1 лютого ц.р. Президент України підписав указ про зміцнення обороноздатності. Ним, окрім іншого, передбачається скасування строкової служби з 2024 року.
Попри те що ідея переходу на професійну армію не відкидається, багато експертів зазначають, що президент України не мав повноважень ухвалювати таке рішення.
Однак керуючий партнер адвокатського об’єднання DixiLex Вадим Заворітний нагадує, що законодавча процедура в Україні складається з кількох стадій, а саме:
Далі — коментар юриста.
Єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент – Верховна Рада України.
Президент України, зі свого боку, наділений правом законодавчої ініціативи, тобто правом внести до парламенту офіційну пропозицію про прийняття, зміну або скасування законодавчого акта.
Стаття 106 Конституції України визначає, що Президент України на основі та на виконання Конституції і законів України видає укази і розпорядження, які є обов’язковими до виконання на території України.
У цьому випадку Володимир Зеленський реалізував надане йому Конституцією України право законодавчої ініціативи, яке виклав у відповідному указі № 36/2022 від 1 лютого 2022 року. Тому жодних порушень закону з його боку допущено не було.
Водночас варто наголосити, що указ Президента України № 36/2022:
Тому призовникам поки що не варто забувати про військовий обов’язок і треба:
За ухилення від призову на строкову військову службу, призову за мобілізацією, військового обліку або спеціальних (перевіркових) зборів призовники несуть адміністративну та кримінальну відповідальність, нагадує Вадим Заворітний.
© Юридична практика, 1997-2023. Всі права захищені
Пожалуйста, подождите…