Парламент прийняв у цілому закон про деолігархізацію (законопроєкт № 5599).
У першому читанні проєкт закону було прийнято на засіданні 1 липня. До другого читання текст документа змінено.
Метою закону визначено:
Олігархом, тобто особою, яка має значну економічну та політичну вагу в суспільному житті, вважатиметься фізична особа, яка одночасно відповідає щонайменше трьом з таких ознак:
Під участю в політичному житті розуміється як обіймання найвищих посад у державі, так і пов’язаність із такими людьми, а також фінансування політичних партій та мітингів.
Олігархів визначатиме Рада національної безпеки і оборони. РНБО прийматиме рішення про визнання особи олігархом на підставі подання:
За 10 днів до дня проведення засідання РНБО повідомлятиме олігарха стосовно цього засідання та зазначатиме ознаки, за якими його можуть віднести до особи, яка має значну економічну та політичну вагу в суспільному житті.
Ухвалене РНБО рішення набирає чинності з дня офіційного опублікування указу Президента України про початок його дії.
Рішення про визнання особи олігархом буде підставою для включення її до Реєстру осіб, які мають значну економічну та політичну вагу в суспільному житті, який опублікують на сайті РНБО.
Особам, включеним до реєстру олігархів, заборонятиметься:
Крім того, олігархи зобов’язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Зі свого боку, публічні службовці найвищого рангу зобов’язані подати декларацію про контакти з олігархами. Ця вимога, зокрема, стосується народних депутатів, Президента, Генпрокурора, суддів КСУ, членів Вищої ради правосуддя, голів держадміністрацій, омбудсмена. У декларації слід викласти зміст розмови. Декларацію можна не подавати, якщо зустріч відбулася на заході, який транслювався в інтернеті, або в судовому засіданні.
Закон втратить чинність через 10 років із дня введення його в дію.
© Юридична практика, 1997-2023. Всі права захищені
Пожалуйста, подождите…