Строк перевірки членів ВРП на доброчесність можуть подовжити — Комісія з питань правової реформи — PRAVO.UA Строк перевірки членів ВРП на доброчесність можуть подовжити — Комісія з питань правової реформи — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Українські » Строк перевірки членів ВРП на доброчесність можуть подовжити — Комісія з питань правової реформи

Строк перевірки членів ВРП на доброчесність можуть подовжити — Комісія з питань правової реформи

 • 18.02.2022 14:43

Відбулося засідання Комісії з питань правової реформи при Президентові України. Його було присвячено обговоренню перебігу судової реформи, зокрема питанню забезпечення інституційної безперервності функціонування конституційного органу суддівського врядування — Вищої ради правосуддя. Як наслідок, строк перевірки членів ВРП на доброчесність можуть подовжити.

У засідання взяли участь, зокрема, члени ВРП. Про це повідомляє пресслужба конституційного органу.

Позиція ВРП

Виконувач обов’язків голови Вищої ради правосуддя Віктор Грищук зазначив:

 • ВРП вживає усіх заходів щодо реалізації судової реформи, ініційованої Президентом України,
 • за час існування Ради накопичилася велика кількість організаційно-правових питань, які потребують нагального вирішення для забезпечення стабільної роботи конституційного органу.

Очільник ВРП вказав, що рішенням Етичної ради від 26 січня 2022 року:

 • дати проведення співбесід із кандидатами перенесено на пізнішій термін,
 • а з 8 лютого розпочато оцінювання одночасно всіх 14 чинних членів ВРП (крім Голови Верховного Суду).

Такі дії Етичної ради поставили під загрозу безперервність роботи ВРП, адже відсторонення хоча б одного члена робить Раду неповноважною.

Своєю чергою, членкиня ВРП Світлана Шелест звернула увагу, що однією із засад конституційного ладу є принцип інституційної безперервності роботи державного органу. Натомість положення Закону № 1635-IX допускають одномоментне припинення діяльності органу державної влади, який реалізує конституційні повноваження.

За її словами, у конституційному поданні Пленум Верховного Суду наголошував на недопустимості:

 • порушення принципу інституційної безперервності функціонування ВРП;
 • повторного оцінювання членів ВРП, які є суддями та які вже проходили відповідне оцінювання;
 • звільнення членів ВРП законом, порушення балансу під час ухвалення рішень Етичною радою.

«ВРП є послідовною щодо неконституційності повноважень Етичної ради, порядку ухвалення нею рішень. Ця позиція незмінна та висловлювалася у численних актах ВРП, підтримана Пленумом Верховного Суду.  ВРП неодноразово публічно наголошувала на важливості безперервного функціонування Ради. Здавалося, що це почули і органи влади, і  міжнародні партнери,  обіцяючи вибудувати подальші кроки таким чином, щоб мета судової реформи була досягнута без руйнівних наслідків для судової системи», – зауважила вона.

Інша мета закону

Також Світлана Шелест підкреслила, що більшість членів ВРП вважають для себе неприйнятним проходити оцінювання Етичною радою:

«Оскільки очевидною метою закону є  заміна  членів ВРП, то ми, розуміючи це та дбаючи насамперед про безперервність роботи Ради, готові були скласти повноваження за власним бажанням, дочекавшись обрання/призначення нових членів ВРП. Закон таку модель дозволяє за умови дотримання Етичною радою порядку та черговості оцінювання з урахуванням можливості здійснення повноважень ВРП. Однак Етична рада не продемонструвала таких намірів».

Світлана Шелест акцентувала, що наразі можливість подальшої безперебійної роботи поставлена в залежність від рішень і дій Етичної ради.

«Подальше функціонування Ради в умовах такої залежності порушує конституційні гарантії діяльності членів ВРП, що є неприпустимим», – наголосила вона.

Позиція Етичної ради

Зі свого боку, голова Етичної ради Лев Кишакевич зазначив, що підпорядкований йому орган діє відповідно до закону, адже встановлено строк перевірки чинних членів ВРП у межах шести місяців, і початок лютого є граничним терміном, коли можливо розпочати оцінювання та завершити його у встановлені строки.

За його словами, Етична рада також розпочала перевірку кандидатів на посади.

«Хочу наголосити, що початок оцінювання чинних членів ВРП не веде до відсторонення від посади та зупинення їхніх повноважень. Відсторонення від посади та зупинення повноважень чинного члена ВРП можливе лише після завершення оцінювання, проведення співбесіди та у разі встановлення невідповідності критеріям доброчесності та професійної етики», – зауважив Лев Кишакевич.

Щодо позиції Етичної ради

Також пані Шелест пояснила, чому заява Етичної ради про те, що відсторонення члена ВРП можливе лише за результатами оцінювання у разі наявності негативного висновку, не сприймається членами ВРП як аргументована.

Згідно з Регламентом Етичної ради:

 • вона може врахувати відмову члена ВРП від співпраці, і фактично вже ця обставина сама собою дозволяє прийняти Етичній раді рішення;
 • неявка члена ВРП на співбесіду, незалежно від причин, не перешкоджає Етичній раді провести оцінювання і встановити його невідповідність критерію професійної етики та доброчесності,
 • завершити оцінювання можливо впродовж 7 днів;
 • враховуючи, що оцінювання вже розпочалося одночасно стосовно всіх членів ВРП (за граничної межі повноважності),  блокування роботи ВРП можливе в будь-який час.

Натомість запевнення в тому, що реалізація закону пройде без руйнівних наслідків, не виправдалися.

Якщо мета закону полягає лише у перезавантаженні ВРП, чинні члени не чинитимуть перешкод і готові залишити посади.

Член Вищої ради правосуддя Олег Прудивус зазначив, що наразі триває дискусія щодо можливої колізії двох законодавчих норм, а саме про безперебійність функціонування конституційного органу і про обмежений шістьма місяцями строк проведення перевірки членів ВРП. Однак, на його переконання, ніякої законодавчої колізії немає, оскільки вона може виникнути лише в разі, якщо дві норми є рівнозначними. У цьому випадку встановлено норму, яка фактично імплементує конституційний принцип безперервності роботи конституційного державного органу.

«Ця норма по своїй суті вища і з нею ніяк не може конкурувати норма про строк проведення перевірки діючих членів ВРП, оскільки остання є похідною. І у разі якщо вона не може бути дотримана, то виконується положення, яке гарантує дотримання головного конституційного принципу», – наголосив О.Прудивус.

Забезпечити функціонування ВРП

Голова Верховного Суду, член Вищої ради правосуддя Всеволод Князєв нагадав позицію Верховного Суду щодо закону: всі державні органи мають забезпечити свої дії таким чином, щоб повноважний склад ВРП зберігався постійно.

Безперебійна робота ВРП набула особливого значення саме зараз, в умовах агресії та можливого вторгнення військ іншої держави в Україну. Він нагадав, що ВРП є найвищим органом суддівського врядування і у випадку надзвичайної ситуації саме ВРП зобов’язана приймати важливі термінові рішення щодо збереження функціонування судової системи під час можливих військових дій.

«Це можуть бути питання щодо евакуації судів, переведення суддів до інших судів, перерозподілу бюджетів, змінення розташування судів тощо. Неможливо без рішення ВРП дати згоду на притягнення судді до кримінальної відповідальності, наприклад, у випадку вчинення державної зради», – наголосив В.Князєв.

На його переконання, відсутність ВРП, що належно функціонує, призведе до колапсу судової системи, що, безумовно, позначиться на обороноздатності держави. Він наголосив:

«Закликаю членів Етичної ради, наших міжнародних партнерів побудувати свою роботу таким чином, щоб забезпечити безперервність роботи ВРП».

Голова Ради суддів Богдан Моніч акцентував: «Наша позиція незмінна – ВРП має працювати. Ми попереджали, що закон недосконалий, виникнуть проблеми під час його реалізації. Нас переконували у зворотному. Думаю, зараз саме час повернутися до питання певних точкових змін до закону, щоб забезпечити безперервність роботи ВРП».

Позиція Комісії

Народний депутат, голова парламентського Комітету з питань правової політики Андрій Костін наголосив на готовності до пошуку рішень, зокрема законодавчих, щоб Вища рада правосуддя була ефективно реформована, а її робота не була заблокована жодним чином.

«Є військова загроза, і наше завдання — зробити все таким чином, щоб вищий орган суддівського врядування працював у складний час», — наголосив Андрій Костін

 

Голова Комісії з питань правової реформи при Президентові України, народний депутат, голова Комітету Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності Сергій Іонушас зазначив, що побудова процесу оцінювання Етичною радою спирається на вимоги закону в частині строків перевірки. Тому, за його словами, одним з варіантів розв’язання конфліктної ситуації є можливе збільшення граничних строків перевірки чинних членів ВРП без перегляду інших положень закону. Це дасть достатньо часу членам Етичної ради, щоб паралельно проводити перевірку кандидатів та чинних членів ВРП.

Сергій Іонушас також запропонував голові Етичної ради надати пропозиції, щоб розв’язати питання з державним фінансуванням органу.

«Закликаю колег-адвокатів та прокурорів надати своїх кандидатів на посади членів ВРП, щоб Етична рада розпочала перевірку», — зазначив він.

Сергій Іонушас звернувся до присутніх із проханням надіслати Комісії з питань правової реформи свої пропозиції для успішного реформування ВРП та забезпечення безперебійної роботи органу.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA