прапор_України

Генеральний партнер 2022 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Розширення переліку осіб, які не підлягають призову під час мобілізації

Розширення переліку осіб, які не підлягають призову під час мобілізації

 • 04.08.2022 16:59

29 липня 2022 року Верховна Рада ухвалила декілька законопроєктів, які розширюють перелік осіб, що не підлягають призову під час мобілізації та мають право на відповідну відстрочку. Фахівці Asters проаналізували:

 • хто отримає право на звільнення від мобілізації,
 • де і кому можуть вручити повістку,
 • які документи необхідні для перетину кордону заброньованими особами.

Право на звільнення від мобілізації відтепер матимуть також такі категорії осіб:

 • особи, чиї близькі родичі загинули чи зникли безвісти під час боротьби за національну безпеку і оборону під час воєнного стану;
 • наукові, науково-педагогічні та педагогічні працівники, якщо вони працюють у наукових установах та організаціях, закладах вищої, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної) чи загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки.

Законопроєкти ще не набули чинності, оскільки очікують підписання Президентом та офіційного опублікування.

Перетин кордону заброньованими особами

Державна прикордонна служба України опублікувала деталізовані пояснення щодо виїзду чоловіків, заброньованих за підприємствами, за кордон у разі відрядження чи відпустки.

Зокрема, для перетину кордону, крім документів, які передбачені законодавством для перетинання кордону на загальних підставах (наприклад, закордонний паспорт), необхідні також такі документи:

 • документи, що підтверджують службове відрядження або відпустку (витяг з наказу про відпустку, в якому роботодавець дозволяє перетин кордону);
 • посвідчення про відстрочку від призову та повідомлення про зарахування на спеціальний військовий облік;
 • або витяг з наказу Міністерства економіки України.

Роз’яснення щодо проведення мобілізації

Нещодавно начальник Управління персонального штабу Командування сухопутних військ ЗСУ надав відеороз’яснення щодо певних аспектів вручення повісток, а саме:

 • Видача повістки не означає автоматичну мобілізацію до лав ЗСУ

Роз’яснення спростовує поширену думку, що повістка використовується як покарання для громадян. Здебільшого повістка видається з метою уточнення військово-облікових даних, стану здоров’я і, за потреби та відповідності певним критеріям, мобілізації.

 • Вручення повістки можливе у будь-якому не забороненому законом місці

Начальники відповідних ТЦК та СП уповноважені керувати військовим обліком, уточнювати дані та кількість військовозобов’язаних. Водночас такі повноваження можуть здійснюватися у будь-якому місці, прямо не забороненому законодавством.

 • Повістку може підписувати не лише керівник ТЦК і СП, а й інші посадові особи

Відповідно до затвердженої форми повістки підписувати та вручати її може не лише керівник ТЦК і СП, а й керівники органу місцевого самоврядування, житлово-експлуатаційної організації та інших підприємств. Окрім цього, керівник ТЦК і СП має право видати розпорядження, яким зобов’язати посадових осіб вищезазначених органів оповістити військовозобов’язаних щодо з’явлення у відповідні ТЦК і СП.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

tg-10
4_TaxForce600_90
covid
На-сайт_балы_600х90
На-сайт1_600x90
top50_2020_600x90
ULF_0002
Vacancies_600x90_ua

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Loading ... Loading ...

PRAVO.UA