14 вересня відбулася презентація результатів соціологічного дослідження системи нотаріату України, проведеного за підтримки Проєкту ЄС “Право-Justice”. Дослідження є частиною комплексного соціологічного опитування, яке включає вивчення проблем та основних викликів у чотирьох сферах: примусового виконання судових рішень, неплатоспроможності, нотаріату та судової експертизи.
«Роль нотаріусів у питанні верховенства права важко переоцінити. Це важлива професія для захисту прав громадян і бізнесу, яка в умовах воєнного стану набула ще більшої ваги. Своєю чергою, презентоване соціологічне дослідження демонструє проблеми та виклики, з якими зіштовхнулися державні та приватні нотаріуси, а також їхні актуальні потреби. Його результати можуть бути використані під час здійснення державної політики в цій сфері», — розповів головний національний експерт Проєкту ЄС «Право-Justice» Олег Михалюк.
Презентоване дослідження показало запит на перехід до системи єдиного нотаріату. Наявний розподіл на державних та приватних нотаріусів, на думку інтерв’юерів соціологічного дослідження, втратив свою актуальність. Серед проблем, з якими зіштовхуються нотаріуси у своїй професійній діяльності, були названі такі: недосконале та суперечливе законодавство, дублювання електронного та паперового документообігу, відсутність належного наповнення та стабільної роботи реєстрів, складність проходження перевірок та інше.
Опитування серед громадян, які мали досвід співпраці з державними та приватними нотаріусами, щодо їхньої ефективності показало, що 61% опитаних вважає більш ефективними приватних нотаріусів, 27% — державних, ще 12% – не змогли однозначно визначитися.
У рамках дослідження соціологи зафіксували низку пропозицій нотаріусів щодо удосконалення системи нотаріату України. Респонденти неодноразово озвучували запит на удосконалення функціонування реєстрів та забезпечення інтероперабельності реєстрів. Нотаріуси звертають увагу на необхідність посилення захисту електронних даних, зменшення строків зберігання архіву (його цифровізація), відмову від принципу територіальності щодо вчинення нотаріальних дій, розробки єдиних механізмів проведення перевірок приватних нотаріусів, вдосконалення інституту помічників приватних нотаріусів.
Відеозапис презентації звіту: https://bit.ly/3LMKvtd
Презентація звіту: https://bit.ly/3Rj78cb
Також Проєкт ЄС «Право-Justice» планує провести презентацію аналогічних досліджень із питань неплатоспроможності та судової експертизи.
© Юридична практика, 1997-2023. Всі права захищені
Пожалуйста, подождите…