600-90_WAIT
прапор_України

Генеральний партнер 2023 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Розблокування податкових накладних: якого алгоритму дотримуватися для успіху?

Розблокування податкових накладних: якого алгоритму дотримуватися для успіху?

  • 15.03.2023 15:57
Соломія Марчук, СЕО юридичної компанії Main Business Partner

На початку 2023 року відсоток заблокованих податкових накладних знизився на 0,6% в порівнянні з показниками станом на грудень 2022 року, про це повідомив Данило Гетманцев, голова податкового комітету Верховної Ради України.

Чи дійсно це так, відомо лише бізнесу, який постійно страждає від необґрунтованих блокувань та має доводити свою невідповідність критеріям ризиковості.

Чому податкова блокує накладні?

Один із найбільш поширених запитів, що цікавить підприємців, які є платниками податку на додану вартість, — це розблокування податкових накладних (ПН).

Органи податкової служби, відповідно до своїх повноважень, зобов’язані вживати заходів для запобігання фіктивній діяльності підприємств та ухиленню від сплати податків. Для цього фіскальними органами здійснюється контроль за діяльністю підприємств. В тому випадку, якщо буде виявлено принаймні одну з ознак, що свідчить про ризиковість операції або самого платника податків, податкова вживає відповідних заходів. Цими заходами є:

  • блокування податкових накладних та розрахунку коригування;
  • внесення підприємства до переліку ризикових платників.

Розблокування податкових накладних та розрахунку коригування — це непростий та тривалий процес, який полягає у дотриманні встановленого законом порядку, доведенні контролювальному органу, що ви є підприємством реального сектору економіки, а ваші угоди не є фіктивними.

Що собою являє податкова накладна?

Податкова накладна — це документ, який використовується підприємцями, що зареєстровані як платники податку на додану вартість, для обліку свого податкового зобов’язання та податкового кредиту.

Підприємець-продавець повинен зареєструвати відповідну податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних, щоб покупець міг отримати право на податковий кредит. Порядок складання та подання податкової накладної регулюється Податковим кодексом України та Порядком заповнення податкової накладної, що затверджений наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 року № 1307.

На практиці підприємці часто стикаються з проблемою, що полягає в масовому блокуванні податкових накладних. Навіть великі підприємства реального сектору економіки страждають від цих дій. При цьому контролювальний орган не пояснює конкретних підстав блокування і не повідомляє повний перелік документів, які необхідно надати для розблокування податкової накладної. Масове блокування податкових накладних в результаті призводить до зменшення обсягів відшкодування ПДВ підприємствам, а відтак до збільшення надходжень до бюджету.

Отже, ми бачимо, що блокування податкових накладних є корисним для податкової служби, оскільки це збільшує доходи бюджету. Тому ймовірність того, що безпідставні блокування податкових накладних найближчим часом припиняться, невеликі.

Експертні поради щодо запобігання блокування та розблокуванню накладних

Ключем в розблокуванні податкових накладних є комунікація з органами ДПС.

Попри те що закон забороняє співпрацювати з податковою та комісією з розблокування накладних, комунікація дає змогу владнати всі проблеми. Найперше, з чим треба працювати, — це причина блокування накладної або внесення в перелік ризикових платників. Як правило, цією причиною є ризиковий контрагент, ризикові операції або технічна помилка, коли податкова або система СМ КОР не розпізнає зміну кодів УКТ ЗЕД.

Наприклад, до нас заїжджає товар — маленька курочка, а виїжджає велика курка — в такому випадку є незбіг за назвою. А якщо це забійний цех, то і за кодом товару і вагою. Це може бути суто технічною помилкою, тому насамперед потрібно з’ясувати, в чому причина.

Є безліч способів сформувати взаємодію з податковою. Це, зокрема, можуть бути круглі столи, ініційовані податковою, гарячі лінії, тобто безпосередній контакт. Якщо ви великий платник податків, важливо зустрічатися з головою ДПС у вашому регіоні та взаємодіяти на предмет власне визначення причини блокування. Коли причина буде зрозуміла, я рекомендую з тими самими людьми, з якими велися переговори, узгодити драфтові базові переліки документів.

