VIІІ Форум із реструктуризації та банкрутства: розвиток практики в умовах війни — PRAVO.UA VIІІ Форум із реструктуризації та банкрутства: розвиток практики в умовах війни — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » VIІІ Форум із реструктуризації та банкрутства: розвиток практики в умовах війни

VIІІ Форум із реструктуризації та банкрутства: розвиток практики в умовах війни

  • 15.03.2023 16:30

VIІІ Форум із реструктуризації та банкрутства продовжує роботу. Практичні аспекти супроводу процедур банкрутства в умовах воєнного стану обговорили учасники профільної сесії, яку модерувала Олена Волянська, партнер Юридичної групи LCF.

Відкриваючи обговорення, Олена Волянська звернула увагу, що багато проблем у сфері банкрутства вже зачекалися реакції законодавця, а тому професійна спільнота очікує прийняття змін до Кодексу України з питань банкрутства (законопроєкти №№ 4409 і 7442), які детально обговорили учасники попередніх сесій форуму.

Банкрутство боржників із майном на непідконтрольних територіях

Олена Фонова, суддя-спікер Господарського суду Луганської області, координаторка Донбаської регіональної ради з питань реформи правосуддя Проєкту ЄС «Право-Justice», к.ю.н., виступила з доповіддю щодо розширення процесуальних повноважень господарського суду в справах про банкрутство боржників із майном на непідконтрольних територіях.

Серед основних процесуальних проблем, з якими стикається суд під час розгляду цієї категорії справ, вона виділила:

  • відсутність арбітражного керуючого;
  • відсутність кредиторів та неможливість проведення зборів кредиторів;
  • дуже довгі строки провадження у справах про банкрутство;
  • неможливість завершення справи про банкрутство на фоні неможливості реалізації майна, розташованого на ТОТ;
  • а також проблеми, пов’язані зі встановленням судом наявності чи відсутності ознак неплатоспроможності боржника.

Доповідачка озвучила низку пропозицій, які дали б змогу суду закривати чи зупиняти таке провадження у справі про банкрутство, та проаналізувала умови його поновлення.

«Хоч яке буде прийнято рішення — закриття провадження, зупинення, чи залишення ситуації без змін, — реальне досягнення цілей процедури банкрутства буде можливе лише тоді, коли буде забезпечено реальний доступ до майна боржника», — наголосила Олена Фонова.

Визнання правочинів боржника недійсними

Доповідь Назарія Адамчука, партнера ЮК «Алєксєєв, Боярчуков та Партнери», була присвячена практиці визнання правочинів боржника недійсними та наслідкам такої недійсності. Він наголосив, що визнання правочинів боржника недійсними є ефективним механізмом захисту прав кредиторів. Пан Адамчук проаналізував умови визнання відповідних правочинів недійсними та навів приклад практичного кейсу оскарження майнової поруки.

Солідарна відповідальність керівника боржника

Дмитро Тиліпський, радник EQUITY, говорив про солідарну відповідальність у процедурах банкрутства. Нагадавши, що КУзПБ встановлює обов’язок боржника звернутися у визначених випадках до суду із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство, а керівник боржника, який допустив порушення цього обов’язку, несе солідарну відповідальність за незадоволення вимог кредиторів, доповідач розповів про практику розгляду цієї категорії справ. Дмитро Тиліпський, зокрема, зосередився на питаннях доказування та процедурі притягнення керівника боржника до солідарної відповідальності, а також умовах звільнення його від такої відповідальності.

Санація боржників

Про практику застосування механізмів санації розповів адвокат Павло Богомазов, радник Ario Law Firm. Він звернув увагу на нюанси визначення передумов доцільності її застосування та обрання конкретного виду досудового відновлення платоспроможності боржника. Далі доповідач детально проаналізував положення КУзПБ щодо санації та акцентував їх недоліки й суперечності. Він також наголосив на досить обмеженій ролі судів у формуванні практики, зважаючи на невелику кількість відповідних проваджень, та висловив сподівання, що під час війни кількість справ про затвердження планів санації боржників збільшуватиметься.

Звернення стягнення та реалізація активів

На продовження профільної сесії Арсен Мілютін, заступник голови правління АТ «Ощадбанк», зосередився на проблемних питаннях звернення стягнення на заставлене майно. За його словами, банкрутство боржника — найважче, з чим стикаються банки у своїй діяльності. Арсен Мілютін прокоментував приписи Кодексу та наявну судову практику щодо мораторію на звернення стягнення на майно боржника та задоволення вимог забезпечених кредиторів.

На думку Олени Волянської, вирішення проблеми задоволення вимог забезпечених кредиторів лише на рівні судової практики неможливе — для цього необхідне внесення змін до законодавства.

Марія Захаренко, керівник відділу взаємодії з органами державної влади ДП «Прозорро.Продажі», виступила з доповіддю про стан реалізації активів у процедурі банкрутства під час війни. За її словами, реалізація активів у процедурах банкрутства, на відміну від інших електронних торгів, є досить стабільною: за рік було проведено 811 успішних аукціонів, дохід від яких становив 770 млн грн. Водночас рівень конкуренції майже відповідає довоєнному, тобто інтерес учасників до лотів є досить високим, а вартість активів зростає майже на 50%. Марія Захаренко також прокоментувала заходи, які вживаються «Прозорро.Продажі» для кастомізації системи та покращення організації торгів.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA