Указ про скасування призначення О.Тупицького суддею КСУ скасовано Верховним Судом — PRAVO.UA Указ про скасування призначення О.Тупицького суддею КСУ скасовано Верховним Судом — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Указ про скасування призначення О.Тупицького суддею КСУ скасовано Верховним Судом

Указ про скасування призначення О.Тупицького суддею КСУ скасовано Верховним Судом

  • 14.07.2021 18:57

Президент не може ухвалювати інших указів стосовно суддів Конституційного Суду України, окрім як про призначення на посаду.

Такого висновку дійшов Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду, який рішенням від 14 липня 2021 року у справі № 9901/96/21 визнав протиправним і скасував указ глави держави про скасування указу про призначення судді КСУ.

Йдеться про справу щодо скасування призначення суддею КСУ Олександра Тупицького.

Нагадаємо, 27 березня 2021 року на виконання рішення Ради національної безпеки і оборони України Президент України Володимир Зеленський видав Указ № 124/2021 «Про деякі питання забезпечення національної безпеки України», яким скасував Указ Президента України від 14 травня 2013 року № 256 про призначення Олександра Тупицького суддею Конституційного Суду України. Фактично цим рішенням глава держави звільнив голову КСУ з посади судді цього Суду.

Вказаний акт було оскаржено в суді. Тепер КАС ВС задовольнив позовні вимоги і скасував Указ № 124/2021 в частині, що стосувалася Олександра Тупицького.

КАС ВС зазначив, що підстави і порядок звільнення судді КСУ визначено статтею 149-1 Конституції України і статтею 20 Закону України «Про Конституційний Суд України», і серед них немає рішення РНБОУ. Президент не може скасовувати указ про призначення судді КСУ, посилаючись як на правову підставу свого рішення на норми пункту 17 частини 1 статті 106 Конституції України, оскільки вони:

  • не регламентують відносин стосовно формування складу Конституційного Суду України,
  • визначають повноваження Президента України щодо здійснення керівництва у сферах національної безпеки та оборони держави,
  • стосуються кадрових військових питань, які належать до відання глави держави.

Президент не може звільнити суддю КСУ тільки тому, що він голосував за рішення цього Суду, оскільки:

  • це є порушенням встановлених гарантій незалежності та недоторканності судді КСУ,
  • суддю не може бути притягнуто до відповідальності за голосування у зв’язку з ухваленням Судом рішень і надання ним висновків.

Виняток становить лише вчинення суддею злочину або дисциплінарного проступку, нагадав КАС ВС.

Загалом КАС ВС зазначив таке:

  • реалізація повноважень Президента України стосовно формування складу КСУ здійснюється виключно шляхом видання указів про призначення суддів цього Суду;
  • можливості скасування раніше виданих актів із кадрових питань (у конкретному випадку — щодо призначення судді Конституційного Суду України на цю посаду) не передбачено.

Зауважимо: це рішення може бути оскаржено до Великої Палати Верховного Суду.

Проте Велика Палата вважає, що Президент не має права скасувати указ про призначення або звільнення члена державного органу.

 

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA