Судді КСУ, призначені Президентом, зможуть скласти присягу у травні 2022 року — PRAVO.UA Судді КСУ, призначені Президентом, зможуть скласти присягу у травні 2022 року — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Судді КСУ, призначені Президентом, зможуть скласти присягу у травні 2022 року

Судді КСУ, призначені Президентом, зможуть скласти присягу у травні 2022 року

  • 01.12.2021 09:39
Джерело: www.president.gov.ua

Конституційний Суд України визначився, що судді КСУ, призначені Президентом 26 листопада ц.р., зможуть скласти присягу після появи вакансій у Суді. Наразі президентська квота із 6 суддів заповнена.

Про це йдеться у постанові КСУ № 11-п/2021 від 30 листопада 2021 року.

Що сталося

26 листопада ц.р. Президент України підписав два укази про призначення суддями Конституційного Суду України Оксани Грищук та Олександра Петришина.

Вони мали замінити на посадах в КСУ суддів Олександра Тупицького та Олександра Касмініна, укази про призначення яких глава держави скасував у березні 2021 року.

Це було оскаржено у судовому порядку, і наразі Велика Палата Верховного Суду переглядає рішення у цій справі як суд апеляційної інстанції. Касаційний адміністративний суд у складі ВС визнав указ про скасування призначення протиправним.

Конкурс до КСУ

Незважаючи на оскарження, глава держави оголосив конкурс на посади суддів КСУ, залучивши до відбору кандидатів міжнародних експертів попри те, що відповідну вимогу в закон про КСУ ще не внесено.

Цей конкурс було оскаржено в суді. Самі члени конкурсної комісії вважали, що вибирали суддів на випадок, коли з’являться вакансії.

Конкурсна комісія затвердила перелік кандидатів, які, на її думку, були рівними.

Постанова КСУ з питання складення присяги суддями КСУ

Закон “Про Конституційний Суд України” вимагає привести суддю КСУ до присяги упродовж 5 днів з дня призначення. Таким чином, судді КСУ, призначені Президентом, мали скласти присягу до 1 грудня 2021 року включно.

30 листопада 2021 року КСУ прийняв постанову з питання складення присяги суддями Конституційного Суду України, яких призначив Президент України указами від 26 листопада 2021 року № 596/2021 та № 597/2021.

У постанові КСУ нагадав, що глава держави має квоту у 6 суддів у складі КСУ. Упродовж 2013–2018 року президенти України призначили 6 суддів КСУ. Таким чином, вакантних посад немає:

  • ні в кого з цих суддів не збіг строк призначення на посаду;
  • ніхто з суддів КСУ за квотою Президента не звільнений з посади відповідно до вимог статті 149-1 Конституції України.

За таких умов приведення до присяги суддів КСУ, призначених Президентом, призвело б до збільшення квоти глави держави та складу суду на 2 особи. Це було би порушенням Конституції України.

Отже, КСУ постановив:

Голові КСУ або особі, яка виконує його обов’язки, скликати спеціальні засідання для приведення до присяги суддів КСУ, призначених Президентом 26 листопада 2021 року, після припинення повноважень або звільнення з посад суддів на підставах, визначених Конституцією.

Варто звернути увагу, що 9-річний строк повноважень на посаді судді КСУ Олександра Тупицького збігає 15 травня 2022 року, Олександра Касмініна – у вересні 2022 року.

Такими чином, навіть якщо ВС не ухвалить рішення раніше або ухвалить його не на користь глави держави, один із новопризначених суддів КСУ зможе обійняти посаду приблизно через пів року.

 

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA