Превентивний запит до Інтерполу: як запобігти розшуку — PRAVO.UA Превентивний запит до Інтерполу: як запобігти розшуку — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Превентивний запит до Інтерполу: як запобігти розшуку

Превентивний запит до Інтерполу: як запобігти розшуку

  • 01.12.2023 18:13
Микита Татаринов,
молодший юрист
LCF Law Group

Всі чули про так звану «червону картку»/ «red notice» – повідомлення про розшук особи каналами Інтерполу. Ця «червона картка» може бути виставлена на запит країни, в якій особа піддається кримінальному переслідуванню. Така особа з «червоною карткою» має бути затримана будь-якою країною, яка є учасником Міжнародної організації кримінальної поліції (Інтерпол) і видана на вимогу запитуючої сторони.

Отже, «red notice» часто називають «міжнародними ордерами на арешт». Але це не зовсім вірно. Інтерпол – це міжнародна організація, місія якої полягає в розвитку поліцейського співробітництва на міжнародному рівні. Інтерпол не є міжнародним правоохоронним органом, і жоден співробітник Інтерполу не має повноважень здійснювати арешт в силу своєї посади в організації. Фактично, Інтерпол відповідає за утримання баз даних, які надаються країнами, для структуризації системи обміну повідомленнями між правоохоронними органами різних країн і публікацію повідомлень. Інтерпол діє як дошка оголошень для своїх 194 країн-членів і поважає незалежність унікальних судових і правоохоронних систем кожної країни. Хоча, окрім Інтерполу, існують й інші варіанти міжнародного поліцейського співробітництва. Наприклад, на підставі двосторонніх міжнародних договорів, країни можуть екстрадувати розшукуваних ними осіб.

Для України це питання є, як ніколи, актуальним. Оскільки зараз спостерігається величезна кількість кримінальних справ, в яких підозрювані перебувають в розшуку і знаходяться за межами країни. Це зумовило підвищення кількості осіб, що перебувають у міжнародному розшуку Інтерполу за запитом України.

Окрім того, в країні-агресорі (рф) також масово відкривають кримінальні справи за нібито вчинення злочинів громадянами України. Звичайно, що про будь-яку об’єктивність розслідування мова не йде, справи відкриваються лише з однією метою – приховати ті злочини, які самі окупанти вчиняють на тимчасово окупованих територіях. Але ж це дозволяє силовикам з рф оголошувати у розшук наших громадян, але поки що не каналами Інтерполу, наприклад: керівника ГУР МО Кирила Буданова, міського голову м. Дніпро Бориса Філатова, журналістку Машу Єфросініну та співачку Джамалу. Наразі, на жаль, рф досі не виключена зі складу країн-членів Інтерполу, а тому й оголошення у розшук каналами Інтерполу за запитом рф – можливе.

Тому не завжди міжнародний розшук може бути достатньо вмотивованим. І мало хто чув про такий юридичний механізм як «превентивний запит» до Інтерполу зі сторони особи, що переслідується в кримінальній справі.

Метою превентивного запиту до Інтерполу є запобігання або відкликання вже виданого оголошення або переконання у видаленні вже виданого оголошення.

Запит може запобігти оголошенню особи в розшук та її затримання каналами Інтерполу, уникнути наслідків у вигляді порушення репутації, обмежень на подорожі та можливих юридичних ускладнень.

Превентивний запит надає можливість заздалегідь представити позицію захисту осіб, які можуть бути несправедливо переслідувані, внаслідок політичних обставин або бізнес-конкуренції.

Таким чином, за наявності інформації про можливе переслідування з боку правоохоронних органів України (у випадку постійного перебування за кордоном) або ж з боку іноземних правоохоронних органів, превентивний запит унеможливить автоматичне оголошення в розшук каналами Інтерполу.

Превентивний запит повинен включати кілька ключових складових:

  • Особисті дані особи, що звертається з превентивним запитом;
  • Роз’яснення обставин і ситуацій, що призвели до можливого видання оголошення, включаючи інформацію про розслідування, юридичні процеси та конфлікти;
  • Докази, що підтверджують вашу невинуватість або ставлять під сумнів обґрунтування виданого оголошення;
  • Посилання на закони та правила Інтерполу, щоб аргументувати, чому оголошення не повинно видаватися або має бути видалено;
  • Виділити питання прав людини, пов’язані з вашою справою, оскільки Інтерпол зобов’язаний дотримуватися їх, і будь-яке порушення може бути важливим аргументом проти видання або подальшого існування оголошення.

Комісія контролю файлів Інтерполу приймає превентивний запит та враховує аргументи заявника, тому у випадку надходження до Інтерполу відповідного запиту на оголошення особи у міжнародний розшук, Комісія співставляє факти та може запросити від особи додатковий коментар перш ніж вирішити, чи видавати на особу «червону картку».

Для досягнення успіху в цьому процесі необхідно мати чіткий план дій та надійний доказовий матеріал, що підтримує вашу позицію. Превентивний запит повинен бути докладним та вмотивованим, аби переконати Інтерпол в необґрунтованості видання або продовження оголошення.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA