Відшкодування збитків, завданих воєнними діями рф: як отримати підтвердження повідомлення рф про судовий розгляд та надіслання судових документів — PRAVO.UA Відшкодування збитків, завданих воєнними діями рф: як отримати підтвердження повідомлення рф про судовий розгляд та надіслання судових документів — PRAVO.UA
прапор_України
прапор_України

Генеральний партнер 2023 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Відшкодування збитків, завданих воєнними діями рф: як отримати підтвердження повідомлення рф про судовий розгляд та надіслання судових документів

Відшкодування збитків, завданих воєнними діями рф: як отримати підтвердження повідомлення рф про судовий розгляд та надіслання судових документів

  • 10.11.2023 13:18
Орест Бумба, адвокат ЮК «АРМАДА»

 Зараз в Україні налічується безпрецедентна кількість позовів, поданих проти російської федерації з метою відшкодування збитків, завданих воєнними діями рф. Одним з багатьох питань, які поставали при поданні позовів, стало дотримання належного процесуального порядку розгляду справ, зокрема, в частині повідомлення рф про судовий розгляд та надіслання  судових документів. Цей аспект породжував невизначеність, адже з початку війни між рф та Україною стандартні механізми комунікації були заблоковані.

Однак тепер існує вагомий доказ офіційного підтвердження від російської федерації про обізнаність з розглядом судових справ щодо відшкодування збитків в Україні.

Наш клієнт, знаний на ринку будівельних робіт з 2009 року, уклав договір на виконання робіт на території заводу «Азовсталь» в Маріуполі. Згідно із умовами договору в грудні 2022 року клієнт провів підготовчі роботи для виконання своїх зобов’язань — залучив персонал і ввіз на територію заводу «Азовсталь» спеціалізовану техніку.

Проте агресія рф, що почалася 24 лютого 2022 року, та супутні бойові дії зробили неможливим не тільки завершення робіт, але й вивезення майна клієнта із території заводу «Азовсталь». Тож наш клієнт зазнав значних втрат, які можна кваліфікувати як реальні збитки та упущену вигоду.

Для захисту інтересів клієнта партнер ЮК «Армада» Ілля Шевченко звернувся із позовом до господарського суду проти рф про стягнення шкоди. Позов базується на концепції «деліктного винятку», що дозволяє судити рф без надання їй судового імунітету, оскільки дії, що призвели до шкоди, були скоєні на території України.

Водночас, відповідно до Господарського процесуального кодексу України, відповідач (рф) має бути належно повідомлений про судовий процес. За звичайних обставин повідомлення відбувається засобами поштового зв’язку, а щодо нерезидентів також через дипломатичні канали. Однак з початку війни ні пошта, ні дипломатичні канали не працюють щодо рф.

Труднощі з дотриманням формальних вимог щодо позовної заяви в частині повідомлення рф та наслідками їх недотримання згадувались в публікації керуючого партнера ЮК “АРМАДА” Олександра Кузнєцова.

Оскільки традиційні канали комунікації для повідомлення рф про судовий процес заблоковані, потрібно було використати альтернативні та, як виявиться пізніше, дієві способи донесення інформації про розгляд в Україні судової справи до рф.

Так, нещодавно у межах справи клієнта з’явився документ, підписаний у Москві у липні 2023 року. В тексті цього листа серед іншого вказано таке (мовою оригіналу):

«Министерство иностранных дел Российской Федерации, ссылаясь на ноту от 15 февраля 2023 года №2142/2дснг, возвращает без рассмотрения судебные документы, поступившие в приложении к обращениям О.А.Бумбы, представляющего интересы *** ***, для передачи отправителю.

Министерство напоминает, что направление материалов судебных дел, в том числе уведомлений с назначенных заседаниях, посредством частного обращения в российские ведомства не отвечает требованиям порядка препровождения и оформления просьб о международной правовой помощи, которые установлены, в частности, действующей во взаимоотношениях Российской Федерации и Украины Конвенцией о вручении за границей судебных и внесудебных документов по гражданским или торговым делам 1965 года с учетом заявлений Российской Федерации по Конвенции 1965 года.

Министерство подтверждает, что все документы аналогичного содержания в случае поступления в адрес Российской Федерации будут оставлены боз рассмотрения.

Кроме того, Министерство вновь подчеркивает, что Российская Федерация в силу норм обычного международного права, включая Конвенцию ООН о юрисдикционных иммунитетах государств и их собственности 2004 года, пользуется в отношения себя и своей собственности иммунитетом от юрисдикции судов иностранных государств. Российская Федерация не отказывалась и не намерена отказываться от юрисдикционных иммунитетов в отношении себя и своей собственности, в том числе в рамках обозначенных выше разбирательств в судах Украины.

Ничто в настоящей ноте не может быть истолковано как подтверждение надлежащего вручения документов или надлежащего уведомления Российской Федерации, правительства Российской Федерации или соответствующих органов исполнительной власти Российской Федерации, физических и юридических лиц, как отказ Российской Федерации от юрисдикционных иммунитетов в отношении себя или своей собственности.

Москва, 5 июля 2023 года»

Так, рф посилається на судовий імунітет, але Велика Палата Верховного Суду у постанові від 12 травня 2022 року у справі № 635/6172/17 уже сформулювала висновок про те, що російська федерація не має підстав посилатися на імунітет для уникнення відповідальності за завдані збитки в Україні.

Крім того, відмова рф від приймання судових документів не стала перешкодою, а скоріше, підтвердила обізнаність рф про судові розгляди в Україні.

Це є безпрецедентним визнанням і може відіграти ключову роль у виконанні судових рішень на міжнародному рівні, адже під час виконання судових рішень їм однозначно надаватиметься оцінка, зокрема, з точки зору того, чи відповідач був повідомлений.

Ця подія набуває особливого значення, оскільки вона не лише підтверджує обізнаність рф про процеси, що ведуться у наших судах, але й створює прецедент для подальшого правового тиску та стягнення збитків з агресора на міжнародному рівні.

Отримання підтвердження від рф про обізнаність із судовими процесами є істотним кроком уперед, оскільки це знімає можливі процедурні перешкоди на шляху до виконання рішень суду. Такий розвиток подій дає змогу реалістично поглянути на перспективи відшкодування збитків, забезпечує правову впевненість для клієнтів та наближає процес реального стягнення коштів.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
155479
600х90.gif
баннер_600_90px_2
600-90_WAIT
tg-10

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA