З 16 березня Україна була приєднана до об’єднаних енергетичних систем Європи. Хоча за планом таке приєднання повинно було відбутися тільки через рік, у 2023 році, Україну вже прийняли в енергетичне європейське співтовариство. Що означає це рішення та якими будуть його результати для України та Європи, пояснює Наталія Гутаревич, старший юрист Sayenko Kharenko.
Українські енергетики святкують важливу перемогу на енергетичному фронті, адже 16 березня 2022 року розпочалася пробна синхронізація Енергетичної системи Континентальної Європи та Об’єднаної енергетичної системи (далі – ОЕС) України (і Молдови, до речі). Таке рішення було ухвалено операторами системи передачі електроенергії Континентальної Європи на тлі успішної 21-денної роботи ОЕС України в ізольованому режимі в умовах війни.
Процес синхронізації енергетичних систем України та Континентальної Європи було офіційно розпочато в 2017 році з підписанням Угоди про умови майбутнього об’єднання енергосистем України та Молдови з енергосистемою континентальної Європи між системними операторами регіональної групи «Континентальна Європа» ENTSO-E, України та Молдови. Хоча перші кроки для цього робилися ще з 2006 року.
27 грудня 2018 року Кабінет Міністрів України затвердив План заходів щодо синхронізації об’єднаної енергетичної системи України з об’єднанням енергетичних систем держав – членів Європейського Союзу (розпорядження № 1097-р).
Початок роботи ОЕС України у синхронному режимі з енергосистемою Континентальної Європи було заплановано на І квартал 2023 року. Для цього щоб підтвердити свою стабільність, ОЕС України повинна була пройти випробування роботи в ізольованому режимі. Роботу енергетичної системи України мало бути від’єднано від енергетичних систем інших країн. Це означало від’єднання:
Регламент випробувань передбачав роботу в ізольованому режимі протягом 3 днів узимку і 3 днів улітку.
З 2019 року після запровадження нової моделі ринку електричної енергії за європейським зразком в Україні діяли дві відокремлені торгові зони – «ОЕС України» і «острів Бурштинської ТЕС». Для проходження випробувань:
Через декілька годин в Україні розпочалося широкомасштабне російське вторгнення.
Замість 3 днів ОЕС України стабільно працювала в ізольованому режимі протягом 21 доби у надскладних умовах:
Засвідчивши стабільність роботи ОЕС України за результатами розгляду термінового запиту про екстрену синхронізацію, на рівні ENTSO-E було прийнято рішення розпочати пробну синхронізацію енергетичних систем з 16 березня 2022 року. Міненерго називає об’єднання енергетичних ринків України та Континентальної Європи наступним етапом після вже здійсненої технічної синхронізації.
Повний потенціал технічної та комерційної співпраці з енергетичною системою Континентальної Європи, можливо, буде розкрити після проведення організаційно-технічних заходів. Вони необхідні для підтвердження стабільної та безпечної синхронізованої роботи двох систем.
Укренерго прогнозує проходження цього етапу протягом періоду від кількох місяців до року.
У ПрАТ «НЕК «Укренерго» зазначають, що синхронізація енергетичних систем України та Континентальної Європи:
Однак гарантії, які надає синхронізація для ОЕС України, є двосторонніми і тому також релевантними для енергосистеми Континентальної Європи.
У випадку виникнення такої необхідності українська ОЕС також є гарантом резервів стабільності системи для інших учасників Синхронізованої зони Континентальної Європи. Крім того, українська генерація є привабливою для європейських ринків і, як зазначають в Міненерго, Україна вже отримує пропозиції щодо співпраці і придбання української електроенергії.
ENTSO-E зазначає, що процедура екстреної синхронізації дала змогу здійснити поєднання енергетичних систем без завершення всіх необхідних і раніше запланованих заходів. Водночас забезпечені додаткові заходи з пом’якшення наслідків для обмеження операційних ризиків (перелік заходів наразі не уточнюється). Також зазначається, що ці заходи дають змогу надати підтримку Укренерго для забезпечення стабільності енергосистеми України.
Що таке ENTSO-E
Роботу енергетичної системи Континентальної Європи забезпечують оператори системи передачі електричної енергії (ОСП). ENTSO-E є міжнародним неприбутковим об’єднанням 39 ОСП з 35 країн. За даними ENTSO-E, Синхронізована зона Континентальної Європи є найбільшою синхронізованою електричною мережею у світі за поєднаною потужністю, що забезпечує постачання електроенергії 400 млн споживачів.
ОСП Континентальної Європи відповідальні за підтримку частоти на рівні 50 Гц для забезпечення стабільності енергосистеми, де виробництво та споживання завжди мають бути збалансовані.
Зона Континентальної Європи об’єднує Албанію, Австрію, Бельгію, Боснію і Герцеговину, Болгарію, Чехію, Хорватію, Данію (Захід), Францію, Республіку Північна Македонія, Німеччину, Грецію, Угорщину, Італію, Люксембург, Чорногорію, Нідерланди, Польщу, Португалію, Румунію, Сербію (до складу якої входить Косово), Словаччину, Словенію, Іспанію, Швейцарію, Туреччину.
На підставі сертифікації українського ОСП – Укренерго – за моделлю відокремлення ISO, що відповідає вимогам європейського законодавства, Укренерго 29 грудня 2021 року подало заявку на отримання статусу члена-спостерігача ENTSO-E. Такий статус не надає права голосу, однак дає можливість:
© Юридична практика, 1997-2024. Всі права захищені
Кількість адвокатських балів | Вартість |
---|---|
Відеокурс з адвокатської етики | 650 грн |
10 адвокатських балів (включаючи 2 бали за курс з адвокатської етики) | 2200 грн |
16 адвокатських балів (включаючи 2 бали за курс з адвокатської етики) | 3500 грн |
8 адвокатських балів (без адвокатської етики) | 1800 грн |
Щодо додаткової інформації
Email: [email protected]
Тел. +38 (050) 449-01-09
Пожалуйста, подождите…