Другою причиною блокування може бути неправильно складений пакет документів. Часом податковий орган хоче отримати якийсь сертифікат якості чи інший документ, не передбачений законом. Звернувшись до суду, ви, звісно, встановите, що ці документи є необов’язковими й в результаті накладна буде розблокована. Але суди можуть тривати і пів року, і рік, а підприємство зазвичай не має можливостей так працювати. Тому я рекомендую детально пропрацювати пакет документів та погодитися надати ті документи, які можуть бути не передбачені законом. Це допоможе швидше почати нормально працювати.

І останнє — це превентивні заходи. Як тільки ви зареєстрували підприємство, одразу ж реєструйте таблицю кодів УКТ ЗЕД, тоді ви будете убезпечені від негативних наслідків або вони мінімізуються в перспективі.

Перевіряйте також своїх контрагентів, не співпрацюйте з ризиковими підприємствами, не купуйте ПДВ, не вчиняйте інших дій, які можуть кинути тінь сумніву на вашу компанію.

Якого алгоритму дій слід дотримуватись для оскарження блокування накладних?

Адвокат юридичної компанії Main Business Partner Олександра Дідик звертає увагу, що розблокування податкових накладних є складним процесом, який вимагає відповідального та послідовного підходу. Підприємці, які не мають досвіду успішного оскарження рішень контролювальних органів, можуть припуститися помилок в оформленні документів, порушити строки, що призведе до небажаних наслідків. Для їх запобігання найкращим рішенням буде звернутися за професійною допомогою до бухгалтера або юриста.

Проте, якщо підприємець вирішить спробувати самостійно розблокувати свої податкові накладні, рекомендуємо дотримуватися такого алгоритму дій.

КРОК 1: з’ясування причини блокування

Передусім слід перевірити причину блокування податкової накладної. Це може бути пов’язано з технічними помилками, відсутністю необхідних документів чи недотриманням інших вимог законодавства. Після виявлення причини блокування слід зв’язатися з контролювальним органом для уточнення переліку документів, які допоможуть зареєструвати накладну.

КРОК 2: виправлення помилок та надання додаткових документів

Якщо причина блокування полягає в тому, що ваша операція або контрагент мають ознаки ризиковості, необхідно підготувати пояснення та додаткові документи. Такими документами можуть бути: накладні, договори, додаткові угоди, платіжні документи тощо. Пояснення та документи необхідно надіслати в податкову у визначений законом строк. Для того щоб правильно оформити пояснення, можна звернутися до спеціалістів із питань бухгалтерського обліку та податкової звітності або до юриста.

КРОК 3: надання додаткових пояснень

Нещодавно наказом Мінфіну було затверджено зміни до Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Цими змінами уточнено, що податкова протягом 5 днів після отримання пояснень підприємця повинна або зареєструвати накладну, або відмовити в її реєстрації, або повідомити про необхідність додаткових пояснень.

В тому випадку, якщо контролювальний орган запитує додаткові пояснення та документи, підготуйте їх. Якщо в реєстрації накладної відмовлено, готуємо скаргу.

КРОК 4: адміністративне оскарження

Скарга на рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації накладної подається в 10-денний строк до комісії центрального рівня (ДПС України). Форма подання – в електронному вигляді засобами електронного зв’язку. До скарги можуть бути додані пояснення, а також документи, що спростовують ризиковість операції чи платника податків.

КРОК 5: судове оскарження

В тому випадку, коли адміністративне оскарження блокування накладної не принесло бажаного результату, платник податків може звернутися до суду. Слід зауважити, що адміністративне оскарження не обов’язково має передувати судовому.

Важливо пам’ятати, що після завершення судового етапу оскарження рішення податкової не підлягає оскарженню в адміністративному порядку. Тому, щоб досягти успіху, необхідно використовувати всі доступні способи захисту своїх прав.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

unnamed
tg-10
Slide

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA