VII BUSINESS & LEGAL ENERGY FORUM: учасники проаналізували судову практику вирішення енергетичних спорів — PRAVO.UA VII BUSINESS & LEGAL ENERGY FORUM: учасники проаналізували судову практику вирішення енергетичних спорів — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » VII BUSINESS & LEGAL ENERGY FORUM: учасники проаналізували судову практику вирішення енергетичних спорів

VII BUSINESS & LEGAL ENERGY FORUM: учасники проаналізували судову практику вирішення енергетичних спорів

  • 30.11.2022 18:22

Роботу VII Business & Legal Energy Forum, який сьогодні відбувся в онлайн-форматі, завершила сесія, присвячена обговоренню питань вирішення спорів у сфері енергетики.

Модератором сесії став Олександр Ружицький, партнер EVERLEGAL.

Практику Верховного Суду в енергетичних спорах проаналізувала суддя Касаційного господарського суду у складі ВС Олена Кібенко. За словами спікерки, енергоспори становлять значну частину справ, які розглядає ВС. Зокрема, можна виокремити такі категорії спорів у сфері енергетики:

  • стягнення заборгованості за послуги балансування;
  • стягнення виробниками електроенергії заборгованості за «зеленим» тарифом з ДП «Гарантований покупець»;
  • спори, що випливають із порушення правил користування електричною енергією;
  • спори за розрахунками між суб’єктами ринку електричної енергії з використанням спеціального алгоритму.

Розповідаючи про практику в спорах про небаланси, пані Кібенко звернула увагу на істотну зміну в практиці щодо небалансів під час транспортування природного газу. Так, у постанові від 18 лютого 2022 року у справі № 918/450/20 об’єднана палата КГС ВС дала відповідь на питання: чи є укладеним договір, якщо не підписано додатки 1, 2, 3?

Як зазначила Олена Кібенко, в цій справі КГС ВС зробив два ключові висновки.

По-перше, що фактичне виконання усіма сторонами спірного договору виключає кваліфікацію цього договору як неукладеного. Мається на увазі, якщо відбувалося транспортування природного газу.

По друге, суд вказав на необхідність розрізнення «фізичного балансування» та «комерційного балансування».

«У випадку, коли є небаланс, сторона оплачує послуги «комерційного балансування». Тобто достатньо довести, що склався такий небаланс. Водночас Укртрансгаз не має доводити здійснення «фізичного балансування», — наголосила Олена Кібенко.

Також доповідач звернула увагу на постанову об’єднаної палати КГС ВС від 15 липня 2022 року у справі № 921/184/21, в якій зроблено висновок, що договір транспортування природного газу є договором, який передбачає надання трьох видів послуг, а його істотні умови визначені статтею 901 ЦК України та спеціальним законодавством – Законом «Про ринок природного газу», Кодексом ГТС, типовим договором.

Небаланси у сфері електроенергії

Тему стягнення заборгованості за небаланси продовжила Людмила Ліневич, головний юрисконсульт ТОВ «ДТЕК ЕНЕРГО». Зокрема, у своєму виступі спікер розповіла про проблематику небалансів у сфері електроенергії та окреслила майбутні перспективи вирішення таких спорів судами..

Так, за словами пані Ліневич, небаланси – це насамперед негативне явище.

«Це ситуація в енергосистемі, коли певний учасник ринку відпускає або споживає електроенергії більше (або менше), ніж його заявлені обсяги протягом заявленого періоду», — пояснила доповідач.

Розрізняють позитивний небаланс (якщо обсяги спожитої електричної енергії споживачем є меншими, ніж замовлені у постачальника) та негативний небаланс (обсяги спожитої електричної енергії більші, ніж замовлені у постачальника).

Людмила Ліневич звернула увагу на обставини, коли відповідальність за небаланс буде покладатися на оператора енергосистем. Зокрема, в тому випадку, коли Укренерго надавав розпорядження виробнику електроенергії збільшити або зменшити обсяг електроенергії в період, вказаний у заявці останнього.

«Віддаючи команду, оператор системи передачі повинен керуватися технічними можливостями енергоблоку, чи може він виконати команду на завантаження або на розвантаження енергоблоку», — підкреслила Людмила Ліневич.

Також спікер зауважила що на цей час у практиці Верховного Суду відсутні рішення, що Укренерго має самостійно здійснювати оплату небалансів або викупати небаланси для перекриття. Проте Північний апеляційний господарський суд у справі № 910/12404/21 вказав на те, що Укренерго має коректно здійснювати прогнозування на конкретний період часу обсягів електроенергії, яка буде в енергосистемі, і віддавати коректні команди.

Відповідальність за ПСО

Захисту прав щодо покладання спеціальних зобов’язань (ПСО) на ринку природного газу був присвячений виступ адвоката АО «Перший Радник» Максима Лозовицького.

За словами спікера, проблеми промислових споживачів на ринку природного газу, пов’язані з виконанням спеціальних обов’язків, з’явилися ще в 2015 році.

«Метою ПСО завжди було врегулювання постачання природного газу насамперед виробникам теплової та електричної енергії, регулювання ціни на природний газ та розрахунки за нього. Тож очікувано, що відразу виникали спори між суб’єктами ринку», — зазначив Максим Лозовицький.

Умовно такі спори діляться на переддоговірні спори (визнання договору укладеним, спонукання до укладання договору) та договірні визнання (права на споживання газу, зобов’язання поставити, включення до реєстру споживачів, врегулювання небалансу).

Також пан Лозовицький проаналізував зміни в підзаконних нормативних актах, внесені у 2022 році щодо ПСО, та спрогнозував, які нові категорії спорів очікуються в 2023 році.

Зокрема, це спори щодо стягнення боргу, списання банківської гарантії, списання за договором про договірне списання з рахунків та оскарження припинення постачання.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA