Приватні виконавці заявляють про неприпустимість прийняття проєкту № 7317 (виконавче провадження в умовах воєнного стану) — PRAVO.UA Приватні виконавці заявляють про неприпустимість прийняття проєкту № 7317 (виконавче провадження в умовах воєнного стану) — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Приватні виконавці заявляють про неприпустимість прийняття проєкту № 7317 (виконавче провадження в умовах воєнного стану)

Приватні виконавці заявляють про неприпустимість прийняття проєкту № 7317 (виконавче провадження в умовах воєнного стану)

 • 26.04.2022 16:03

АПВУ звернулася з відкритим листом до народних депутатів України. У зверненні йдеться про неприпустимість прийняття проєкту № 7317 «Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності з примусового виконання судових рішень, рішень інших органів (посадових осіб) у період дії воєнного стану». Проєкт був зареєстрований 26 квітня ц.р.

Асоціація приватних виконавців України зауважила, що сьогодні постало питання збереження змішаної системи примусового виконання рішень.

Вони вказують на низку важливих рішень і змін, які вплинули на інститут приватних виконавців після повномасштабного вторгнення рф в Україну. А саме:

 • Міністерством юстиції України було зупинено доступ до єдиних і державних реєстрів, серед них і автоматизованої системи виконавчого провадження (АСВП);

На початку квітня роботу АСВП відновлено лише для органів державної виконавчої служби, а для приватних виконавців за відсутності будь-яких правових, технічних або інших підстав — ні. Внаслідок цього заблокованим залишилося виконання ¼ всіх виконавчих проваджень на суму майже 150 мільярдів гривень.

 • Наразі кредитори не можуть отримати стягнуті ще до оголошення воєнного стану кошти, а боржники – відновити можливість розпоряджатися своїм майном та арештованими рахунками.
 • Асоціація приватних виконавців України підготувала пропозиції щодо розблокування арештованих рахунків незалежно від суми стягнення за виконавчим документом і спрощеного порядку заміщення приватних виконавців.

Способи відновлення виконавчих проваджень

«Проте наприкінці квітня Міністерство юстиції України ініціювало власний законопроєкт без консультацій із зацікавленими представниками професії», — сказано про зареєстрований народними депутатами проєкт закону № 7317 у листі.

Спільнота приватних виконавців України вважає, що проєкт закону підлягає суттєвому доопрацюванню, оскільки:

 • у запропонованому вигляді він знецінює всі ті здобутки і переваги, які система примусового виконання судових рішень отримала за останні п’ять років з дня впровадження інституту приватних виконавців;
 • ухвалення законопроєкту зумовить повернення назад у ті часи, коли посадові особи органів державної виконавчої служби підміняли собою правосуддя та в ручному режимі керували виконанням рішень, вирішували, які судові рішення виконувати, а які ні;
 • інституційна незалежність приватних виконавців може бути скасована;
 • надання повноважень посадовим особам державної виконавчої служби на скасування постанов та інших процесуальних рішень приватних виконавців зробить їх фактично «філіалом» державної виконавчої служби.

«Успіх реформи примусового виконання рішень якраз і полягав у зворотному — в мінімізації втручання посадових осіб у процес виконання судового рішення приватним виконавцем. Приватні виконавці за 5 років довели свою ефективність, стали надійним інструментом для відновлення порушених прав кредитора, отримали визнання бізнесу», — зазначено в листі.

Збереження принципів незалежності приватних виконавців неможливе в разі прийняття проєкту № 7317

У листі також зауважується, що законопроєкт фактично підмінює судовий контроль за виконанням рішення. Його пропонують замінити контролем із боку посадової особи державної виконавчої служби. І це в той час, коли в умовах правового режиму воєнного стану саме повноваження судів, передбачені Конституцією України, не може бути обмежено, а правосуддя здійснюється.

Ба більше. Контроль може стати фактично одноособовим. І його здійснюватимуть посадовців, які не зацікавлені в ефективності роботи приватних виконавців, а навпаки, мають конфлікт інтересів, адже керівники державних виконавчих органів зацікавлені в якомога більших стягненнях державними виконавцями. Вони отримують 1-4% від стягнутого виконавчого збору у вигляді легальної винагороди.

Окрім цього, дисциплінарну процедуру пропонують замінити «ручним» зупиненням діяльності приватного виконавця строком на три місяці. Підстава для цього — суб’єктивне рішення посадової особи щодо «наявності ознак порушення вимог законодавства». Сам факт проступку та його доведеність не перевіряється.

Мораторій на виконання рішень, своєю чергою, може погіршити становище — у проєкті немає чітких критеріїв визначення відповідних юридичних осіб.

Тож приватні виконавці резюмують, що:

 • в умовах збройної агресії російської федерації особливості виконання судових рішень, безумовно, мають бути врегульовані;
 • мораторій на стягнення з підприємств оборонного сектору та критичної інфраструктури повинен бути запроваджений;
 • дисциплінарні процедури та відновлення порушеного права — спрощені;
 • розумний баланс між інтересами сторін виконавчого провадження досягнутий, а засоби для життєдіяльності населення забезпечені.

Однак проєкт закону в теперішньому вигляді заподіє більшої шкоди, ніж користі, перекреслить всі здобутки та відкотить систему примусового виконання рішень на п’ять років назад, вважають в АПВУ.

Тому закликають:

 • народних депутатів України відправити законопроєкт на доопрацювання,
 • юридичну спільноту — консолідуватись задля збереження в Україні змішаної системи примусового виконання рішень.

Раніше АПВУ виступила за виключення російських пріставов із Міжнародного союзу приватних виконавців.

 

 

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA