V Конференція з виконавчого провадження: що скажуть експерти про чистоту професії державного та приватного виконавця — PRAVO.UA V Конференція з виконавчого провадження: що скажуть експерти про чистоту професії державного та приватного виконавця — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » V Конференція з виконавчого провадження: що скажуть експерти про чистоту професії державного та приватного виконавця

V Конференція з виконавчого провадження: що скажуть експерти про чистоту професії державного та приватного виконавця

  • 15.09.2021 17:01

V Конференція з виконавчого провадження триває. Чистота професії державного та приватного виконавця – у фокусі уваги спікерів другої сесії заходу. Модератором зустрічі став Сергій Саченко, адвокат, директор із розвитку бізнесу Legal High School.

Валерій Божик, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань правової політики, розпочав експертну дискусію обговоренням законопроєкту № 5660. Законопроєкт наразі проходить фахове обговорення. Спікер констатував, що до Комітету надійшло близько 1200 правок і їх має бути опрацьовано до другого читання. Усі вони є актуальними і потребують належної реалізації в процесі законодавчої діяльності. Виконавці – чи то приватні, чи то державні – є тим елементом, який має забезпечити чистоту професії та повагу спільноти. Згідно із зазначеним законопроєктом посилюється змішана модель системи виконання судових рішень шляхом розширення повноважень приватних виконавців. На думку пана Божика, об’єднання спільних зусиль державних інституцій, експертного середовища, результатів профільних конференцій буде корисним для подальших законодавчих змін.

Олексій Кузьменко, головний державний виконавець відділу примусового виконання рішень департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, вів мову про доступ до професії виконавця в Україні. Під час доповіді він зупинився на вимогах до осіб, що бажають здобути професію виконавця, підготовці до професії приватного виконавця, поданні документів та складанні кваліфікаційного іспиту для надання права на провадження діяльності приватного виконавця, а також на змінах у законодавстві щодо доступу до професії виконавця.

На цей час провадять свою діяльність 282 приватні виконавці, 4244 державні виконавці, яких у 15 разів більше, ніж приватних. Особі, що виявила бажання провадити діяльність приватного виконавця, необхідно пройти обов’язкове для всіх навчання, обов’язкове для певної категорії осіб стажування, записатися на іспит, подати заяву та необхідні документи, скласти іспит, отримати посвідчення приватного виконавця.

Ірина Сербін, арбітражний керуючий, член правління Асоціації правників України, зосередилася на процесуальних та позапроцесуальних межах допустимої поведінки. Зокрема, спікер зазначила, що згідно зі ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може  бути позбавлений своєї власності інакше, як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Пропорційність втручання в права, гарантовані Конвенцією, – сучасна тенденція створення норм етики приватних виконавців. Не більше, ніж потрібно для виконання рішення, – необхідно звертати увагу на співмірність.

Ірина Сербін упевнена, що етичним є все те, що відповідає принципу верховенства права. Усе, що його порушує або дискредитує, є неетичним. Усі члени професійної спільноти знають, хто є хто, саме тому формування власної бездоганної репутації є правильним шляхом до успіху.

Олена Овчаренко, дисциплінарний уповноважений Асоціації приватних виконавців України, адвокат, д.ю.н., присвятила свою доповідь парадоксам дисциплінарної відповідальності приватного виконавця. За її словами, професія приватних виконавців розвивається, адже змінюються судова практика, суспільство і законодавство.  Активно дисциплінарні стягнення почали застосовуватися з 2019 року. Наразі змінилася не тільки кількість стягнень, а і їх якість. Майже немає такого виду порушення, щодо якого не було би різних рішень дисциплінарної комісії. Пані Овчаренко зазначила, що Асоціація неодноразово виступала за те, щоб розробити необхідні критерії оцінювання дисциплінарних проступків, проте ці ідеї поки що не мають інституційної підтримки.  За останній рік найтиповішими порушеннями є порушення принципу територіальності, питання стосовно виконавчих написів, неналежне розсилання виконавчих документів, традиційне питання реального місця перебування боржника.

Сергій Лисенко, приватний виконавець, голова комітету з етики Асоціації приватних виконавців України, д.ю.н., професор, завершив сесію доповіддю про сучасні тенденції створення норм етики приватних виконавців. Спікер підкреслив, що сучасна етика поступово почала виходити на нормативний рівень. Якщо раніше етичні норми були негласними і стосувалися звичаєвого права, то тепер великі компанії, професійні спільноти наймають юристів або самі займаються кодифікацією норм етики. Запровадження гендерного балансу – ще одна тенденція в міжнародних компаніях. На Заході також постійно регламентують інклюзивність. Пан Лисенко має сподівання, що основою саморегуляції буде кодекс етики.

«Закони завжди намагаються наздогнати суспільство, однак не наздоганяють. Мораль і етика ж вічні», – резюмував доповідач. 

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA