VIІІ Форум із реструктуризації та банкрутства: відновлення платоспроможності фізичних осіб — складнощі та перспективи — PRAVO.UA VIІІ Форум із реструктуризації та банкрутства: відновлення платоспроможності фізичних осіб — складнощі та перспективи — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » VIІІ Форум із реструктуризації та банкрутства: відновлення платоспроможності фізичних осіб — складнощі та перспективи

VIІІ Форум із реструктуризації та банкрутства: відновлення платоспроможності фізичних осіб — складнощі та перспективи

 • 15.03.2023 20:26

Завершила VIІІ Форум із реструктуризації та банкрутства сесія про відновлення платоспроможності фізичних осіб. Модератор сесії Микола Ковальчук, старший партнер L.I. Group, відкриваючи дискусію, зазначив, що відновлення платоспроможності фізичних осіб – це доволі новий інститут, який був започаткований в жовтні 2019 року. Наскільки розвинулась ця практика, з якою проблематикою зустрілись, яка тепер актуальна судова практика — це все і більше у фокусі сесії.

Учасники дискусії:

 • Владислав Філатов, директор департаменту з питань банкрутства Міністерства юстиції України
 • Олександр Банасько, суддя КГС ВС
 • Юрій Моісеєв, заступник директора департаменту юридичного забезпечення Міністерства економіки України
 • Олег Горецький, керуючий партнер ЮФ «Горецький і Партнери»
 • Андрій Джура, заступник директора департаменту – начальник управління правового забезпечення департаменту проблемних активів АТ «ПУМБ»

Відновлення платоспроможності і війна

Владислав Філатов, директор департаменту з питань банкрутства Міністерства юстиції України, розповів про функціонування інституту відновлення платоспроможності фізичних осіб в умовах воєнного стану. Головна частина доповіді була присвячена статистичним даним за 2022-й та попередні роки. Така інформація допомагає побачити тенденції і зрозуміти прогалини в інституті банкрутства фізичних осіб.

Пан Владислав Філатов навів такі цифри у справах про неплатоспроможність:

 • за 2021 рік відкрито 511 справ,
 • за 2022-й – 400 справ.

«Звісно, війна завадила, але попри це фізичні особи – боржники звертаються до суду, саме щоб вирішити питання своїх боргів. Підхід законодавця спрямований на лояльність і виконання соціального завдання цієї книги Кодексу. Практикою застосування це підтверджується», — зауважив пан Філатов.

Так, за його інформацією, в 2021 році щодо неплатоспроможності фізичних осіб було співвідношення 50/50: половина була в процедурі реструктуризації боргів, а інша половина перейшла в процедуру погашення боргів.

У 2022 році ситуація кардинально змінюється: 82% – це процедура реструктуризації боргів, лише 18% йдуть у процедуру погашення боргів.

Тут спікер звернув увагу на проблематику, яку потрібно вирішувати змінами до Кодексу. Це стосується визначення розмірів житла, яке лишається у боржника, і незначного перевищення таких розмірів.

«Попри воєнний стан, у нас укладено втричі більше планів реструктуризації – це позитивна історія для боржників», — зазначив Владислав Філатов.

Можливо, несподіваною стала відповідь на запитання, скільки кредитори отримують. 4% у справах про банкрутство. Не багато, але, на думку спікера, це означає, що кредитори мають йти на домовленості з боржником і боржники також не повинні зловживати своїм правом.

Інші статистичні дані від спікера — у відеотрансляції форуму.

Судова практика з банкрутства

Олександр Банасько, суддя КГС ВС, представив судову практику щодо банкрутства фізичних осіб. Він зауважив,  що є значне зростання кількості справ, які зараз переглядають в касаційному порядку. Детальна доповідь судді є у відеотрансляції, там само доступна докладна і актуальна презентація пана судді (пізніше з’явиться в програмі форуму).

Серед іншого Олександр Банасько звернув увагу на складність норм, адже під час розгляду певних справ судді звертались до пояснювальної записки для тлумачення норм, які були складними в правозастосуванні. Крім цього, є ціла низка висновків суду, які вже імплементовані в законодавство.

«Право на використання такої процедури, як відновлення платоспроможності фізичної особи, має тільки доброчесний, сумлінний боржник. Якщо є зловживання, то звільнення від боргів чи реструктуризація не допускається», — зазначив Олександр Банасько.

Також пан суддя навів дані про кількість справ на розгляді палати для розгляду справ про банкрутство КГС ВС:

 • у 2021 році  – 26,
 • у 2022 році – 10,
 • у 2023 році – 1.

Важлива судова практика, на яку є посилання в презентації та доповіді:

 • авансування винагороди арбітражному керуючому — постанова КГС у складі ВС від 19.11.2020 у справі № 910/726/20, постанова КГС у складі ВС від 23.11.2020 у справі № 922/1734/20, постанова КГС у складі ВС від 24.09.2020 у справі № 910/2629/20;
 • підстави відкриття провадження у справі — постанова КГС у складі ВС від 29.07.2021 у справі № 909/1028/20;
 • дія мораторію на вимоги забезпечених кредиторів — постанова КГС у складі ВС від 10.09.2020 у справі № 902/227/20, постанова КГС у складі ВС від 01.10.2020 у справі № 910/17501/19, постанова КГС у складі ВС від 14.09.2021 у справі № 908/2536/20, постанова судової палати з розгляду справ про банкрутство КГС у складі ВС від 22.09.2021 у справі № 905/1923/15.

