Уточнено регулювання правового режиму на тимчасово окупованих територіях України — PRAVO.UA Уточнено регулювання правового режиму на тимчасово окупованих територіях України — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Уточнено регулювання правового режиму на тимчасово окупованих територіях України

Уточнено регулювання правового режиму на тимчасово окупованих територіях України

  • 25.04.2022 15:17

Верховна Рада України прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо регулювання правового режиму на тимчасово окупованій території України» (законопроєкт № 7270).

Він спрямований на вдосконалення захисту прав і свобод цивільного населення на тимчасово окупованих територіях (ТОТ).

Зокрема, внесено зміни до низки законів України, якими:

  • встановлюється незаконність тимчасової окупації рф територій України;
  • визначається понятійний апарат: даються визначення «гуманітарний коридор», «деокупація», «лінія зіткнення», «окупаційна адміністрація російської федерації», «тимчасово окупована російською федерацією територія України (тимчасово окупована територія)» і т.ін.;
  • встановлюються цілі державної політики на тимчасово окупованій території;
  • визначаються напрями захисту прав і свобод цивільного населення на тимчасово окупованих територіях.

Права і свободи

Україна зобов’язується підтримувати та забезпечувати економічні, фінансові, політичні, соціальні, інформаційні, культурні та інші зв’язки з громадянами України, які проживають на ТОТ. Окремо визначається, що примусове автоматичне набуття громадянами України, які проживають на тимчасово окупованій території, громадянства рф не визнається Україною та не є підставою для втрати громадянства України.

За фізичними особами незалежно від перебування їх на обліку як внутрішньо переміщених осіб чи від набуття ними спеціального правового статусу та за юридичними особами зберігається:

  • право власності,
  • інші речові права на майно,
  • зокрема на нерухоме майно, включаючи земельні ділянки, розташоване на ТОТ,

якщо таке майно набуте відповідно до законів України.

Крім того, закон визначає, що будь-який акт (рішення, документ), виданий окупаційними адміністраціями (крім документів, що підтверджують факт народження або смерті особи на тимчасово окупованій території, які додаються відповідно до заяви про державну реєстрацію народження особи та заяви про державну реєстрацію смерті особи) є недійсним та не створюють правових наслідків.

На період тимчасової окупації забороняється переміщення товарів (робіт, послуг) з тимчасово окупованої території або на ТОТ усіма видами транспорту. Зокрема, трубопровідним, а також лініями електропередач та гідротехнічними спорудами.

Виняток стосується лише особистих речей, що переміщуються у ручній поклажі та/або в супроводжуваному багажі евакуйованих громадян. Закон визначає, що такі громадяни мають право ввозити з ТОТ особисті речі та вживане майно, яке, на їхній розсуд, необхідне для облаштування на новому місці проживання, включаючи меблі, побутову техніку та інші предмети. Водночас у документі уточнюється, що обсяг особистих речей та майна, які можна вивезти через лінію зіткнення по гуманітарному коридору, визначається організатором такого коридору залежно від способу евакуації.

Правосуддя

Враховуючи те, що на тимчасово окупованих територіях неможливе здійснення правосуддя, закон передбачає, що незакінчені судові справи протягом двадцяти робочих днів або в інший розумний строк передаються іншим судам на підконтрольній території відповідно до встановленої законом підсудності. Водночас суддям, які працювали в судах України на тимчасово окупованій території та виявили бажання переїхати, ухваленим законом гарантується право на переведення до суду на підконтрольній території.

Підслідність кримінальних правопорушень, вчинених на тимчасово окупованій території, визначається Генеральним прокурором або першим заступником чи заступником Генерального прокурора, який виконує обов’язки Генерального прокурора. Матеріали досудового розслідування щодо кримінальних правопорушень, кримінальні провадження щодо яких перебувають на стадії досудового розслідування, повинні бути передані у розумний строк органам досудового розслідування, визначеним Генеральним прокурором або першим заступником чи заступником Генерального прокурора, який виконує обов’язки Генерального прокурора.

Водночас громадяни України, які проживають на тимчасово окупованій території, мають право на безоплатну вторинну правову допомогу з питань, пов’язаних із захистом порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб (зокрема щодо відшкодування шкоди, завданої внаслідок обмеження у здійсненні права власності на нерухоме майно або його знищення, пошкодження) у зв’язку зі збройною агресією рф та тимчасовою окупацією території України в порядку, встановленому Законом України «Про безоплатну правову допомогу».

 

Читайте також: Верховна Рада підтримала підвищення ефективності санкцій

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA