Продовження оренди державного майна на аукціоні: як працює переважне право чинного орендаря? — PRAVO.UA Продовження оренди державного майна на аукціоні: як працює переважне право чинного орендаря? — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Блог » Продовження оренди державного майна на аукціоні: як працює переважне право чинного орендаря?

Продовження оренди державного майна на аукціоні: як працює переважне право чинного орендаря?

  • 08.04.2021 07:52
Тетяна Микитенко, адвокатка АО «Юрлайн»

Як відомо,  починаючи з 1 липня 2020 року, договори оренди державного майна, крім передбачених законодавством винятків, продовжуються за результатами проведення електронних аукціонів.

Чинний орендар має переважне право на продовження договору оренди в ході аукціону за умови, що він бере участь в такому аукціоні та зробив закриту цінову пропозицію, яка є не меншою, ніж розмір стартової орендної плати (пункт 149 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 р. № 483).

Переважне право орендаря може бути реалізоване наступним чином.

Варіант 1. Чинний орендар надає згоду сплачувати орендну плату, що є рівною ціновій пропозиції учасника, який подав найвищу цінову пропозицію за лот. У такому разі чинний орендар визначається переможцем аукціону.

Варіант 2. Чинний орендар надає попередню згоду сплачувати орендну плату, що є рівною ціновій пропозицій учасника з наступною за величиною ціновою пропозицією. Тоді, виключно у разі дискваліфікації учасника аукціону, який подав найвищу цінову пропозицію (наприклад, з підстав непідписання протоколу аукціону, договору оренди чи невідповідності вимогам закону, які висуваються до орендаря), чинний орендар визначається переможцем аукціону. Звісно, цей варіант є ризиковим, адже не гарантує перемоги чинного орендаря, водночас, зберігає його переважне право, у разі, якщо попередній переможець «вийшов з гри».

Пунктом 149 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна передбачено, що відповідна згода надається в ході спеціального етапу аукціону шляхом натискання відповідної кнопки в електронній торговій системі.

Втім, до моменту появи відповідної технічної можливості в електронній торговій системі згода (попередня згода) надається шляхом подання заяви про надання такої згоди у формі, визначеній Фондом державного майна (абзац 5 підпункту 6 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 р. № 483 «Деякі питання оренди державного та комунального майна»).

З урахуванням того, що наразі зазначена технічна можливість в електронній торговій системі відсутня, чинні орендарі, що бажають реалізувати своє переважне право, мають протягом трьох робочих днів з дня, наступного за днем формування протоколу електронною торговою системою, подати оператору електронного майданчика, через якого ним подано цінову пропозицію, відповідну заяву, та у вказаний строк підписати протокол про результати електронного аукціону. Чинному орендарю доцільно також подати відповідну заяву орендодавцеві з долученням копії підписаного протоколу.

В подальшому протокол підлягає затвердженню та оприлюдненню орендодавцем, а з чинним орендарем-переможцем електронного аукціону укладається угода про продовження договору оренди.

У якості ілюстрації того, як відбувається реалізація переважного права чинним орендарем в наших реаліях, наведу наступний приклад з нашої практики. Виробник виноградних вин – Приватне акціонерне товариство «Одесавинпром» –  що тривалий час було орендарем єдиного майнового комплексу державного підприємства «Одесавинпром», розташованого в місті Одеса, нещодавно брало участь в аукціоні на продовження договору оренди. За результатами трьох раундів аукціону вищу ціну запропонував інший учасник аукціону. Як і усі інші аукціони, цей аукціон був публічним, за його проходженням могли спостерігати усі бажаючі, та результати аукціону були розміщені на сайті адміністратора електронних торгів  – Державного підприємства «Прозорро. Продажі».

Звісно, чинний орендар мав передбачене законом переважне право у встановлений строк погодитися сплачувати орендну плату, рівну найвищій ціновій пропозиції, що і було ним зроблено в подальшому. Але в житті дана ситуація спричинила появу публікацій з недостовірною інформацією. У день проведення аукціону писали про те, що право оренди майна отримало інше підприємство, що вина, які виготовлялися на даному заводі, або не будуть виготовлятися взагалі, або будуть вироблятися деінде. Тож доводилося роз’яснювати, що ця інформація недостовірна, і процедура визначення переможця аукціону не завершена до сплину часу, протягом якого чинний орендар має право на реалізацію свого переважного права.

Як ми бачимо, переважне право продовжити договір оренди надає чинному орендарю державного майна певну перевагу на аукціоні. Незважаючи на те, що технічна сторона проведення аукціонів наразі не є завершеною, що, можливо, створює деякі незручності, втім, це не є перешкодою для реалізації чинним орендарем свого переважного права – що і є головним!

Автор: Тетяна Микитенко, адвокатка АО «Юрлайн»

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA