Завершила VIІІ Форум із реструктуризації та банкрутства сесія про відновлення платоспроможності фізичних осіб. Модератор сесії Микола Ковальчук, старший партнер L.I. Group, відкриваючи дискусію, зазначив, що відновлення платоспроможності фізичних осіб – це доволі новий інститут, який був започаткований в жовтні 2019 року. Наскільки розвинулась ця практика, з якою проблематикою зустрілись, яка тепер актуальна судова практика — це все і більше у фокусі сесії.
Учасники дискусії:
Владислав Філатов, директор департаменту з питань банкрутства Міністерства юстиції України, розповів про функціонування інституту відновлення платоспроможності фізичних осіб в умовах воєнного стану. Головна частина доповіді була присвячена статистичним даним за 2022-й та попередні роки. Така інформація допомагає побачити тенденції і зрозуміти прогалини в інституті банкрутства фізичних осіб.
Пан Владислав Філатов навів такі цифри у справах про неплатоспроможність:
«Звісно, війна завадила, але попри це фізичні особи – боржники звертаються до суду, саме щоб вирішити питання своїх боргів. Підхід законодавця спрямований на лояльність і виконання соціального завдання цієї книги Кодексу. Практикою застосування це підтверджується», — зауважив пан Філатов.
Так, за його інформацією, в 2021 році щодо неплатоспроможності фізичних осіб було співвідношення 50/50: половина була в процедурі реструктуризації боргів, а інша половина перейшла в процедуру погашення боргів.
У 2022 році ситуація кардинально змінюється: 82% – це процедура реструктуризації боргів, лише 18% йдуть у процедуру погашення боргів.
Тут спікер звернув увагу на проблематику, яку потрібно вирішувати змінами до Кодексу. Це стосується визначення розмірів житла, яке лишається у боржника, і незначного перевищення таких розмірів.
«Попри воєнний стан, у нас укладено втричі більше планів реструктуризації – це позитивна історія для боржників», — зазначив Владислав Філатов.
Можливо, несподіваною стала відповідь на запитання, скільки кредитори отримують. 4% у справах про банкрутство. Не багато, але, на думку спікера, це означає, що кредитори мають йти на домовленості з боржником і боржники також не повинні зловживати своїм правом.
Інші статистичні дані від спікера — у відеотрансляції форуму.
Олександр Банасько, суддя КГС ВС, представив судову практику щодо банкрутства фізичних осіб. Він зауважив, що є значне зростання кількості справ, які зараз переглядають в касаційному порядку. Детальна доповідь судді є у відеотрансляції, там само доступна докладна і актуальна презентація пана судді (пізніше з’явиться в програмі форуму).
Серед іншого Олександр Банасько звернув увагу на складність норм, адже під час розгляду певних справ судді звертались до пояснювальної записки для тлумачення норм, які були складними в правозастосуванні. Крім цього, є ціла низка висновків суду, які вже імплементовані в законодавство.
«Право на використання такої процедури, як відновлення платоспроможності фізичної особи, має тільки доброчесний, сумлінний боржник. Якщо є зловживання, то звільнення від боргів чи реструктуризація не допускається», — зазначив Олександр Банасько.
Також пан суддя навів дані про кількість справ на розгляді палати для розгляду справ про банкрутство КГС ВС:
Важлива судова практика, на яку є посилання в презентації та доповіді:
Юрій Моісеєв, заступник директора департаменту юридичного забезпечення Міністерства економіки України, досить критично виступив щодо перспектив розвитку інституту відновлення платоспроможності фізичних осіб в Україні, а також запропонував статичні дані за весь час існування інституту з 2019 року:
відкрито проваджень 1295 у справах про відновлення платоспроможності фізичних осіб, із них лише в 500 провадженнях визнано боржника банкрутом і запроваджено процедуру погашення;
звільнення фізичних осіб від своїх боргів — у 332 провадженнях. Тільки 9 проваджень закінчилось повним виконанням планів реструктуризації;
відновлення платоспроможності фізичних осіб становить менш ніж 1% від загальної кількості справ, однак результативне завершення після повного циклу процедур відновлення платоспроможності — приблизно 65%.
Дійсно, визнав пан Юрій Моісеєв, процедура відновлення платоспроможності доволі популярна, але не така, як корпоративне банкрутство, там цифри вищі.
Говорячи безпосередньо про перспективи розвитку інституту, доповідач зауважив, що законопроєкти № 4409, № 8442, які містять зміни до книги IV Кодексу, не змінюють кардинально інституту платоспроможності фізичних осіб. Що потрібно зробити, на думку пана Юрія?
Про податкові перевірки боржника в процедурах банкрутства та їх наслідки розповів Олег Горецький, керуючий партнер ЮФ «Горецький і Партнери». Зокрема, спікер звернув увагу на податкові перевірки на стадії ліквідації банкрута. Кодексом про банкрутство не врегульовано питання податкових перевірок на такій стадії.
«У нас є реальний кейс, коли на стадії ліквідації податкова зробила перевірку за весь період, виписала акт і ППР. Хоча ст. 79 Кодексу про банкрутство передбачено, що будь-які зобов’язання після визнання банкрутом заборонені. Але Податковим кодексом передбачено, що контролювальний орган має право на проведення перевірок і складання актів. Ми ППР оскаржили в суді, чекаємо рішення», — прогнозує цікаву практику пан Горецький.
Тож з огляду на неоднозначне розуміння норм права спікер пропонує законодавче регулювання питання перевірок: внести зміни до Кодексу з банкрутства, зазначивши, що під час ліквідації не може бути проведено жодних перевірок, або обмежити податковий орган у проведенні перевірки на стадії розпоряджання майном саме до постанови про визнання боржника банкрутом.
Ще одна потреба у змінах до законодавства — врегулювати питання щодо немайнових спорів.
До цієї доповіді також буде опубліковано презентацію, або її можна побачити під час відеотрансляції.
Олександр Банасько зауважив, що якраз сьогодні в суді розглядали точно таку саму справу, як наведена паном Горецьким, — планується звернення до науково-консультативної ради.
Про цікаві наслідки звільнення фізичних осіб від боргів, які виникли внаслідок вчинення злочинів, розповів Андрій Джура, заступник директора департаменту — начальник управління правового забезпечення департаменту проблемних активів АТ «ПУМБ». Він навів приклад конкретної справи, подробиці якої також є в презентації.
Особа підробила звітність ТОВ і уклала кредитний договір (у банку в 2016 році не було доступу до державних баз даних, тому кредитування відбулось). Під час кримінальної справи особа вину визнала, цивільний позов – також. Але на цю особу поширилась амністія, і її звільнили від відбуття покарання. Виникло питання виплати за цивільним позовом. У 2021 році особа звертається за процедурою банкрутства: формально в неї нема непогашеної судимості, немає майна і вона є безробітною.
Суд першої інстанції визнає банкрутом і ставить у вину кредитору, що нічого конкретного не було запропоновано в плані реструктуризації. Апеляційна інстанція вказала на те,
що на прощення боргів має право тільки добросовісний боржник.
Андрій Джура звернув увагу на законопроєкт № 7442, який якраз і передбачає неможливість звільнення від боргів, якщо мова йде про відшкодування шкоди, заподіяної кримінальним правопорушенням.
© Юридична практика, 1997-2023. Всі права захищені
Пожалуйста, подождите…