Перспективи розвитку інституту

Юрій Моісеєв,  заступник директора департаменту юридичного забезпечення Міністерства економіки України, досить критично виступив щодо перспектив розвитку інституту відновлення платоспроможності фізичних осіб в Україні, а також запропонував статичні дані за весь час існування інституту з 2019 року:

відкрито проваджень 1295 у справах про відновлення платоспроможності фізичних осіб, із них лише в 500 провадженнях визнано боржника банкрутом і запроваджено процедуру погашення;

звільнення фізичних осіб від своїх боргів — у 332 провадженнях. Тільки 9 проваджень закінчилось повним виконанням планів реструктуризації;

відновлення платоспроможності фізичних осіб становить менш ніж 1% від загальної кількості справ, однак результативне завершення після повного циклу процедур відновлення платоспроможності — приблизно 65%.

Дійсно, визнав пан Юрій Моісеєв,  процедура відновлення платоспроможності доволі популярна, але не така, як корпоративне банкрутство, там цифри вищі.

Говорячи безпосередньо про перспективи розвитку інституту, доповідач зауважив, що законопроєкти № 4409, № 8442, які містять зміни до книги IV Кодексу,  не змінюють кардинально інституту платоспроможності фізичних осіб. Що потрібно зробити, на думку пана Юрія?

 • Перше, що має вагоме значення, – це доступ до самої процедури відновлення. Процедура дорога. Це є перешкодою у доступі.
 • Друге – зміни законодавства – еволюційний шлях. Запозичення досвіду інших країн і врахування реалій нашого стану. Це має бути комплексний акт зі змінами не тільки до Кодексу про банкрутство.
 • Третє – популяризація і конкурування цього інституту і процесу з виконавчим провадженням. Відновлення платоспроможності – більш тривалий процес порівняно з виконавчим провадженням.

Податкові «сюрпризи»

Про податкові перевірки боржника в процедурах банкрутства та їх наслідки розповів Олег Горецький, керуючий партнер ЮФ «Горецький і Партнери». Зокрема, спікер звернув увагу на податкові перевірки на стадії ліквідації банкрута. Кодексом про банкрутство не врегульовано питання податкових перевірок на такій стадії.

«У нас є реальний кейс, коли на стадії ліквідації податкова зробила перевірку за весь період, виписала акт і ППР. Хоча ст. 79 Кодексу про банкрутство передбачено, що будь-які зобов’язання після визнання банкрутом заборонені. Але Податковим кодексом передбачено, що контролювальний орган має право на проведення перевірок і складання актів. Ми ППР оскаржили в суді, чекаємо рішення», — прогнозує цікаву практику пан Горецький.

Тож з огляду на неоднозначне розуміння норм права спікер пропонує  законодавче регулювання  питання перевірок:  внести зміни до Кодексу з банкрутства, зазначивши, що під час ліквідації не може бути проведено жодних перевірок, або обмежити податковий орган у проведенні перевірки на стадії розпоряджання майном саме до постанови про визнання боржника банкрутом.

Ще одна потреба у змінах до законодавства — врегулювати питання щодо немайнових спорів.

До цієї доповіді також буде опубліковано презентацію, або її можна побачити під час відеотрансляції.

Олександр Банасько зауважив, що якраз сьогодні в суді розглядали точно таку саму справу, як наведена паном Горецьким, — планується звернення до науково-консультативної ради.

Злочинець-банкрут

Про цікаві наслідки звільнення фізичних осіб від боргів, які виникли внаслідок вчинення злочинів, розповів  Андрій Джура, заступник директора департаменту — начальник управління правового забезпечення департаменту проблемних активів АТ «ПУМБ». Він навів приклад конкретної справи, подробиці якої також є в презентації.

Особа підробила звітність ТОВ і уклала кредитний договір (у банку в 2016 році не було доступу до державних баз даних, тому кредитування відбулось). Під час кримінальної справи особа вину визнала, цивільний позов – також. Але на цю особу поширилась амністія, і її звільнили від відбуття покарання. Виникло питання виплати за цивільним позовом. У 2021 році особа звертається  за процедурою банкрутства: формально в неї нема непогашеної судимості, немає майна і вона є безробітною.

Суд першої інстанції визнає банкрутом і ставить у вину кредитору, що нічого конкретного не було запропоновано в плані реструктуризації. Апеляційна інстанція вказала на те,

що на прощення боргів має право тільки добросовісний боржник.

Андрій Джура звернув увагу на законопроєкт № 7442, який якраз і  передбачає неможливість звільнення від боргів, якщо мова йде про відшкодування шкоди, заподіяної кримінальним правопорушенням.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA