600-90_WAIT
прапор_України

Генеральний партнер 2023 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Трансфертне ціноутворення – у фокусі уваги спікерів експертного обговорення VIII Міжнародного податкового форуму

Трансфертне ціноутворення – у фокусі уваги спікерів експертного обговорення VIII Міжнародного податкового форуму

  • 12.05.2021 16:56

VIII Міжнародний податковий форум триває. Експертне обговорення, присвячене темі трансфертного ціноутворення, випала честь модерувати Ларисі Врублевській, партнеру Юридичної групи EUCON. Модератор зазначила, що в листопаді минулого року Верховний Суд узагальнив практику у сфері трансфертного ціноутворення.

На аналізі судової практики з цього питання зупинився Ігор Олендер, суддя Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду. Зокрема, суддя констатував, що до ключових  справ стосовно трансфертного ціноутворення належать справи щодо:

  • визнання господарських операцій контрольованими: критеріїв віднесення операцій до контрольованих, господарських операцій з нерезидентами;
  • методів встановлення відповідності умов контрольованої операції принципу “витягнутої руки”;
  • податкової звітності (підтвердження сум витрат відповідно до законодавчо визначеної процедури за  трансфертного ціноутворення);
  • відповідальності за неподання або несвоєчасне подання звіту про контрольовані операції.

Пан Олендер підкреслив, що ознакою контрольованої операції є сплата пов’язаною особою податку на додану вартість за експортними операціями за іншою ставкою, ніж базова (основна), встановлена Податковим кодексом України.

Ігор Олендер також звернув увагу, що укладення контрактів між резидентом України та резидентом країни, що не була включена до Переліку держав (територій), які відповідають установленим законом критеріям, свідчить про відсутність у юридичної особи обов’язку щодо подання звіту про контрольовані операції.

Катерина Риженкова, начальник управління трансфертного ціноутворення департаменту податкового аудиту Державної податкової служби України, зупинилась на змінах у трансфертному ціноутворенні в розрізі звітних періодів 2020 і 2021 років. Зокрема, вона вказала, що підстави проведення перевірок доповнено: розширено перелік підстав для проведення перевірок із питань дотримання принципу “витягнутої руки”. Також відбулися зміни в обсягу інформації, отримуваної під час проведення перевірок. А саме розширено та уточнено перелік документів (інформації), які під час проведення перевірки мають право вимагати від платників податків представники контролювального органу. Окрім цього, розширено та уточнено положення стосовно надіслання письмових запитів до платника податків, що перевіряється.

Одним із обмежень, спричинених пандемією, є зупинення від 18 березня 2020 року, перевірок, що тривали, та обмеження нових. Постановою КМУ від 3 лютого 2021 року знято обмеження щодо проведення перевірок із питань трансфертного ціноутворення.

Тетяна Савчук, керівник практики трансфертного ціноутворення та аудиту ID Legal Group, зазначила, що, за спостереженнями її компанії, половина з усіх клієнтів із трансфертного ціноутворення – це компанії, в яких не було контрольованих операцій, але вони мали дотримуватися правил трансфертного ціноутворення, зокрема принципу “витягнутої руки”. Якщо платник має операції з певним типом “визначених контрагентів” (неважливо, який його сукупний річний дохід, який обсяг операцій з такими контрагентами), такі операції потребують здійснення 30-відсоткового коригування фінансового результату в бік збільшення об’єкта оподаткування або платник має готувати документальне обґрунтування, що ціноутворення в цих операціях відповідає принципу “витягнутої руки”.

Михайло Третьяков, керівник управління правового забезпечення ТОВ «СОКАР ЕНЕРДЖІ УКРАЇНА», присвятив свою доповідь діловій меті. Він висловив думку, що  особливу увагу треба буде приділяти всім учасникам активної зовнішньоекономічної діяльності, оскільки з 2022 року питання ділової мети буде як ніколи актуальним для суб’єктів господарювання, у яких є операції з низькоподатковими юрисдикціями. Як зазначив пан Третьяков, усі податкові перевірки відбуваються з певним запізненням відносно конкретної економічної реальності, саме тому ретроспективність потребує акуратного підходу під час оформлення документації. Мова йде про два “пласти” документів, окрім первинних та контрактних, – стратегічні документи, які визначають вектор діяльності компанії, а також “тактичні” документи.

Завершував експертне обговорення Григорій Ситенко, керівник групи з юридичних питань ТОВ «БАСФ Т.О.В.». Пан Ситенко говорив про добросовісність і ділову обачність платника податків у господарських відносинах. Спікер підкреслив, що обов’язок перевіряти свого контрагента за доступними базами уже не перший рік закріплено на рівні судової практики. Жоден нормативно-правовий акт не містить такої вимоги, проте принцип “розумної податкової обачності” фігурує в судових спорах із податковими органами щодо безтоварності/фіктивності/нереальності договорів. Якщо в судовому процесі встановлено зазначені обставини, то отримана таким платником податків податкова вигода у вигляді права на податковий кредит є безпідставною.

Григорій Ситенко під час роботи з контрагентами порекомендував перевіряти:

  • статут;
  • свідоцтво про внесення запису до Єдиного державного реєстру;
  • свідоцтво / витяг з державного реєстру платників податків;
  • рішення органу управління про призначення виконавчого органу;
  • довіреність на особу, яка уповноважена підписувати документи, якщо договір підписується за довіреністю.
Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

unnamed
tg-10
На-сайт_балы_600х90
На-сайт1_600x90
Slide

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Loading ... Loading ...

PRAVO.UA