Релокація бізнесу на період дії воєнного стану в Україні — пояснюють експерти AVER LEX — PRAVO.UA Релокація бізнесу на період дії воєнного стану в Україні — пояснюють експерти AVER LEX — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Релокація бізнесу на період дії воєнного стану в Україні — пояснюють експерти AVER LEX

Релокація бізнесу на період дії воєнного стану в Україні — пояснюють експерти AVER LEX

  • 01.04.2022 11:33

У зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України, для збереження виробничого і трудового потенціалу країни Уряд запроваджує забезпечення масового переміщення підприємств з територій, де ведуться активні бойові дії, на більш безпечні території Заходу України. Як відбувається релокація бізнесу проаналізували Володимир Єніч, партнер та Олексій Бохан, помічник адвоката АО AVER LEX.

Державна програма релокації бізнесу

У березні Міністерством економіки України було ініційовано «програму з релокації виробничих об’єктів». Поки у відкритому доступі відсутні нормативно-правові акти, які б безпосередньо передбачали конкретні етапи реалізації відповідної програми. При цьому, на своєму веб-сайті Міністерство зазначає, що для подачі заявки на участь у зазначеній програмі необхідно заповнити форму.

Для усіх підприємств, які подадуть заявку, Міністерство обіцяє створити умови для забезпечення безкоштовного переїзду до місця тимчасового переміщення, а також для:

  • підбору відповідних площ для розміщення виробництва;
  • переміщення та розселення персоналу;
  • підбору працівників в місці дислокації після переїзду.

За даними Міністерства станом на 29.03.2022 вже 98 українських підприємств переміщено із зони активних бойових дій, ще 375 учасників програми перебувають в стадії переїзду. Загалом отримано 1164 заявок від підприємців, з яких 1058 вже опрацьовані.

Які підприємства можуть взяти участь у програмі з релокації

Обмежень для участі в даній програмі, окрім загального критерію розташування підприємства в зоні активних бойових дій, немає. Утім, в першу чергу допомогу держави для вимушеної релокації отримають стратегічно важливі підприємства та ті, які виробляють товари першої необхідності (хліб, їжа, питна вода, одяг та інше) для забезпечення потреб цивільного населення та ЗСУ.

Міністерство опрацьовує вищезгадані заявки, визначаючи відповідність підприємства критеріям пріоритетності, та забезпечує обов’язковий зворотний зв’язок по кожній з них.

Процес безпосереднього перевезення виробничих об’єктів

Логістику автотранспортної частини програми безоплатно здійснює АТ «Укрпошта». Це врегульовано Постановою Кабінету Міністрів України від 17.03.2022 № 305 «Про особливості роботи акціонерного товариства «Укрпошта» в умовах воєнного стану». Частина підприємств переміщується засобами АТ «Укрзалізниця»

Для здійснення перевезення АТ «Укрпошта» має право :

  • залучати на договірних засадах суб’єктів господарювання, що здійснюють автомобільні перевезення,
  • визначати тариф на такі перевезення і
  • здійснювати оплату відповідних послуг з рахунка АТ «Укрпошта».

Автотранспортним засобам, задіяним у наданні вказаних послуг, надається право позачергового:

  • проїзду через блок-пости (в тому числі під час комендантської години) та
  • відпуску пального (крім автотранспортних засобів ЗСУ, МВС, СБУ, ДСНС, НП та спеціалізованого санітарного транспорт) на підставі спеціального дозволу, виданого АТ «Укрпошта», до якого можуть додаватись маршрутний лист та товарно-транспортна накладна.

Розміщення перевезених підприємств на Заході України

Обласні військові адміністрації, з урахуванням вимог Закону України «Про правовий режим воєнного стану», забезпечують координацію робіт всіх причетних до процесу релокації бізнесу. Включно з органами місцевого самоврядування територіальних громад, територіальними органами міністерств та відомств, причетними підприємствами, установами та організаціями відповідних регіонів.

Наразі Рівненською ОВА створено Центр економічного розвитку та релокації бізнесу, а Львівською ОВА створено Телеграм-канал для оперативного пошуку приміщень для підприємців, які вимушені перемістити свій бізнес на безпечнішу територію. Інші ОВА Заходу України також повідомляють про активне формування баз даних щодо вільних площ, які придатні для розміщення евакуйованих виробництв.

Юридичне оформлення релокації підприємств

Наразі поки відсутні НПА, які б безпосередньо передбачали конкретні етапи реалізації відповідної програми. При цьому можуть виникнути окремі правові питання, які необхідно буде вирішувати в індивідуальному порядку:

  • документальне оформлення майна підприємства, що підлягає переміщенню (у тому числі його інвентаризація),
  • укладення договорів безоплатного перевезення,
  • оренди виробничих приміщень та житла для працівників,
  • договорів із працівниками на місці релокації,
  • перереєстрація місцезнаходження підприємства (з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 № 209 «Деякі питання державної реєстрації в умовах воєнного стану та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 164») та
  • постановка на облік місцевого контролюючого органу (ДПС) тощо.

Юридичне оформлення трудових відносин із працівниками

24.03.2022 набрав чинності важливий для переміщених підприємств Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» № 2136-IX. Він визначає особливості трудових відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій в Україні незалежно від форми власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами, у період дії воєнного стану.

В ч. 2 ст. 2 вказаного Закону встановлено, що з метою оперативного залучення до виконання роботи нових працівників, а також усунення кадрового дефіциту та браку робочої сили, у тому числі внаслідок фактичної відсутності працівників, які евакуювалися в іншу місцевість, перебувають у відпустці, простої, тимчасово втратили працездатність або місцезнаходження яких тимчасово невідоме, роботодавець може укладати з новими працівниками строкові трудові договори у період дії воєнного стану або на період заміщення тимчасово відсутнього працівника.

Відповідно до ч. 2 ст. 3 цього Закону у період дії воєнного стану не застосовуються норми щодо повідомлення працівника про зміну істотних умов праці, передбачені ч. 3 ст. 32 Кодексу законів про працю України (не пізніше, ніж за два місяці) та іншими законами України.

У свою чергу, у період дії воєнного стану роботодавець має право перевести працівника на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, без його згоди (крім переведення на роботу в іншу місцевість, на території якої тривають активні бойові дії), якщо така робота не протипоказана працівникові за станом здоров’я, лише для відвернення або ліквідації наслідків бойових дій, а також інших обставин, що ставлять або можуть становити загрозу життю чи нормальним життєвим умовам людей, з оплатою праці за виконану роботу не нижче середньої заробітної плати за попередньою роботою.

Зауважимо, що практика застосування зазначених правових норм та інструментів тільки формується, а окремі правові питання, які можуть виникнути в процесі релокації кожного підприємства, необхідно буде вирішувати в індивідуальному порядку.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA