослужбовці вже проходили аналогічне коло судів з приводу включення щомісячної додаткової грошової винагороди до складу доходів для визначення розміру пенсії.

«Я тоді поставила питання юристу Генерального штабу ЗСУ: «Який сенс, якщо є практика Верховного Суду і суди все одно стають на бік військових пенсіонерів?» І отримала цікаву відповідь: у бюджеті бракує коштів, якщо 20% пенсіонерів підуть судитись, то на них можна буде нашкрябати грошей, а на 80% лінивих, які в суд не підуть, держава все рівно зекономить», — пригадує адвокат.

І економити є на чому. Хоча самі позови не є майновими, у них не йдеться про стягнення конкретних сум, у разі успіху доплата до пенсії може становити від 2500 гривень на особу щомісяця.

«У результаті перерахунку військові пенсіонери отримують приблизно додатково по 7—8 тисяч гривень на місяць», — коментує адвокат. Тобто пенсія підвищується у два, а то й три рази.

Усе залежить від:

 • посади, яку обіймав військовослужбовець на момент виходу на пенсію;
 • його військового звання.

Були випадки, коли щомісячна надбавка після перерахунку збільшувалася на 20 тисяч гривень.

«2000 Зеленського»

Проблема сягнула такого масштабу, що Президент України Володимир Зеленський поставив завдання уряду вжити заходів для відновлення справедливості у виплаті пенсій військовим пенсіонерам.

«Але відновленням справедливості у «проєкті Зеленського» і не пахне. Які 2000 грн? Найменша сума доплати після перерахунку у справах моїх клієнтів була в сержанта — 2500 грн/місяць. У полковників та підполковників набагато більше. Було й 20000 грн/місяць, і більше», — наводить приклади Аліна Самарець, щоб відчутною стала різниця «справедливості».

Вона прогнозує нові хвилі позовів, адже просто так перерахунок ніхто не зробить, сподіваючись на інертність 80% пенсіонерів.

Пані Самарець пропонує такий шлях відновлення справедливості:

 1. на підставі рішення ВС від 17 грудня 2019 року у зразковій справі № 160/8324/19 видати постанову КМУ;
 2. нею зобов’язати органи, відповідальні за видачу довідок, підготувати та надати до управлінь ПФУ нові довідки про розмір грошового забезпечення військових пенсіонерів станом на 5 березня 2019 року (втрата сили спірних пунктів постанови № 103) відповідно до вимог:
  – статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»,
  – статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»,
  – постанови КМУ № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»,
  – із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій для проведення перерахунку з 1 квітня 2019 року;
 3. встановити строк управлінням ПФУ, протягом якого вони на підставі цих довідок повинні провести перерахунок пенсій військовослужбовцям.
Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

unnamed
tg-10
На-сайт_балы_600х90
На-сайт1_600x90
Slide

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Loading ... Loading ...

PRAVO.UA