прапор_України

Генеральний партнер 2022 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Велика Палата ВС оприлюднила повний текст постанови у справі щодо конкурсу на зайняття посад суддів у спеціалізованих судах

Велика Палата ВС оприлюднила повний текст постанови у справі щодо конкурсу на зайняття посад суддів у спеціалізованих судах

  • 07.05.2021 15:51

21 квітня 2021 року Велика Палата Верховного Суду розглянула справу № 9901/342/20, у якій позивач оскаржив рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (ВККС) від 1 жовтня 2019 року № 180/зп-19, яким було затверджено та оприлюднено рейтинг учасників конкурсу на зайняття 54 вакантних посад суддів у місцевих адміністративних та 22 посад у місцевих господарських судах, оголошеного рішенням ВККС України від 9 серпня 2019 року.

Позивач просив суд зобов’язати ВККС повторно розглянути питання про затвердження рейтингу учасників конкурсу на підставі заяв, поданих ними 3 вересня 2019 року, за винятком заяв осіб, стосовно яких ВККС 7 серпня 2019 року внесла рекомендації Вищій раді правосуддя щодо призначення на посади суддів місцевих загальних судів.

Рішення першої інстанції

Касаційний адміністративний суд у складі ВС рішенням від 9 грудня 2020 року відмовив у задоволенні позову, оскільки дійшов висновку, що оскаржуване рішення ВККС прийнято на підставі, в межах повноважень та у спосіб, які передбачено законодавством, внаслідок послідовних дій відповідача, з урахуванням принципів верховенства права і недискримінації.

Велика Палата ВС зазначає, що суд першої інстанції правильно встановив, що на виконання вимог статей 78-79 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» ВККС оголосила два конкурси: на зайняття вакантних посад суддів у місцевих загальних судах рішенням від 2 липня 2019 року і, після затвердження рейтингу учасників цього конкурсу, наступний – на зайняття вакантних посад суддів у місцевих адміністративних і господарських судах рішенням від 9 серпня 2019 року.

Відповідно до рішень, якими оголошено зазначені конкурси, кожен із них проводиться для кандидатів, зарахованих до резервів: резерву на заміщення вакантних посад суддів місцевих загальних судів та резервів на заміщення вакантних посад суддів місцевих адміністративних судів і місцевих господарських судів.

Для кожного із зазначених конкурсів було затверджено відповідні умови їх проведення з визначенням переліку потрібних для участі документів, строку їх подання, а також кількості судів, з проханнями про рекомендування до яких може звернутися кандидат.

Релевантні джерела

Згідно з пунктом 3.12 розділу ІІІ Положення про проведення конкурсу у визначений Комісією строк та в межах оголошеного конкурсу кандидат може звернутися лише з однією заявою про участь у конкурсі. У разі відкликання поданої заяви повторне звернення в межах одного оголошеного конкурсу не допускається.

При цьому в пункті 9 кожної з умов проведення конкурсу визначено, що Комісія не може розглядати повторні заяви осіб про участь у відповідному конкурсі та/або їхні звернення про відкликання таких заяв.

Суд першої інстанції правильно зауважив, що оскільки цей пункт стосується того конкурсу, для забезпечення проведення якого було затверджено відповідні умови, то в цьому випадку йдеться про те, що кандидат не може подати дві заяви для участі в конкурсі на зайняття вакантних посад суддів місцевих загальних судів, як і не може подати дві заяви в межах конкурсу на зайняття вакантних посад суддів місцевих адміністративних і господарських судів.

Позиція Великої Палати ВС

Отже, з огляду на системний аналіз статей 78-79 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», пункту 9 умов, затверджених рішеннями Комісії від 2 липня і 9 серпня 2019 року, а також пункту 3.12 розділу ІІІ Положення про проведення конкурсу з урахуванням того, що Комісія оголосила два конкурси, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що правило, за яким у межах оголошеного конкурсу кандидат може звернутися лише з однією заявою, означає один із двох конкурсів, оголошених Комісією 2 липня 2019 року (на зайняття вакантних посад суддів у місцевих загальних судах) або 9 серпня 2019 року (на зайняття вакантних посад суддів у місцевих адміністративних і господарських судах).

Велика Палата ВС наголошує на тому, що затверджені ВККС умови проведення кожного із цих двох конкурсів, як і Положення про проведення конкурсу та Положення про складання кваліфікаційного іспиту, прямо не передбачають такої умови обмеження участі в конкурсі або підстави для її припинення, як участь в іншому конкурсі (зокрема, подання заяви про участь в іншому конкурсі чи входження до рейтингу учасників іншого конкурсу).

Так само в межах цих двох конкурсів для Комісії не передбачено імперативного правила щодо неможливості включення до рейтингу відповідного конкурсу учасника, який взяв участь в іншому конкурсі.

Отже, включення особи до кількох рейтингів у зв`язку з участю в декількох конкурсах, якщо умови їх проведення цього не забороняють, не створює ситуації юридичної невизначеності та не обумовлює можливості призначення особи одразу на кілька посад судді, як помилково вважає позивач, адже відповідна рекомендація ВККС є предметом подальшого розгляду ВРП.

«Оскаржуваним рішенням ВККС не вирішувала питання допуску до участі в конкурсі, в ньому немає оцінки можливості кандидата брати в ньому участь та бути включеним до рейтингу, натомість цим рішенням лише констатовано місце учасників конкурсу у відповідному рейтингу», — резюмує Велика Палата ВС.

Подробиці за посиланням.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

tg-10
4_TaxForce600_90
covid
На-сайт_балы_600х90
На-сайт1_600x90
top50_2020_600x90
ULF_0002
Vacancies_600x90_ua

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Loading ... Loading ...

PRAVO.UA