Представники судової системи України та міжнародні експерти обговорили роботу системи правосуддя України в умовах війни — PRAVO.UA Представники судової системи України та міжнародні експерти обговорили роботу системи правосуддя України в умовах війни — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Представники судової системи України та міжнародні експерти обговорили роботу системи правосуддя України в умовах війни

Представники судової системи України та міжнародні експерти обговорили роботу системи правосуддя України в умовах війни

  • 07.10.2022 16:09

Сьогодні, 7 жовтня 2022 року, в онлайн-форматі відбулася Міжнародна науково-практична конференція високого рівня «Система правосуддя України в умовах війни: національний та міжнародно-правовий вимір».

Конференція організована з нагоди 20-річчя утворення Державної судової адміністрації України та Національної школи суддів України.

На обговорення учасників конференції винесено питання функціонування системи правосуддя України в умовах війни, національний і міжнародний досвід судового адміністрування, а також актуальні питання суддівської освіти в Україні з огляду на триваючу агресію рф проти України та надання технічної допомоги судовій владі України міжнародними партнерами.

Виступаючи з доповіддю перед учасниками конференції, Голова Верховного Суду Всеволод Князєв розповів про основні виклики, які постали перед судовою владою з початку повномасштабного вторгнення рф в Україну, та рішення, які приймалися на їх подолання.

Зокрема, очільник Верховного Суду зауважив, що війна в Україні показала недосконалість системи безпеки, яка побудована в сучасному світі.

За словами пана Князєва саме в перші дні війни відбулося згуртування судової системи.

«Якщо раніше ми могли бачити певні суперечки між різними органами суддівського самоврядування та врядування, то в перші дні війни всі ті події, які розвивалися, надалі максимально згуртували всіх нас. Ми всі зрозуміли, що повинні діяти як єдиний організм та приймати рішення, які врятують судову систему», — наголосив Всеволод Князєв.

Також серед іншого Голова ВС звернув увагу на важливості запровадження дистанційного правосуддя. На його переконання, на сьогодні це є одним із найважливіших питань, на яке потрібно звернути увагу як судовій владі, так і законодавцю.

«Нам буде важко наздогнати той рівень дистанційного правосуддя, який існує в багатьох країнах. Але ми маємо вийти хоча б на мінімальний рівень дистанційного правосуддя. Бо сьогодні судді з територій, на яких ведуться активні бойові дії, де факто вже працюють в режимі дистанційного правосуддя. І на жаль, законодавець вже запізнюється з врегулюванням цього питання», — наголосив Всеволод Князєв.

Про здобутки 20-річчної роботи та про пов’язані з війною в Україні зміни розповіли голова Державної судової адміністрації України Олексій Сальніков та ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук.

Серед основних пріоритетів роботи ДСА України пан Сальніков виділив проведення кадрового менеджменту. Це, зокрема, планування кадрової структури місцевих та апеляційних судів.

За словами очільника ДСА, сьогодні в цих судах визначено 7015 суддівських посад. Проте на них практично працюють 4 978 суддів. Штатна чисельність працівників апаратів цих судів становить 27 797 посад, на яких практично працюють 24 647 працівників.

Також одним із головних викликів для судової системи, за словами Олексія Сальнікова, є питання фінансування та забезпечення приміщеннями судів.

«На сьогодні є ще багато питань із формуванням бюджетів судової влади на 2023 рік. Але ДСА України спільно з Верховним Судом, Вищою радою правосуддя, Комітетом Верховної Ради України з питань правової політики та Радою суддів України докладає максимум зусиль для розв’язання фінансових проблем судової влади. І певні здобутки вже є!» — наголосив Олексій Сальніков.

Також він підкреслив що від початку повномасштабного вторгнення рф 90 приміщень 86 судових установ зазнали пошкоджень різного ступеня.

«За попередніми розрахунками для відновлення роботи судів необхідно орієнтовно понад 1,7 мільярдів гривень» — зазначив пан Сальніков.

Ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук зауважив, що після 24 лютого Національна школа суддів України виступила платформою для міжсуддівського діалогу, особливо з питань організації роботи судів у воєнний час.

«Це були часи, коли аудиторія суддів була найбільш чисельною і інколи досягала 500 учасників одночасно. Ми дали можливість, і це було наше завдання на таких зустрічах виступати очільниками судової системи та доводити рішення, які ухвалені з різних аспектів здійснення правосуддя», — зазначив пан Оніщук.

Також Ректор НШСУ повідомив, що паралельно була розпочата робота з проведення тренінгів із питань психологічної підготовки суддів, комунікації в умовах війни, особливості здійснення правосуддя в умовах воєнного стану.

«Запит на заходи суддівської освіти був нагальним і не випадково, за перший місяць війни чисельність суддівського корпусу та працівників апарату, які взяли участь в цих заходах, була вдвічі більшою, ніж у довоєнний час», — підкреслив Микола Оніщук.

Про роботу Ради суддів України учасників конференції проінформував очільник цього органу суддівського самоврядування Богдан Моніч. Серед іншого він звернув увагу на важливі для судової системи рішення, які прийняла РСУ в перші місяці повномасштабної війни.

Зокрема, серед пріоритетних напряів роботи пан Моніч виділив:

  • формування дієвої системи врядування у судовій системі;
  • подолання кадрової кризи в судах;
  • проведення оптимізації мережі судів;
  • розвиток електронного судочинства;
  • забезпечення дієвих механізмів виконання судових рішень.

Також участь у конференції взяли генеральний директор Директорату з прав людини і верховенства права Ради Європи Крістос Джакомопулос, голова операційного департаменту Консультативної місії Європейського Союзу в Україні Розалін Шихан, представники Вищої ради правосуддя, Конституційного Суду України, міжнародних організацій та національних суддівських шкіл країн Європейського Союзу

Також читайте: Нобелівську премію миру присуджено українським, російським та білоруським правозахисникам

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA