Війна як форс-мажор — нюанси правозастосування — PRAVO.UA Війна як форс-мажор — нюанси правозастосування — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Війна як форс-мажор — нюанси правозастосування

Війна як форс-мажор — нюанси правозастосування

  • 16.12.2022 14:25
 Ірина Кобець, радниця LCF Law Group, керівниця судової практики

Здавалося б, війна є очевидним форс-мажором, а тому не має виникати значних проблем під час його застосування. Однак як звільнення від штрафних санкцій, так і припинення контрактів в зв’язку з війною як форс-мажором викликає багато питань. Суди на сьогодні лише починають розглядати дану категорію спорів.

Що таке форс-мажор

Форс-мажором є обставини непереборної сили, через настання яких виконання зобов`язання за договором є неможливим в принципі. Крім того, такі обставини  неможливо було передбачити під час виконання договору. Наприклад, у зв’язку з військовою агресією неможливо постачити товар, здійснити перевезення чи надати певну послугу.

Війна є форс-мажорною обставиною в силу закону. Однак варто розуміти, що це правило не діє автоматично для всіх контрактів на всій території України. Для того щоб війна була визнана форс-мажором для договору, необхідно довести причинно-наслідковий  зв’язок між війною та об’єктивною неможливістю виконати конкретний обов’язок за договором.

Які можливості надає форс-мажор за українським законодавством

Концепція форс-мажору за українським законодавством — це звільнення не від обов’язку за договором, а звільнення від відповідальності у разі невиконання договору. Тобто форс-мажор може захистити від штрафних санкцій, однак не звільнить від обов’язку такий договір виконати.

Форс-мажор, як правило, застосовується до негрошових зобов’язань. Це пов’язано з тим, що відсутність необхідних коштів для виконання контракту не є випадком непереборної сили в силу закону. А тому помилковим є намагання застосувати війну як форс-мажор для повного звільнення від оплати за договором. В більшості випадків це неможливо.

Водночас варто пам’ятати, що мінімізувати штрафні санкції можна не лише за допомогою форс-мажору.

Суд може самостійно зменшити розмір штрафних санкцій, якщо вони значно перевищують розмір збитків, та за наявності інших обставин, які мають істотне значення. Війна, комендантська година,  віялові відімкнення світла можуть бути такими обставинами. Необхідно користуватись цим правом, подавати до суду відповідну заяву з доказами.

Чи необхідно отримувати індивідуальний сертифікат про форс-мажор у зв’язку з війною?

Після початку повномасштабного вторгнення на територію України Торгово-промислова палата України (ТПП) опублікувала листа від 28.02.2022 № 2024/02.0-7.1, яким засвідчила військову агресію рф проти України як форс-мажорну обставину.

Цей лист, скоріше, був необхідною першою узагальненою реакцією ТПП України. Його мета — надання можливості юридичним та фізичним особам оперативно повідомити своїх контрагентів про форс-мажор без необхідності звернення за індивідуальним сертифікатом. Оскільки звернення на той час об’єктивно було неможливим.

Очікувано, що велика кількість підприємців заявили контрагентам про свій форс-мажор у зв’язку із військовою агресією на підставі листа ТПП України. У більшості випадків контрагенти змогли домовитись.

Проте на сьогодні, коли війна триває вже майже 9 місяців і коли країна та економіка вимушені були адаптуватись до роботи у воєнний час, не слід розглядати цей лист як чарівну пігулку, яка автоматично підтвердить форс-мажор за будь-яким договором.

Більшість договорів передбачає, що для застосування форс-мажору необхідно отримати сертифікат ТПП України або відповідного регіону. Лист ТПП України не замінює індивідуальний сертифікат ТПП.

Тому, якщо в переговорному порядку не вдалося домовитись з контрагентом та вже потенційним стає судовий конфлікт, отримання індивідуального сертифіката про форс-мажор є необхідним.

Як отримати сертифікат ТПП про форс-мажор

Для цього необхідно подати заяву про засвідчення форс-мажорних обставин та підтвердні документи. Бланки заяв та зразки заповнення розміщені на сайті ТПП України https://ucci.org.ua/zaiavi-pro-zasvidchiennia-fors-mazhornikh-obstavin .

Тарифи залежать від суб’єкта подання та виду заяви – термінової чи в загальному порядку. Вони розміщені на сайті https://ucci.org.ua/media/filemanager/docs/law-tarifs-2022.pdf

Під час розгляду заяви ТПП може затребувати додаткові пояснення та документи.

Ця заява розглядається залежно від складності та обсягу документів протягом семи робочих днів із дня звернення суб`єкта господарської діяльності та протягом двадцяти одного робочого дня з дня звернення фізичної особи. Однак сьогодні у зв’язку зі значним завантаженням ТПП строк розгляду може бути більшим.

Чи можливо відмовитись від договору через форс-мажор

Деякі договори передбачають можливість розірвати договір, якщо форс-мажор триває понад певний період, зазвичай 2-3 місяці.

Однак якщо таке положення у вашому договорі відсутнє, то сертифікат про форс-мажор сам собою не допоможе змінити чи припинити договір.

Водночас законодавство передбачає можливість в судовому порядку змінити або розірвати договір в зв’язку з істотною зміною обставин. Крім того, закон закріплює припинення зобов’язання в зв’язку з неможливістю його виконання у зв’язку з обставиною, за яку жодна із сторін не відповідає.

Варто враховувати, що істотна зміна обставин – це категорія вже більш оцінна, на відміну від форс-мажору. Істотна зміна обставин не означає неможливість виконати договір, а означає зміну обставин настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Причому зміна обставин має бути зумовлена причинами, які жодна із сторін не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися.

Війну можна розглядати як таку обставину. Однак за відсутності згоди сторін зміна чи розірвання договору в такому випадку можлива лише в судовому порядку.

Варто розуміти, що це мають бути дійсно екстра випадки. Чи є війна таким екстравипадком за вашим контрактом, вирішуватиме суд.

Наразі перед судовою системою стоїть достатньо відповідальне завдання віднайти баланс між сторонами, які в більшості випадків обидві постраждали від війни. Водночас з одного боку, треба надати необхідний захист та підтримку постраждалим, однак з іншого — не надати можливість зловживати війною.

Ми радимо дотримуватись таких порад:

  1. Жодних поняттєвих домовленостей та джентльменських угод. Усі домовленості про розстрочку, відстрочку чи зменшення оплати необхідно оформлювати додатковими угодами.
  2. Активне ділове листування та обов’язкова відповідь на листи контрагента.
  3. Якщо потенційним стає судовий конфлікт, отримання індивідуального сертифіката про форс-мажор є необхідним.
  4. Формуйте нову судову практику.
Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA