Ратифікація Римського статуту дає Україні більше механізмів для розслідування воєнних злочинів — PRAVO.UA Ратифікація Римського статуту дає Україні більше механізмів для розслідування воєнних злочинів — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Ратифікація Римського статуту дає Україні більше механізмів для розслідування воєнних злочинів

Ратифікація Римського статуту дає Україні більше механізмів для розслідування воєнних злочинів

  • 05.04.2022 14:31

Уже 22 роки Україна фактично стоїть на місці, виправдовуючи неможливість ратифікації Римського статуту примарними міфами та політичними дискусіями. Лише в межах Асоціації правників України було проведено низку заходів, на яких будь-які міфи фахово спростовували провідні юристи-міжнародники. Ми могли собі дозволити багато говорити в мирний час, але зараз в Україні війна. Часу більше немає. На нашій території військові рф вчиняють воєнні злочини, за які вони в будь-якому разі повинні понести відповідальність. Ратифікація Римського статуту дає більше механізмів для розслідування таких злочинів та покарання за них.

Анна Буквич, заступниця голови комітету АПУ з міжнародного права, старша юристка Jeantet Ukraine, розповіла, чому ратифікація Римського статуту є виключно позитивним кроком для України, та розвіяла один із часто обговорюваних міфів.

Визнання юрисдикції Міжнародного кримінального суду

Нагадаю, що попри те, що Римський статут не ратифіковано, у 2014 та 2015 роках Україна скористалася механізмами визнання юрисдикції Міжнародного кримінального суду (МКС). Тоді наша держава подала заяви про визнання юрисдикції щодо воєнних злочинів, вчинених на території України, та порушень прав людини. На їх підставі Офіс прокурора МКС почав попереднє вивчення ситуації в Україні. За результатами попереднього розслідування вже були видані Висновки Офісу прокурора МКС щодо ситуації в Україні.

У 2022 році прокурор МКС сам розпочав розслідування.

Відповідно до Римського статуту, якщо держава подає такі заяви, вона:

  • визнає юрисдикцію МКС,
  • бере на себе зобов’язання щодо співпраці,
  • а також щодо виконання будь-яких наказів і рішень (ст. 12 Римського статуту).

Отже, Україна отримала зобов’язання співпрацювати та виконувати накази/рішення МКС. Однак вона не отримала жодних прав, які вона може отримати, якщо ратифікація Римського статуту відбудеться. Зокрема:

  • право бути членом Асамблеї держав – учасниць МКС,
  • брати участь у виборах прокурора МКС,
  • виносити питання на порядок денний Асамблеї,
  • брати активну участь в її роботі.

Це дало би змогу Україні впливати на строки і стан розгляду поданих заяв. Своєю чергою, сама ратифікація вже не впливає на взяті Україною зобов’язання. Тому виникає запитання:

чому ми обмежуємо свої права, але при цьому повністю беремо на себе зобов’язання?

Міф: ратифікація Римського статуту означатиме відповідальність українських військових

Згадаю про один із міфів, який часто називають серед перешкод ратифікації, а саме:

притягнення до відповідальності українських військових, які беруть участь у збройному конфлікті.

Якщо розглядати суто юридичний складник, то відповідно до Статуту ООН будь-яка держава може здійснювати самооборону, якщо інша держава вчиняє акт агресії проти неї.

Отже, Україна навпаки має бути зацікавлена у всебічному і повному розслідуванні подій, що відбуваються на території України, з метою притягнення до відповідальності осіб, які вчиняють акт агресії щодо України. Варто також зазначити, що МКС не має повноважень національних судів. Він не замінює національні судові органи та не виключає їх юрисдикції. Після процедури розслідування МКС має право притягнути до відповідальності лише посадових осіб держави-агресора, тобто осіб, які своїми наказами спричинили порушення прав людини.

В умовах збройної агресії РФ МКС залишається одним із механізмів притягнення вищого керівництва росії до реальної відповідальності. Окрім того, рішення МКС можуть стати ще одним дієвим механізмом для політичної відповідальності рф. В умовах війни немає місця політичним дискусіям. Поки ми ще думаємо, військові Росії продовжують вчиняти воєнні злочини.

Необхідно взяти сухі юридичні факти і ратифікувати Римський статут сьогодні, тому що ми мали зробити це ще вчора.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA