«Цей правовий монумент соціалізму необхідно розбити вщент» — Анатолій Довгерт про скасування Господарського кодексу України — PRAVO.UA «Цей правовий монумент соціалізму необхідно розбити вщент» — Анатолій Довгерт про скасування Господарського кодексу України — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » «Цей правовий монумент соціалізму необхідно розбити вщент» — Анатолій Довгерт про скасування Господарського кодексу України

«Цей правовий монумент соціалізму необхідно розбити вщент» — Анатолій Довгерт про скасування Господарського кодексу України

  • 23.01.2023 14:16

У 2019 році була розпочата робота над оновленням цивільного законодавства України.

Про те, як просувається цей процес, над чим сьогодні працює робоча група з рекодифікації ЦК України та коли очікувати новий кодекс, «Юридичній практиці» розповів Анатолій Довгерт, науковий координатор робочої групи з оновлення цивільного законодавства, професор  кафедри міжнародного приватного права Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, член-кореспондент НАПрН України.

 

— Як просувається процес рекодифікації цивільного законодавства? Стосовно чого виникають найбільші дискусії?

— Оскільки умовою суттєвого оновлення Цивільного кодексу України є скасування Господарського кодексу України, то вся юридична громада чекає на цю подію — виправлення однієї з величезних помилок, якої припустилися двадцять років тому, коли 16 січня 2003 року було одночасно прийнято два кодекси, що суперечать один одному.

Що стосується самого процесу рекодифікації, то він почався ще в 2019 році. Ми зрозуміли, що маємо всі чинники і передумови для проведення цієї роботи. Їх треба було вивчити і дійти висновку, що час для рекодифікації настав. Цей процес передбачає суттєве оновлення всіх частин чинного ЦК України. Основним завданням було розробити концепцію, в рамках якої будуть наповнюватися правовим матеріалом всі книги кодексу.

Зараз завершується робота над створенням тексту книги І Цивільного кодексу України. Думаю, що через місяць чи два цей проєкт буде подано у Верховну Раду України. Але в планах зробити так, щоб на цьому марафон, який почався з оновлення кодексу цього року, не закінчився і щоб були представлені проєкти інших книг. І ми передбачили в концепції приєднання до Цивільного кодексу раніше під’єднаних частин — це міжнародне приватне право, сімейне право. І тоді б це справді була кодифікація всього приватного права, як це і передбачалося в проєкті ЦК Україні 90-х років.

— Що з чинного Господарського кодексу України варто імплементувати в оновлений Цивільний кодекс?

— Абсолютно нічого в новий Цивільний кодекс не потрібно переносити з чинного Господарського кодексу України. В Україні до 2003 року не було Господарського кодексу, і те, з чого його створили, – це такий острівець соціалізму.

В Україні зараз зносять пам’ятники комунізму та соціалізму. І тому цей правовий монумент соціалізму необхідно розбити вщент. Тому що це тупиковий шлях. І абсолютно правильно парламент прийняв у першому читанні законопроєкт № 6013, який передбачає скасування ГК України та прийняття перехідних положень. Він мусить остаточно «вмерти» через сім років. Але на мою думку, строк для цієї агонії завеликий. Дійсно, залишилося 2500 державних підприємств і трохи більше комунальних підприємств, але встановлювати семирічний строк, щоб вони набули тих організаційно-правових форм, які відомі у всьому світі, – це забагато. Тому я би з цього кодексу абсолютно нічого не брав.

— Наскільки вагомим є внесок судової практики в процес оновлення ЦК? Які нові положення чи уточнення сформовано передовсім на основі правових позицій судів?

— Двадцять років діє цей кодекс, і відповідно, сформувалася судова практика із застосування його положень. Тобто судді «зайшли з ліхтарями» у всі куточки чинного Цивільного кодексу України. Вони провели колосальну роботу, виявили суперечності, відмінності, проблеми, і все це віддзеркалили у своїй практиці та позиціях.

Оця правозастосовна практика стала одним із основних правових чинників рекодифікації. Таким чинником є не тільки приватно-правова революція останніх років у європейських країнах, а й оця наполеглива праця наших суддів. І в концепції оновлення цивільного законодавства є спеціальний розділ  — судова практика. До речі, не тільки українських судів, а й практика європейських судових інституцій. І це теж слугуватиме матеріалом для оновлення і корегування чинних норм права!

 

(Бесіду вів Анатолій Гвоздецький, «Юридична практика»)

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA