прапор_України

Генеральний партнер 2022 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Аналітика » Що передбачає Закон «Про систему громадського здоров’я» — пояснення МОЗ

Що передбачає Закон «Про систему громадського здоров’я» — пояснення МОЗ

  • 07.09.2022 13:54

Верховна Рада ухвалила Закон «Про систему громадського здоров’я» (законопроєкт № 4142) у другому читанні. Чому він важливий і як його ухвалення допоможе збудувати систему громадського здоров’я в Україні, пояснили в Міністерстві охорони здоров’я України.

Ухвалений проєкт закону дасть змогу оновити розбалансовану систему охорони здоров’я, зробити її сучасною, інтегрованою в європейську мережу; створити комплексну систему громадського здоров’я. Також виконання норм законопроєкту № 4142 сприятиме:

  • запобіганню хвороб, зміцненню здоров’я населення та збільшенню тривалості життя;
  • ефективному використанню коштів державного бюджету для забезпечення епідеміологічного нагляду, моніторингу, забезпечення готовності та реагування на загрози та надзвичайні ситуації;
  • ефективному здійсненню повноважень центральних органів виконавчої влади та інших суб’єктів;
  • розвитку комплексного підходу до розвʼязання проблем громадського здоров’я;
  • збереженню функції забезпечення біологічної безпеки та біологічного захисту держави через створення національної мережі установ із контролю та профілактики хвороб тощо.

«Для виконання своїх зобов’язань перед міжнародними партнерами, ЄС і громадянами наша країна має збудувати цілісну систему громадського здоров’я, яка запобігатиме травматизму, інвалідизації та смерті, працюватиме над продовженням тривалості життя людей, промотуватиме здоровий спосіб життя та формуватиме здорове середовище для всіх і кожного, — говорить міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко. — Крім того, така система регулюватиме загальну політику в галузі охорони здоров’я, її організацію й управління, а також вибудує ефективну систему протидії біологічним загрозам».

Громадське здоров’я стосується заходів, спрямованих як на всю спільноту, так і на індивідуальні потреби кожного.

Частина цих заходів орієнтована на зниження ризиків, що формують значний тягар захворюваності та смертності серед населення та стимулювання факторів, які, навпаки, сприяють зміцненню та збереженню здоров’я. Це дуже важливо для України, адже, за різними оцінками, частка економічних витрат держави від передчасної смертності становить щонайменше 12,1 млрд грн. А найчастіше причиною смерті стають неінфекційні, інфекційні захворювання та травми.

Тому оновлена система має сформувати низку заходів, які допоможуть українцям значно підвищити якість і тривалість життя: від маркування харчових продуктів до напрацювання стратегії імунізації, зміцнення здоров’я та догляду за дітьми, гарантування якісно організованих і доступних медичних послуг. Пріоритетом має стати саме профілактика. Такий підхід обрали європейські країни, і це дало їм змогу зробити суттєвий стрибок у сфері громадського здоров’я. Там середня тривалість життя чоловіків становить 72 роки, жінок — 80. Натомість показники України за останні 20 років лишаються на одному рівні та в середньому на 5 років нижчі від європейських. Чоловіки у нашій країні живуть у середньому 66 років, а жінки — 76.

Зараз в Україні діє значна кількість нормативно-правових актів, які регулюють відносини між окремими складовими частинами системи, проте єдиної нормативно визначеної системи громадського здоров’я в її класичному розумінні, спроможної реагувати на виклики, немає. Щоби її побудувати і досягти цілей, важливо переглянути чинне законодавство і прийняти нове, яке відповідатиме поставленим цілям. У країні будуть визначені суб’єкти, які працюють над питаннями громадського здоров’я, і кожен з них матиме визначені права та обов’язки.

Зокрема, законопроєкт № 4142 гарантує фізичним особам безпечні для здоров’я і життя харчові продукти, питну воду, довкілля, умови праці, навчання, виховання, побуту, дозвілля, відпочинку. Водночас він зобов’язує громадян піклуватися про своє здоров’я, здоров’я і гігієнічне виховання дітей; не шкодити здоров’ю інших тощо.

Україна обрала євроінтеграційний вектор розвитку, але рух у цьому напрямку потребує об’єднаних зусиль усього суспільства. І тільки якщо кожен щодня дбатиме про себе і сумлінно виконуватиме свою частину зобов’язань, ми зможемо досягти визначеної мети.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

tg-10
4_TaxForce600_90
covid
На-сайт_балы_600х90
На-сайт1_600x90
top50_2020_600x90
ULF_0002
Vacancies_600x90_ua

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Loading ... Loading ...

PRAVO.UA