Примусове вилучення в Україні об'єктів права власності рф та її резидентів — адвокат VB PARTNERS проаналізувала перспективи оскарження — PRAVO.UA Примусове вилучення в Україні об'єктів права власності рф та її резидентів — адвокат VB PARTNERS проаналізувала перспективи оскарження — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Примусове вилучення в Україні об'єктів права власності рф та її резидентів — адвокат VB PARTNERS проаналізувала перспективи оскарження

Примусове вилучення в Україні об’єктів права власності рф та її резидентів — адвокат VB PARTNERS проаналізувала перспективи оскарження

  • 01.04.2022 10:58

На розгляд Верховної Ради України подано законопроєкт № 7169, яким пропонується уточнення кола резидентів рф, до активів яких буде застосовуватись примусове вилучення об’єктів права власності в Україні. Це також стосується і міжнародних компаній, які не зупинили чи не призупинили діяльність в росії. Водночас не матиме значення громадянство, місце проживання, місце розташування, провадження основної діяльності тощо. До таких суб’єктів також може бути застосовано конфіскацію майна в Україні.

Олена Гаврилова, адвокат VB PARTNERS, проаналізувала перспективи оскарження примусового вилучення активів рф та її резидентів.

Історичні прецеденти

Вже зараз військову агресію російської федерації проти України порівнюють за масштабами та наслідками із Другою світовою війною. Саме після Другої світової війни, відбулись перші відомі випадки втрати активів компаніями, які співпрацювати із нацистами Німеччини. Зокрема, засновник Hugo Boss сплатив за рішенням суду штраф у розмірі 100 000 марок, компанію Lufthansa було ліквідовано (хоча і в 1953 р. зареєстровано нову компанію), націоналізовано виробничі потужності Siemens, завод Volkswagen передали під керівництво британських військових. Однак, на той час правова система не була настільки розвинена, як зараз, тому багато компаній все ж таки зберегли свої активи.

Ключові питання оскарження

Можна стверджувати, що вилучення активів резидентів російської федерації — це другий етап у сфері економічного спротиву України проти військової агресії російської федерації. Першим етапом було запровадження за рішеннями РНБО санкцій у період з 2015-2021 років.

І якщо у разі застосування санкцій мова йшла лише про тимчасову заборону розпоряджатись та користуватись активами (без позбавлення права володіння ними), то при вилученні активів мова йде про пряме позбавлення права власності.

Як показала практика, у період 2020-2021 років, підсанкційні компанії та особи почали активно оскаржувати до Верховного Суду застосування до них санкцій. Судова практика лише починала формуватися.

У випадку рішення про вилучення активів резидентів російської федерації, в переважній більшості мова буде йти про корпоративні права (частки) у підприємствах України.

Тому, є підстави вважати, що власники бізнесу з російської федерації будуть оскаржувати такі рішення.

Наскільки перспективним буде оскарження вилучення активів РФ та її резидентів, оцінити на сьогодні важко. Можливо лише визначити два ключових питання, які перевірятиме суд при оцінці рішення РНБО та Указу Президента України.

Перше питання, чи дійсно особа, у якої вилучили актив підпадає під визначення резидента відповідно до ст. 1 Закону України «Про основні засади примусового вилучення в Україні об’єктів права власності російської федерації та її резидентів».

У цьому випадку необхідно розуміти, що терміни, які зазначено у Законі можуть трактуватись у досить широкому розумінні. Наприклад, ознаку резидента «публічна підтримка здійснення збройної агресії рф проти України» можна побачити і у простій заяві «я сплатив свої податки у російській федерації». Оскільки фактично сплата податків означає фінансування армії російської федерації для її подальшого вторгнення в Україну.

Друге питання, чи дотримано принципів, на яких повинного ґрунтуватись рішення РНБО. Зокрема, у ст. 2 Закону України «Про основні засади примусового вилучення в Україні об’єктів права власності російської федерації та її резидентів» закріплено такі принципи, як законність, прозорість, об’єктивність, відповідність меті, стратегічній важливості та ефективності.

Ми розуміємо, що Україна є і залишається правовою державою, в якій закріплено принцип верховенства права. Тому, навіть за умови воєнного стану, рішення РНБО повинно прийматись виключно в рамках українського закону та міжнародних норм. Якщо це буде дотримано — у суду не буде підстав для скасування рішення РНБО.

Після того, як резиденти російської федерації не отримають підтримку в українських судах, у них залишиться єдиний варіант — звернення до ЄСПЛ. Звісно, російська федерація відмовилась від участі в ЄСПЛ, таким чином закрила можливість для своїх же громадян подавати скарги проти своєї держави. Однак, це не є перешкодою для подання скарги резидентами російської федерації проти України.

 

Читайте також: Чим ризикує бізнес, пов’язаний з агресором

 

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA