Стан алкогольного сп'яніння не є кваліфікувальною ознакою злочину за ст. 286 КК - Верховний Суд — PRAVO.UA Стан алкогольного сп'яніння не є кваліфікувальною ознакою злочину за ст. 286 КК - Верховний Суд — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Стан алкогольного сп’яніння не є кваліфікувальною ознакою злочину за ст. 286 КК – Верховний Суд

Стан алкогольного сп’яніння не є кваліфікувальною ознакою злочину за ст. 286 КК – Верховний Суд

  • 20.09.2021 13:00

Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду (у складі головуючої судді Наталії Антонюк) вказав, що на кваліфікацію дій водія за ст. 286 КК не впливає стан алкогольного сп’яніння.

Суть справи

Районний суд, з яким погодився апеляційний, визнав винуватим водія автомобіля і призначив покарання за ч. 2 ст. 286 КК у вигляді позбавлення волі на строк 5 років із позбавленням права керувати транспортними засобами на строк 2 роки.

Суди встановили, що водій авто, керуючи в стані алкогольного сп’яніння, не надав переваги водію мотоцикла, виїхав на смугу зустрічного руху та здійснив зіткнення з ним – пасажир мотоцикла отримав тяжкі тілесні ушкодження, які перебувають у прямому причиновому зв’язку з настанням його смерті.

У касаційній скарзі захисник просив скасувати вирок у зв’язку з недоведеністю вини водія автомобіля та ставив під сумнів:

  • висновок суду про перебування особи в стані алкогольного сп’яніння під час ДТП;
  • результат токсикологічного дослідження крові особи (вказує на порушення під час відібрання біологічних зразків крові, проходження медичного огляду на стан сп’яніння, порушення права на захист під час відібрання крові);
  • протокол огляду місця події, оскільки під час його проведення понятим був працівник правоохоронного органу, безперервне фіксування відеозйомкою не здійснювалося, додатки до протоколу не долучалися, але містяться у матеріалах кримінального провадження, немає підписів уповноважених осіб, не забезпечено право на захист;
  • огляд автомобіля та мотоцикла, які вважає недопустимими, оскільки їх проведено без дозволу слідчого судді;
  • вилучення транспортних засобів та накладення арешту, оскільки відсутня письмова згода про добровільне надання їх слідчому;
  • акт розтину і похідний від нього висновок експерта від 8 листопада 2018 року №2273/162 у зв’язку з відсутністю процесуального документа про призначення судово-медичного розтину трупа.

Висновок ККС ВС (постанова від 11 травня 2021 року у справі № 276/95/19)

Сторона захисту стверджувала, що дії засудженого інкриміновано ч. 2 ст. 286 КК з кваліфікувальною ознакою – вчинення ним цього злочину в стані алкогольного сп’яніння.

Насамперед Верховний Суд наголошує, що ч. 2, ч. 3 ст. 286 КК не передбачають такої кваліфікувальної ознаки, як вчинення цього злочину водієм транспортного засобу, який перебуває у стані алкогольного сп’яніння, а тому на визначення формули кваліфікації перебування водія у цьому стані не впливає.

Колегія суддів наголошує, що склад злочину, передбачений ч. 2 ст. 286 КК, є необережним, а мета і мотив не є обов’язковими ознаками його суб’єктивного боку, тому доводи захисника про протилежне колегія суддів відхиляє.

Щодо тверджень захисника про те, що апеляційним судом не було розглянуто клопотання про повторне дослідження доказів, Суд зауважує таке.

Зі змісту журналу судового засідання від 24 лютого 2021 року вбачається, що судом апеляційної інстанції відмовлено у заявленому захисником клопотанні про повторне дослідження доказів, тобто апеляційний суд у межах наданих кримінальним процесуальним законом повноважень розглянув клопотання та вирішив його під час апеляційного розгляду справи. Тому колегія суддів вважає, що доводи сторони захисту про протилежне не знайшли свого підтвердження в матеріалах касаційної перевірки.

Доводи скаржника про те, що поза увагою апеляційного суду залишилися аргументи про неналежне повідомлення потерпілої про дату, час і місце судового розгляду, спростовуються як матеріалами розглядуваної справи, так і оскаржуваною ухвалою суду апеляційної інстанції. Аргументи сторони захисту щодо порушень, допущених суддею під час проголошення вироку, колегія суддів відхиляє.

Таким чином, колегія суддів лишила без змін вирок районного суду та ухвалу апеляційного.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA