Що буде, якщо не платити за кредитами під час війни? — PRAVO.UA Що буде, якщо не платити за кредитами під час війни? — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Що буде, якщо не платити за кредитами під час війни?

Що буде, якщо не платити за кредитами під час війни?

  • 01.03.2022 16:37

Наслідки несплати за кредитами під час війни пояснює адвокат Юлія Курило, керуючий партнер JKLAW.

Уже не вперше українська банківська та фінансова система зазнає серйозного я війною. Серед викликів – масове порушення умов повернення кредитів населенням. Досвід початку російської військової агресії проти України (нагадаю, що напад стався у 2014 році) свідчить про те, що подальша доля позичальників перебуває або в руках парламентарів, або судів, банки просто так від ідеї отримати належне не відмовляються.

Суд визнавав АТО форс-мажорною обставиною та звільняв від відповідальності за неналежне виконання кредитних зобов’язань позичальників із зони АТО. Нагадаю, що з травня 2014 року банківські установи в Донецькій та Луганській областях не працювали, платежі виконувати стало неможливо. Чим не форс-мажорна обставина? З того часу як підприємець переміщався на контрольовану територію та отримував доступ до клієнт-банку, що працював, посилатися на форс-мажорні обставини більше не вдавалося, застосовувалися санкції.

Війна внаслідок російської агресії може розглядатися як обставина, що буде звільнювати позичальника від відповідальності за порушення умов договору кредитування. Однак таке звільнення надається лише за умови об’єктивної неможливості виконати договір кредитування позичальником:

  • закриття відділень банків, окупація, активні військові дії у місцевості – привід для застосування форс-мажорного застереження;
  • сам собою факт війни в Україні за відсутності інших чинників, що справді перешкоджають здійсненню платежу на користь кредитора, не створить бажаного ефекту, пеню чи підвищені відсотки доведеться сплачувати.

Які можливі сценарії розвитку кризової ситуації?

  1. Парламент може ухвалити закон, що передбачає кредитні канікули на період військових дій, і таким чином допомогти населенню України, яке потерпає через тягар війни.
  2. Банківські установи самі напрацюють певну політику взаємодії з позичальниками, що в період війни припинили сплачувати кредити, які до того вправно гасили.
  3. Суди напрацюють певну практику та, як зазвичай, стануть на захист саме споживача фінансової послуги (позичальника за споживчим кредитом).

Чи варто починати переживати тим, хто вже відчуває, що не зможе обслуговувати свої борги?  Про це казати зарано. Досвід свідчить про те, що держава, напевно, втрутиться, отже, ухвалення законодавства, що передбачатиме відстрочення розрахунків за кредитом, – питання часу. Адже такий запит від виборців депутати точно почують.

Нагадаємо, деякі банки вже оголосили клієнтам кредитні канікули.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA